iPhone 8’in Ekran Çözünürlüğü Ortaya Çıktı!

Apple'ın yeni iPhone modelleri ile ilgili artan sızıntıların yeni odağı, ekran çözünürlüğü oldu. İşte iPhone 8'in ekran çözünürlüğü ile ilgili detaylar!

iPhone 8 Ekran Çözünürlüğü

Apple’ın eylül ayında duyuracağı yeni iPhone modelleri ile ilgili ilk somut sızıntı, KGI analistlerinden Ming Chi-Kuo tarafından ortaya çıkartılmıştı. O günlerden bu güne, çok çeşitli yönleriyle ortaya çıkan iPhone’un onuncu yılına özel olarak hazırlanan iPhone 8 sızıntıları, gündemde kalmayı başarmıştı ve akıllı telefon sızıntıları konusunda en popüler cihazlardan olmuştu. Şimdi de iPhone 8’in ekran çözünürlüğü ile ilgili önemli bilgiler ortaya çıktı. Bu bilgilerin kaynağı ise geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan HomePod’un kaynak kodları oluyor. iPhone 8’in kamera özellikleri ile ilgili bilgiler ortaya çıkmasından sonra, yeni detaylar ekran çözünürlükleri ile ilgili oldu.

iPhone 8’in ekran çözünürlüğü nasıl olacak?

iPhone 8 Ekran Çözünürlüğü

İlk olarak belirtmek gerekirse, HomePod’un kaynak kodları kapsamında, “_g_CellDecodingFormat2436x1125” satırının yer aldığı keşfedildi. Nitekim dikkatleri çeken bu kod satırının, iPhone 8’in ekran çözünürlüğünü ifade ettiği düşünülmeye başladı. Bununla beraber yeni iPhone modelinin ekranı ile ilgili detaylar da öne çıkarılmaya başladı.

Bilindiği gibi iPhone 8, çerçevesize yakın akıllı telefon tasarım anlayışına geçiş yapacak. Haber Tekno olarak daha ilk günden beri aktardığımız gelişmelerin temel odağı da bu yönde şekilleniyordu.

Apple’ın iPhone 8 ekranı için belirlediği özelliklerin de şu şekilde olacağı iddia ediliyor:

5.8-inç ekran büyüklüğü

2.17:1 en-boy oranı

2436×1125 piksel çözünürlük

462 inç başına düşen piksel yoğunluğu

3x “true Retina” skala

iPhone 8 Ekran Çözünürlüğü

Bu detaylardan yola çıkarak, daha önceki iPhone modellerinin ekran çözünürlükleri ile karşılaştırma yapmak gerekirse, iPhone 5 modelinden bu yana devam ettirilen ekran oranlarında, yeniden bir değişime gidilecek. Dikey tarafta kendini göstermeye başlayacak olan yeni ekran detayları, cihazın daha uzun bir yapı ile kullanılmasını amaçlıyor olacak.

iPhone 8 Ekran Çözünürlüğü

Dikey ekran iPhone 8 kullanımını nasıl etkileyecek?

Daha önce Galaxy S8 ve LG G6 modelleri ile birlikte kullanılmaya başlanan dikey ekran standardı, hem Android uygulamaları hem de kullanım alışkanlıklarına ters olarak değerlendirilmişti. Nitekim ekosistemdeki uyumsuzluk da halen daha devam ediyor. Apple tarafından da bu standarda geçiş yapılması, akıllara çeşitli soruları da getirmiş oldu.

iPhone 8 Ekran Çözünürlüğü

Bilindiği gibi şu an hem uygulamalar hem de video standartlarında, 16:9 ekran tipi temel alınıyor. Nitekim bu standardın dışına çıkan Android tarafındaki yeni modeller, kullanıcı deneyimi kötü etkilemeye başlamıştı. Uygulamaların ve video oynatıcıların sunduğu uyumsuz görüntüler, çokça eleştiriliyordu ve kullanıcıların temel eleştiri hedefi oluyordu.

Öyle görünüyor ki Apple da dikey ekran standardına geçiş yapacak olursa, benzer bir durumun iOS tarafında da kendini belli edecek. Lakin Android tarafındaki uygulamalar ve tasarım detaylarının uyum sürecinde ki zorluklar, iOS tarafında daha kolay bir şekilde geçişe imkan sunabilir.

Bilindiği gibi Apple, kendi yazılımı geliştiriyor ve iOS tarafındaki uygulama ve oyun geliştiricileri de yeni iOS standartlarına çok çabuk geçiş yapabiliyor. Dolayısıyla eğer ki Apple, iPhone 8 ile dikey ekran standardına geçiş yapacak olursa, her ne kadar ilk etapta kullanıcı deneyimi kötü etkilenecek olsa da daha kısa bir süre de bu sorunların üstesinden gelebilecek gibi görünüyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here