iPhone OLED Paneli için Üreticiler Harekete Geçiyor!

Apple'ın artış gösterecek iPhone OLED panel tedariği için, firmalar harekete geçmeye başladı. İşte iPhone OLED üretimi ile ilgili detaylar!

iPhone OLED

Apple’ın 2017 yılında duyuracağı iPhone 8 ile birlikte LCD panelden OLED panele geçmesi beklenirken, konu ile ilgili detaylar da ortaya çıkmaya başladı. WSJ tarafından yeni ortaya atılan iddialara göre ise firmalar, 2018 yılında tam kapasite iPhone OLED ekran üretimi için hazırlıklarını tamamlamış olacak.

iPhone OLED ekran üretimi için firmalar hazırlanıyor!

Bilindiği gibi Apple, iPhone modellerinde uzun süredir LCD ekran teknolojisini kullanmayı tercih ediyor. Son birkaç yıldır ise beklentiler, Apple’ın iPhone modellerinde OLED ekran teknolojisini kullanmaya başlaması üstünde yoğunlaşıyor. Lakin, ekran teknolojisi tarafında Apple, henüz bir değişikliğe gitmiş değil. Aslında bu durumun sadece Apple ile ilgili de sınırlı değil. Zira, iPhone satışlarının yoğunluğu göz önüne alındığında, OLED panel temini de aynı düzeyde olmak durumunda kalıyor. Bu bağlamda Apple da, tedarik zincirini değiştirmekte sıkıntı yaşıyor.

iphone oled

WSJ tarafından aktarılan bilgilere göre de, Apple’ın bu tedarik zinciri değişimi için OLED üretici firmalar; LG Display, Japan Display ve Sharp, 2018 yılında tam kapasite OLED ekran üretimi yapabilecek duruma gelmiş olacak.

Apple’ın 2017 yılındaki duracağı iPhone 8 modelleri arasından sadece birinin OLED ekran taşıyacak olması da, tedarik zincirindeki kısıtlamalara dayandırılıyor. Gelen bu haber ile birlikte, 2018 yılında tüm iPhone modelleri OLED ekrana geçiş yapabilecek. Zira, tedarik tarafında OLED üretici firmalar hazırlanmış duruma gelecek.

OLED ekran ne kazandıracak?

Son olarak belirtmek gerekirse OLED ekran ile birlikte iPhone’un taşıdığı ekran; daha doydun renkler, keskin görüntüler ve yüksek kontrast yansıtacakken, batarya tüketimi tarafında da LCD ekrana göre daha iyi bir teknoloji olacak.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.