iPhone 8

Apple’ın yeni gözdesi olacak iPhone 8 modeli ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Bu defaki konu başlığı ise, iPhone 8 üretim sorunu üzerine şekillendi. Gelen bilgilere göre iPhone 8’in komplike üretim süreci, stok sorunlarını da beraber getirebilir.

iPhone 8 üretimi çok daha meşakkatli!

Her ne kadar iPhone 8 olarak anılsa da Apple’ın iPhone’un 10. yılı için özel olarak hazırladığı modelin ismi bile kesinleşmemişken, yeni iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Bu defa ise yeni iPhone 8 modelinin, karmaşık üretim süreci ve tasarıma eklenen özelliklerin yoğunluğu sebebiyle, üretim bantlarında gecikmeler yaşanabilir.

OLED ekran teknolojisini kullanan ve çerçevesize yakın tasarım anlayışı, ekrana dahil olarak sunulan Touch ID (Apple’ın parmak izi okuyucu özelliği) ve kablosuz şarj özellikleri başta olmak üzere gelen yenilikler, aktarılan bilgilere göre üretim bandında geçen süreyi uzatıyor. Keza OLED panel konusunda da yaşanacak bir kıtlık, doğrudan doğruya iPhone 8 üretim bantlarını etkilemiş olacak. Her ne kadar iPhone üretim sürecinde iyi bir planlama olsa da yoğun talep, işleri aksatabilecek.

OLED ekran fiyatları

Şu an için eylül ayında duyurulması beklenen iPhone 7s, iPhone 7s Plus ve iPhone 8 modellerinin, ekim ayı ortasına doğru global satışlarına başlaması bekleniyor. Elbette ki hem tasarımı hem de özellikleri ile en çok rağbet görecek model, iPhone 8 olacak. Her ne kadar fiyatlandırma konusunda 1000-1200 dolar bandı söylentileri dolaşsa da kullanıcıların yoğun ilgisinde bir kayıp olmayacağı vurgulanıyor.

iPhone 8 stokları, 2018 yılına kadar gecikme yaşayabilir!

Bu noktada oluşacak yoğun talebin, iPhone 8’in stok sorunlarını meydana getirebileceği ortaya atılıyor. iPhone 7s veya iPhone 7s Plus modelleri, bir önceki nesil olan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ile benzer bir çizgide olacağı için, bu modeller de bir üretim sorunu beklenmiyor.

iPhone 8

Nitekim Apple’ın, 2018’in ilk günlerine kadar iPhone 8 stoklarında birtakım sorunlar yaşayabileceği ifade ediliyor. Bu sorunların temel nedeni de daha önce belirtildiği gibi yeni gelecek özelliklerin üretim sürecini yavaşlatması ve OLED ekran temininde oluşabilecek sıkıntılar olarak gösteriliyor.

Bununla beraber analist Morgan Stanley, bu konuda çok daha iyimser bir düşünceye sahip. Stanley’e göre bu süreç, Apple tarafından çok iyi planlanarak en az kayıpla devam ettirilebilecek.

iPhone 8 Türkiye satışları gecikebilir!

Birleşik Devletler pazarında oluşabilecek bir stok sorununun önüne geçmek için Apple, global satış ağlarındaki stoklarda bir kısıtlamaya gidebilir. Dolayısıyla 2018’in başına kadar yoğun bir üretim hacmine ulaşamayan iPhone 8 üretimleri, ülkemizde de satışların gecikmesine yol açabilir. Zira Apple tarafından ilk olarak büyük pazarlara öncelik tanınması da konuşulanlar arasında yer alıyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here