Haber Tekno Sosyal Medya
iPhone 7s mi, iPhone 8 mi Yoksa iPhone 10 mu

Akıllı Telefon

iPhone 7s mi, iPhone 8 mi Yoksa iPhone 10 mu?

Yeni iPhone modelinin en merak edilen detayı, ismi oldu. Peki, iPhone 7s mi, iPhone 8 mi Yoksa iPhone 10 mu duyurulacak? İşte detaylar!

2017 yılında duyurulacak olan yeni iPhone modeli ile ilgili oluşan en büyük muamma, isminin iPhone 7s mi, iPhone 8 mi yoksa iPhone 10 mu olacağı konusu üzerinde belirmiş durumda. Zira, ilk iPhone modelinden bu yana geçen 10 yıl, yeni iPhone modelinin şimdiye kadar ki en önemli iPhone modeli olmasına da vesile oluyor. Peki, 2017 yılının Eylül ayında duyurulacak olan yeni iPhone modelinin isimlendirilmesinde, iPhone 7s mi, iPhone 8 mi yoksa iPhone 10 ismi mi tercih edilecek?

iPhone 7s, iPhone 8 derken, şimdi de iPhone 10!

Öncelikle belirtmek gerekirse, Apple’ın iPhone modellerini yakından takip eden kullanıcılar tarafından bildiği üzere Apple, iPhone modellerinin tasarım değişikliğine iki yıl arayla başvuruyor. Bu duruma uyuşmayan tek örnek ise, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modeli oldu. Bu durumun sebebi de, Apple’ın yepyeni bir iPhone tasarımını, iPhone’un 10. yılına yani 2017 yılında duyurulacak özel modele saklamasına bağlandı. Bundan dolayıdır ki 2017 yılında duyurulacak olan yeni iPhone modelinin hem tasarımı hem de özellikleri ile ilgili oluşan beklenti, zirve noktalara ulaşmış oldu.

iPhone 7s mi, iPhone 8 mi Yoksa iPhone 10

Tasarım değişimi rotasının değişmesiyle beraber, yeni iPhone modelinin isimlendirilmesinde de yeni bir değişim olacağı iddia edilmeye başlandı. Zira Apple, sadece tasarımında değişiklik yaptığı modellerde iPhone model numarasını yükseltirken, teknoloji iyileştirmeleri yaptığı modellerde, “s” takısı eklenmiş bir model isimlendirmesi kullanıyor. Dolayısıyla, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinde yaşanan bu tasarım sabitliği ve 2017 yılının iPhone’un 10. yılı olması, ilk zamanlar iPhone 7s modelinin değil de, iPhone 8 modelinin duyurulacağı şeklinde yorumlandı.

Lakin, son dönemlerde teknoloji dünyasının beklentiler, iPhone 8 ismi üzerinde de fikir birliği oluşturamadı ve iPhone 10 ismi ortaya çıktı.

iPhone 10 isminin, iPhone’un 10. yılına özel modelde kullanılması, hem yaşgünü vurgusu, hem de ciddi anlamda yaşanacak tasarım değişiklikleri ve teknoloji iyileştirmelerini yansıtacak bir isimlendirme olarak düşünülüyor.

Apple tarafında, daha önce iPhone modellerinin isimlendirmesinde ve gelişim sürecinde böyle bir olağandışı hareketin yaşanmaması, yeni iPhone modelinin iPhone 7s mi, iPhone 8 mi yoksa iPhone 10 mu olacağı sorularını iyice kafa karıştırıcı hale getirdi.

iPhone 7s mi, iPhone 8 mi Yoksa iPhone 10

iPhone 10, iPhone X olabilir mi?

Yeni iPhone modelinin, iPhone 10 olarak isimlendirileceği tarafına yakınlaşan düşüncelerle beraber, aynı zaman da bir de iPhone X isminin kullanılabileceği öne sürülüyor. Aslında Apple, daha önce “X” isimlendirmesi, OS X yani OS 10 isimlendirmesi ile macOS tarafında kullanmıştı. Nitekim, aynı isimlendirme anlayışını iPhone X ismi ile 10. yılda devam ettirilebileceği, ve iPhone isimlendirme sürecinin tamamen değişebileceği de ortaya atılan bilgiler arsında dikkat çekenlerden oluyor.

Şu an için, daha çok erken olmasından dolayı ne bir Apple açıklaması, ne de somut bir sızıntı gün yüzüne çıkmadı. Dolayısıyla, en azından 2017 Şubat ayından önce; iPhone 7s, iPhone 8, iPhone 10 ve iPhone X isimleri ile ilgili tartışmalar sürmeye devam edecek gibi görünüyor. Haber Tekno olarak yaşanan tüm gelişmeleri, detayları ile beraber aktarmaya devam ediyor olacağız.

Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Akıllı Telefon

Üste çık