iphone gizli çekim

iOS platformlarında kullanılan ve herhangi bir özellik için kameraya erişim yetkisi isteyen tüm mobil uygulamaların, gizlice görüntü kaydı yapabildiği ve bu görüntüleri anlık olarak uzaktaki sunuculara gönderebildiği ortaya çıktı.

Bu güvenlik problemini ortaya çıkaran isim ise, Google’ın güvenlik araştırmalarına uzaktan dahil olan Felix Krause oldu.

iPhone’da kamera erişim izni olan tüm uygulamalar kolaylıkla sizi izliyor olabilir!

Felix Krause tarafından yapılan açıklamalara göre, herhangi bir şekilde kamera izni isteyen ve bu iznin kullanıcı tarafından verildiği uygulamalar hem ön hem de arka kameradan sürekli olarak gizlice fotoğraf ve video kaydı gerçekleştirebiliyor. Üstelik bu sırada iPhone kullanıcısı, hiçbir şekilde herhangi bir bildirim ile karşılaşamıyor. Yani kameraya erişim izni verilen iOS uygulamasının görüntü kaydedip kaydetmediğini fark etmek mümkün değil.

iphone gizli çekim

Bununla beraber Felix Krause tarafından yayınlanan videoda, sadece gizli görüntü kaydı yapılmakla sınırlı kalınmayarak, istenildiği zaman yüz takibi bile gerçekleştirilebildiği gözler önüne seriyor.

Tüm bu gizli kayıt probleminin bir iOS açığı değil, erişim izninin doğal özelliği olduğunu ifade eden Felix Krause, durumun çok ciddi boyutlara ulaşabildiği kanıtlamış oldu. Şu an için bu konuda alınabilecek tek önlem, kamera erişimi isteyen uygulamaların, bu erişimlerini her zaman açık bırakmamak olacak gibi görünüyor. Konu ile ilgili Apple tarafında bir açıklama veya bir önlem gelip gelmeyeceği ise şu an için tam bir muamma! iOS güvenlik açığı durumunun söz konusu olmaması da olayı çok daha farklı bir noktaya çekmiş oluyor.

İşte Felix Krause tarafından yayınlanan iPhone’da gizli fotoğraf çekilmesinin, video kaydı yapılmasının ve yüz takibi gerçekleştirilmesinin mümkün olduğunu gösteren video:

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here