iPhone Montajları Hindistan’a Kayabilir!

Apple’ ın bir numaralı ürün montajlarını sağlattığı Foxconn firması, bilindiği gibi şu an başta iPhone modelleri olmak üzere, birçok Apple markalı ürünleri Çin topraklarında montajlıyor. Son gelen haberlere göre Foxconn’ un uzun süredir üzerinde çalıştığı Hindistan’ da kuracağı büyük çaplı montaj fabrikası için yeşil ışık yaktığı belirtiliyor.

iPhone Montajları Hindistan’ a Kayabilir! - habertekno.com - habertekno - teknohaber - güncel teknoloji haberleri -2-

Bu konu ile ilgili Hindistan devleti de yoğun olarak ilgileniyor. Zira Foxconn’ un tamamlayacağı bu denli geniş çaplı bir fabrika, bölgedeki iş istihdamını da büyük ölçüde arttıracak. Hindistan’ ın önemli eyaletlerinden olan Maharaşta’ da yapımına başlanmaya hazırlanan Foxconn fabrikası, bölgenin nüfus yoğunluğuna cevap verebilecek nitelikte de bir üretim tesisi haline gelecek.

Eğer bu atılım hayata geçerse, bir süre sonra özellikle iPhone modelleri arkasında yer alan “Assembled in China” yerine “Assembled in India” yazısına aşina olunacağı söylenebilir. Bu üretim sürecinin Hindistan ayağı kapsamında, sadece Apple için mi gerçekleştirileceği ise henüz bilinmiyor. Zira Apple’ ın montaj ihtiyacı Foxconn için büyük bir paydaya sahip. Ancak Foxconn, diğer firmalarında montaj işlemlerini karşılayanda bir firma olarak biliniyor.

iPhone Montajları Hindistan’ a Kayabilir! - habertekno.com - habertekno - teknohaber - güncel teknoloji haberleri

Hindistan, Google içinde önemli yatırımların planlandığı ülkeler arasında yer alıyor. Foxconn’ un da böyle bir yatırımı Hindistan üzerinde planlamış olması da, uzun vadede nüfus potansiyeliyle de birlikte yeni bir Çin olma yolunda adımlar atıldığı yorumları, şimdiden dile getirilir oldu.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.