iPhone SE 2

iPhone SE 2 akıllı telefon modeli ile ilgili bilgiler gündeme gelmeye devam ediyor. iPhone SE 2 haberleri artış göstermeye başlamışken, kısa bir süre önce de “iPhone SE 2 ne zaman gelecek?” sorusuna cevap niteliğinde bilgiler geldi.

Apple tarafından 2018 yılında duyurulması beklenen yeni model hakkındaki yeni iddialar ise bir hayli dikkat çekici olmayı başardı.

iPhone SE 2 ne zaman tanıtılacak? & iPhone SE 2018 geliyor!

iPhone SE 2 modeli ile ilgili kısa bir süre önce gelen bilgilere göre Apple, yeni iPhone Special Edition modelini, Eylül 2018 tarihinde tanıtacak ve Ekim 2018 tarihinde de resmi olarak satışa sunmuş olacak.

“iPhone SE 2 ne zaman çıkıyor?” sorusu ile ilgili olarak yeni gelen bu cevap niteliğindeki bilgi, sektör içerisinde yadırganmaktan da geri kalmadı. Bilindiği gibi Apple, ilk SE yani Special Edition modelini yıllık akıllı telefon modellerinden farklı bir noktada konumlandırmış ve çıkış tarihi konusunda da farklı bir tercihte bulunmuştu.

Lakin yeni gelen bu bilgi gerçeği yansıtacak olursa, Apple’ın yeni SE modelini 2018 iPhone modelleri ile birlikte duyurduğuna tanıklık edilecek.

iPhone SE 2 özellikleri, tasarımı nasıl olacak?

iPhone SE 2018 özellikleri konusunda da bilgiler aktarılmaya devam ediliyor. Hatırlatma gerekirse Haber Tekno olarak geride bıraktığımız günlerde, yeni modelin tasarımı ile ilgili gelen sızıntı bilgileri paylaşmıştık.

O haberimize de şu başlık üzerinden ulaşabilirsiniz: Ucuz iPhone SE 2018 Tasarımı Sızdırıldı! (iPhone SE 2 Detaylanıyor!)

Daha sonrasında gelen bilgiler de söz konusu haberimiz ile çelişmiyor ve büyük bir benzerlik gösteriyor.

Öncelikle belirtmek gerekirse, bir öneceki modelin temel aldığı 5 ve 5s modellerinin tasarım anlayışı, yeni modelde X modelinin tasarımı ile de birliktelik gösterecek. Ön yüzeyde çerçevesize yakın ekran ve çentikli yapı kullanıcıları karşılıyor olacak.

Arka yüzeyde ise cam materyal kendini belli edecek. Lakin metal yahut paslanmaz çelik çerçeve kullanımı devam ediyor olacak. Boyutlandırma konusunda da herhangi bir değişim olmayacak gibi görünüyor. Bununla beraber çerçevesize yakın ekran tasarımı, çok daha büyük ekranlı lakin bir o kadar da taşınabilir bir model meydana gelecek.

iPhone SE 2 ekran

Parmak izi okuyucu özelliği için adlandırılan Touch ID sisteminin, yeni model kapsamında olmayacağı belirtiliyor.

Bunun yerine, yeni nesil biyonik şifreleme sistemi Face ID yani 3D-3 boyutlu yüz tanıma sistemine geçiş yapılacak.

Cihazın alt bölümündeki 3.5mm kulaklık jakının da kaldırılacağı ve stereo ses çıkışı sunulacağı belirtiliyor.

iPhone SE 2 kasa

Anlaşılan o ki Apple’ın 3.5 kulaklık girişi konusundaki tutumu, tasarımdan bağımsız olarak geliştirme sürecindeki kazanımlara dayandırılmaya devam edecek.

Kamera konusunda ise ciddi bir iyileştirme yaşanacak gibi görünüyor.

Zira sızdırılan görseller şayet gerçeği yansıtıyor ise, ölçü bazında bir artış söz konusu. Dolayısıyla daha yetenekli bir arka kamera için, çok daha fazla fiziki alan kendini gösteriyor.

iPhone SE 2 kamera

Buna karşın çift arka kamera özelliği, kuvvetle muhtemel yeni modelin detayları arasında yer almıyor olacak. Çift kameranın amiral gemisi modellerde kullanılmaya devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Teknik özellikler söz konusu olduğunda, herhangi bir kısıtlamanın olmayacağı söylemek, yanlış bir açıklama olmayacaktır. Zira daha öncesinde de eski tasarımın, yeni donanımsal özellikler ve kamera ile bütünleştirildiğine tanıklık edilmişti.

Arka yüzeyde cam malzeme kullanımına geçiş sebebi olarak, daha öncesinde olduğu gibi wireless charge yani kablosuz şarj olarak gösteriliyor.

Anlaşılan o ki kablosuz şarj, en azından güncel telefon modellerinin standart özelliği olacak.

Her ne kadar halen daha kablosuz şarj standı olan AirPower satışları başlamamış olsa da bu konudaki çalışmaların hız kazanacağını söylemek mümkün. Benzer bir yaklaşım, 2018 yılındaki kompakt ve daha uygun fiyatlı modelde de kendini belli edecektir.

iPhone SE 2 epey konuşulan bir model olmaya, daha şimdilerden başlamış oldu. Anlaşılan o ki eğer Apple’dan böyle bir model gelirse, en çok sorulan sorular arasında “iPhone SE 2018 alınır mı?” sorusu dahil olacak gibi görünüyor.

iPhone SE 2 fiyat bilgisi de en önemli detaylardan olacaktır. Ancak şu an için nasıl bir fiyatlandırma stratejisi izleneceği konusunda tahminler öne çıkmıyor. Zira yeni nesil diğer modellerin de nasıl bir fiyat bandında yer alacağı bilinmiyor. 1000 dolar bandındaki fiyatlandırma politikası bu yıl da sürdürülmeye devam ederse, “ucuz iPhone” ifadesi çok da yerinde bir isimlendirme olmayacaktır.

Bizler de bu süreçte hazırlayacağımız içerikler ile birlikte söz konusu bu soruya en iyi cevabı vermek adına yapılması gerekenleri tamamlamış olacağız.

2 Yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here