iPhone Üretimi Amerika’ya Kayabilir!

Yayınlanan yeni bilgilere göre Apple, iPhone üretimini Amerika'ya taşıyabilir. Dolaylı olarak iPhone modellerinin fiyatı artabilir! İşte detaylar.

iPhone Üretimi

Birçok dev teknoloji firması gibi Apple’da, en çok satılan ürünlerini Çin’de yer alan iş ortakları ve fabrikaları aracılığı ile üretip, dağıtımını sağlıyor. Donald Trump’ın başkanlığı ile birlikte, söz konusu bu durum ilk olarak Apple’ın iPhone üretimi noktasında geçerliliğinin sürdüremeyecek gibi görünüyor.

iPhone üretimi Çin’den Amerika’ya taşınabilir!

Öncelikle kısaca özetleme gerekirse Donald Trump, yurt dışında üretim yapan firmalara yüzde 35’lik bir vergi yaptırımına gitmeye hazırlandığına ilişkin dedikodular gündeme geliyor. Durumun böyle olması da, yerli marka olsun ya da olmasında, yurt dışında üretim yapıp ithal ürün temini yapan firmalara ciddi ekonomi etkisi oluşturacak.

iPhone Üretimi

Konuyla alakalı olarak, daha önce de doğrudan Apple’a bir çağrıda bulunan Donald Trump, üretim fabrikalarını Birleşik Devletler sınırları içerisine taşımasını istediğini dillendirmişti.

Başkanlık seçiminden sonra da teknoloji firmaları ve Apple içerisinde de, çeşitli dedikodular dolaşmaya başlamış ve CEO Tim Cook tarafından bir mektup yayınlanmıştı.

iPhone fiyatları, tüm dünyada artış gösterebilir!

Şimdi de gelen bilgilere göre Apple, iPhone üretim sürecini Amerika’ya taşıma işlemi için seçenekleri tartmaya başlamış durumda. Eğer, dile getirildiği gibi iPhone üretimi Çin’den Amerikaya taşınırsa, hem Amerika hem de tüm dünyadaki iPhone fiyatlarında ciddi bir artış yaşanması söz konusu olabilir.

Şu an için konu ile ilgili ne Apple, ne de en büyük üretim ortağı Foxconn tarafından bir bilgi ortaya atılmış değil. Öyle görünüyor ki Donald Trump’ın, Ocak 2017 tarihinde Beyaz Saray’a yerleşmesiyle beraber, yaşanan bu tartışmalar ciddi anlamda gündemde yer etmeye başlayacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here