iPadOS Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Apple'ın yeni işletim sistemi olan iPadOS hakkında tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

iPadOS

WWDC 2019 sürprizleri arasına, iOS 13 iPhone işletim sistemi ile iPadOS eklenmiş oldu. İlk iPhone ve ilk iPad modelinden bu yana her iki mobil cihaz için de iOS kullanılmaktaydı. Lakin artık iki cihazın işlerim sistemi birbirinden özellikler ile değil isim olarak da farklılaşmış oldu.

iPadOS nedir?

İsminden de anlaşılacağı üzere, Apple’ın iPad modellerinde kullanmaya başlayacağı işletim sisteminin resmi adı oldu. Bilindiği gibi daha önceleri her iki modelde ve hatta iPod Touch modelinde iOS sürümleri kullanılıyordu. Artık iPad modellerinde iOS değil, iPadOS yani iPad işletim sistemi kullanılacak. Böylece Apple’ın üzerinde çalıştığı işletim sistemleri iOS, iPadOS ve macOS olmak üzere üç farklı bölüm haline gelmiş oldu.

iPadOS

iPadOS nasıl yüklenir?

Destekli iPad’i olan kullanıcıların, yeni işletim sistemine geçmesi için ekstra bir yükleme işlemi yapması gerekmeyecek. WWDC 2019’da Apple tarafından açıklananlara göre tıpkı daha önce iOS güncellemesi yapar gibi bir paket olarak cihazlara gönderilecek.

Güncelleme işleminin ardından cihazın işletim sistemi de otomatik olarak değişmiş olacak. Bundan sonrasında da güncellemeler ile yeni versiyonlar aynı şekilde cihazlara ulaştırılmaya devam ediyor olacak.

Resmi sürüm yayınlandığında Ayarlar > Genel > Yazılım Güncellemesi bölümünü kontrol etmek yeterli olacaktır. Birçok iPadOS özelliği de bu şekilde destekli tablet modeli olan kullanıcılara ulaştırılmış olacak. Şu an için tam çıkış tarihi verilmiş değil. iPadOS beta süreçleri devam ederken, sonbahar aylarında güncellemenin tüm dünyadaki kullanıcılara dağıtılmaya başlaması bekleniyor. 

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here