iPhone 8 Kamerası, 4K 60fps Sunabilir!

iPhone modelinin onuncu yılı için özel olarak hazırlanan ve ismi iPhone 8 olarak anılan modelin kamera özellikleri ile ilgili detaylar göründü!

iPhone 8 kamerası

Geçtiğimi günlerde Apple’ın HomePod firmware kodları üzerinden elde edilen iPhone 8 ikonu sonrasında, yeni bilgilere kod satırları arasında ulaşılmaya devam ediyor. Yeni ortaya çıkan bilgilerin hedef noktası ise iPhone 8 kamera özellikleri oldu. Buna göre Apple, iPhone 8’in kamera özelliklerinde de ciddi bir gelişme kaydetmiş olacak.

iPhone 8 4K 60fps video kaydı özelliği sunabilir!

iPhone 8Kod satırları arasında dikkate çarpan yeni bir detaya göre Apple, iPhone’un onuncu yılı için özel olarak hazırladığı yeni iPhone modelinde, 4K yani Ultra HD video kaydını 60fps (saniyede 60 kare) seviyesine çıkartabilir. Daha da ilginç olan nokta ise bu detayın, kod satırlarında “front” ve “back” olarak tanımlanması oldu. Zira bu açıklama, hem ön kameranın hem de arka kameranın 4K 60fps kayıt yeteneğine ulaşacağı anlamını taşıyor.

iPhone 8

Apple’ın yeni 10nm üretim teknolojisi ürünü A11 mobil işlemcisi ve yeni HEVC dosyala sistemi ile 4K çözünürlüklü ve 60fps video boyutlarının oluşturacağı sorunun önüne geçmiş olabileceği düşünülüyor. Zira hem işleme hem de depolama tarafında yüksek kare-saniye seviyelerine ulaşan Ultra HD yani 4K video kayıt yeteneği, hem işlem gücü hem de depolama noktasında dar boğaz oluşturuyordu. Nitekim Apple, yeni donanım ve yazılım sistemleri ile bu sorunları aralayarak, kamera konusunda ciddi bir iyileştirmeye gitmiş olabilir.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.