iPhone 8 İçin AMOLED Talebi, Çinli Markaları Harekete Geçirdi!

Apple'ın, iPhone 8 için AMOLED ekran tercih etmesi konusunda yaşanan gelişmeler, Çinli akıllı telefon markalarını harekete geçirdi! İşte detaylar!

iPhone 8 İçin AMOLED

Hatırlatmak gerekirse, geride bıraktığımız haftalarda Apple’ın, iPhone’un 10. yılına özel olarak hazırlayacağı ve ismi iPhone 8 olarak dile getirilen yeni modelde, AMOLED ekran teknolojisi kullanılacağına ilişkin iddialar gündeme gelmişti. Şimdi de bu iddiaları doğrular mı bilinmez ancak, Çinli akıllı telefon markaları AMOLED ekran üretimi için iş birliğine gidiyor.

Oppo, Vivo ve BBK, AMOLED ekran üretimi için yatırım yapıyor!

Bilindiği gibi Apple, iPhone satışlarında diğer markalardan çok daha yüksek adetlere ulaşabiliyor. Durumun böyle olması da, paralel olarak tedarik zincirindeki üretimleri de ciddi anlamda yoğunlaştırıyor. Apple gibi bir oyuncunun, AMOLED panel kullanımına başlaması, hiç şüphe yok ki pazardaki ekran stoklarını eritmekle kalmayıp, üretimi kendi ürünleriye domine edecek.

Şu an için kesin olarak iPhone modelinde kavisli AMOLED ekran kullanılacağına ilişkin bir açıklama gelmedi. Lakin, Çinli Oppo, Vivo ve BBK isimleri, Apple’ın oluşturacağı yoğun taleple beraber, kendi akıllı telefon üretimlerinin etkilememesi için Royole şirketine ciddi bir yatırım yapma kararı aldı.

Açıklanan bilgilere göre gerçekleştirilecek bu yatırım ile beraber, hali hazırda kavisli AMOLED ekran üretimi sağlayan Royole, 2017 ve 2018 aralığında 45 bin üretim kapasitesini yakalayacak 5.5G üretim bantlarına geçecek. Çin’in Shenzhen bölgesinde üretim faaliyetlerini artıracak olan Royole, diğer Çinli markaların kavisli AMOLED ekran ihtiyacını karşılayacak.

kavisli AMOLED ekran

En büyük oyuncu Samsung!

Şu an için kavisli AMOLED ekran denildiği zaman, ilk akla gelen isim Samsung oluyor. Kendi Galaxy akıllı telefon ailesinde de 2015 yılında bu yana kavisli AMOLED ekran kullanmayı tercih eden Samsung, Apple’ın da AMOLED ekran konusundaki en büyük tedarikçisi olacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here