iphone 8 fiyatı

Apple’ın 12 Eylül tarihinde düzenleyeceği özel etkinlik ile duyuracağı üç yeni iPhone modelinden, iPhone serisinin onuncu yılı için özel olarak hazırlanmış olacak iPhone 8 veya iPhone X olarak anılan model ile ilgili yeni bilgiler aktarılmaya devam ediyor. Yeni gelen bilgilerin hedefi ise, iPhone 8’in fiyatı üzerine şekilleniyor. Buna göre iPhone 8/X’in yükselen fiyatı, bazı noktalarda Apple’ın kontrolünden çıkması ile sonuçlanmış olacak.

iPhone 8/X’in fiyatı, bileşen maliyetleri ile doğru orantılı olarak artacak!

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki yeni iPhone 8 özellikleri arasında; OLED ekran, 3D arka sensör destekli arka kamera, çerçevesize yakın tasarım anlayışı ve kablosuz şarj detayları yer alıyor. Bunlarla beraber 10nm sürecinin ürünü olan yeni A11 mobil işlemci ve yenilenen modem ve RAM yongaları da yeni iPhone X modelinde kendini gösterecek.iphone 8 fiyatı

Tüm bu özelliklerle beraber iPhone 8/X’in fiyatının, 1000-1200 dolar seviyesi arasında olması bekleniyor. Bu konu ile ilgili en somut bilgiler ise, UBS tarafından yapılan analizlerde kendini göstermeye başladı.

İlk olarak Apple’ın iPhone 8 modelinde kullanması beklenen OLED ekran fiyatları, yaklaşık olarak 24 dolar daha yüksek bir fiyattan satılmaya başladı. Öte yandan çift kamera kombinasyonunda kullanılan sensörlerde de yaklaış olarak 19 dolar değerinde bir artış söz konusu olmuş. 3D tarama detaylı sensör tarafında ise yaklaşık oalrak 10.5 dolar’lık bir artış yaşanıyor.

Kullanılacak bileşenlerde yaşanan bu artışlar dikkate alındığında, UBS tarafından aktarılan bilgilere göre yeni iPhone 8, 960 dolar seviyesinde konumlandırılabilir. Bu fiyat ile daha önceki iPhone yenileme ücretlerinde, yaklaşık olarak 115 dolar’lık bir fark kendini gösterecek.

Android tarafındaki fiyat artışı, yeni iPhone fiyatlarını da etkileyecek!

Tüm bunların dışında ifade edilen bir diğer farklı etmen ise, özellikle Samsung Galaxy Note 8 ile birlikte yükselen Android cihazların fiyatları olarak gösteriliyor. Bu noktada Premium algısını korumak adına Apple, Android cihazların daha üstünde bir fiyatlandırma politikası sürdürülebilir.

Nitekim yeni iPhone 8 veya iPhone X olarak anılacak özel modeli sadece maliyeti artan bileşenlerden ötürü değil, Apple’ın izleyeceği sektöre dayalı yeni fiyat politikasından dolayı da artış gösterebilir. iPhone 8 ön sipariş ve teslimat tarihleri ile ilgili gelen yeni bilgilere de bakılacak olursa Apple, bilhassa da önemli rakipleri arasında başı çeken Samsung ile rekabeti dar bir alanda sürdürmeyi planlarken, fiyatlandırmanın da bu doğrultuda şekillenmesi kuvvetle muhtemel olarak görülüyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here