iPhone Üretimi Hindistan’a Kayabilir!

iPhone Üretimi

Apple’ın iş ortağı Foxconn’un iPhone üretimini Çin’den Hindistan’a kaydıracağı ile ilgili bilgiler, bir süredir ara ara gündeme geliyordu. Yeni gelen bir detay da, iPhone üretiminin Hindistan tarafına kayabileceği ihtimallerini güçlendiriyor.

Ayrıca Bakınız

iPhone 7 Tasarımı, iPhone 6s Serisine Benzeyebilir!

iPhone üretimi Çin’den Hindistan’a kayabilir!

Bilindiği gibi Apple, iPhone modellerinin üretimi için uzun yıllardır Foxconn’un Çin’de yer alan fabrikasını tercih ediyor. Nitekim, iPhone cihazlarının arka bölümünde de “Assembled in China” ibaresi yer alıyor.

iPhone Üretimi

Son açıklanan bilgilere göre ise Foxconn, Hindistan Hükümeti ile görüşmelerini sürdürüyor. Bu görüşmelerin konusu ise, Foxconn’un Hindistan’da açacağı yeni üretim fabrikası. Öyle deniyor ki Foxconn, iPhone üretimi için Hindistan’da 1,200 dönümlük arsa edinmek istiyor. Bu yeni iPhone üretim fabrikasının toplam masrafı ise, 10 milyar Dolar olarak dillendiriliyor.

Son olarak ise bölgedeki iş istihdamını artıracağından dolayı da Hindistan Hükümeti’nin bu konuda olumlu düşüncelere sahip olduğu bilgisinin paylaşıldığı söylemek gerek.

Şu an için resmi bir açıklama ne Foxconn ne de Hindistan Hükümeti tarafından ortaya çıkartılmış değil. Ancak kulislerde konuşulanlara göre Foxconn’un bu atılımı, yakın zamanda resmi olarak ortaya çıkabilir.

 

>> iPhone üretimi sürecinin Hindistan’a kayması ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.