IoT Yani Nesnelerin İnterneti Tam Olarak Nedir?

IoT Nedir? & Nesnelerin İnterneti

IoT, Internet of Things yani Nesnelerin İnterneti anlamına gelmektedir. IoT açılımı, ifade edildiği gibi Internet of Things’tir. Türkçesi ile Nesnelerin İnterneti şeklinde ifade edilmektedir. IoT yani nesnelerin interneti ve onun seyahatten e-ticarete kadar pek çok alandaki etkisi hususunda kafalarda pek çok soru var. Internet of Things örnekleri, hemen her noktada kendini gösterebilmektedir. IoT cihazları da bu kullanım alanlarından dolayı çok farklı şekillerde meydana gelebilir. Peki, insan hayatını kolaylaştırarak birçok komplike işi kolay hale getiren IoT nedir ve nasıl çalışır?

IoT nedir?

Nesnelerin interneti (Internet of Things), akla gelebilecek her objenin internete erişim sağlayarak, herhangi bir insan müdahalesine ihtiyaç duymadan diğer cihazlar ile iletişim kurabilmesidir.

IoT Nedir? & Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin interneti nedir kısaca cevap için, bu cümle iyi bir yanıt olacaktır. Aslında nesnelerin internetini bilgisayar etkileşimi olarak da adlandırmak mümkündür. Bu objelerin her biri iletişim kurduğu cihazlar ve çevre hakkında veri toplayarak bu verileri paylaşır. Nesnelerin interneti kapsamında kullanılabilen objeler aslında herkesi günlük hayatında kullandığı objelerdir.

IoT Nedir? & Nesnelerin İnterneti

Pek çok kişi nesnelerin interneti dendiğinde söz konusu objelerin karmaşık yapılardan oluştuğunu düşünür ancak bu tamamen yanlıştır. Mikrodalga, sürücüsüz araçlar, vücut değerlerini ölçebilen spor aletleri ve daha pek çok cihaz bu teknoloji sayesinde daha işlevsel hale gelmektedir. Aslında bu teknoloji sayesinde tüm bu cihazların başına “akıllı” kelimesini eklemek mümkündür.

IoT nasıl çalışır?

IoT nedir sorusuna cevap verdikten sonra dilerseniz bu teknolojinin nasıl çalıştığına da değinelim. Aslına bakılırsa çalışma prensibi son derece basittir ve bu teknoloji en küçük cihazlara bile kolaylıkla uygulanabilir. Bu çalışma prensibinde öncelikle yerleşik sensörlere sahip olan cihaz ve objeler diğer cihazların verilerini alarak en değerli olanları belirlenen ihtiyaçlara yönelik şekilde geliştirilen uygulamalar ile paylaşmak için kullanılan IoT platformuna bağlanır. Söz konusu bu platformlar hangi verilerin yararlı olduğuna karar verebilecek niteliktedir ve hangi verilerin güvenli bir şekilde göz ardı edilebileceğini belirleyebilir.

Bu bilgiler ışığında kalıpları tespit etmek, önerilerde bulunmak ve meydana gelebilecek problemleri önceden belirlemek mümkün hale gelmektedir. Örnek verecek olursak, bir araba imalat firmamız var ve alaşım jant ya da deri koltuk gibi üretime bağlı bileşenlerin hangisinin daha popüler olduğunu bilmek isteriz.

IoT teknolojisi kullanarak yapabileceklerimiz ise şunlar:

  • Bir galeride hangi alanların daha popüler olduğunu ve müşterilerin hangi alanlarda daha uzun kaldığını sensörler yardımı ile belirlemek
  • Hangi bileşenlerin daha hızlı satıldığını tespit etmek için güncel satış verilerini incelemek
  • Popüler bileşenlerin yetersiz stok riskiyle karşılaşmaması için satış verilerini stok ile otomatik olarak sıralamak

Birbirine bağlı IoT cihazları üzerinden toplamış olduğumuz bilgiler stoktaki bileşenler konusunda akıllı kararlar vermemizi sağlar ve bu da hem zamandan hem de paradan tasarruf etmek anlamına gelir. En çok da 5G mobil iletişim teknoloji ile birlikte ciddi bir kullanım artışı meydana gelecek. Bu konuda daha fazla bilgiyi şu haberimizden edinebilirsiniz: 5G Nedir ve 5G Teknolojisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

IoT kullanım alanları

“IoT nedir ve nasıl çalışır?” sorularına yanıt verdikten sonra bu teknolojiyi daha yakından tanıyabilmek için kullanım alanları hakkında da bilgi edinmemiz gerekir.

IoT Nedir? & Nesnelerin İnterneti

Çevre

Dünya nüfusunun artması ile birlikte doğal kaynakların yönetimi de her geçen gün zorlaşıyor ve bu çevreyi korumak adına büyük bir dezavantaj oluşturuyor. IoT teknolojisi ise hava kirliliği, orman kaybı, temiz su ve katı atık depolama gibi sorunlara çözüm bulabilmek için güzel fırsatlar sunuyor. Örneğin günümüzde çöp ve kanalizasyonlarda veri toplayan sensörlü cihazlar nehir ve göl yataklarında da kullanılabiliyor. Bu şekilde problemi tespit etmek ve gerekli ölçümleri yapmak mümkün oluyor.

Enerji

Günümüzün en popüler gündem konularından bir tanesi olan enerji sorunları konusunda da IoT sayesinde büyük adımlar atılabiliyor. IoT, temiz enerji teknolojileri üreterek ve aynı zamanda mevcut ürünlerin verimliliğini optimize ederek global enerji sorununu büyük ölçüde çözebilir. Bu noktada ofis ve ev ortamlarında rahatlıkla kullanılabilecek olan kuru temizleme makineleri, aydınlatma sistemleri ve termostatlar enerji sorununun çözümüne katkı sağlayacak uyumlu cihazlar arasında gösterilebilir.

Ulaşım

Pek çok cihaz gibi akıllı hale gelen ulaşım araçları, internete bağlı nesneler çerçevesinde kullanılan sensörler sayesinde yolculuk süresini hesaplama, park yerlerinin kullanım süresini hesaplama, yol üzerindeki araç sayısını ya da çukurları tespit etme gibi yeteneklere kavuşmuş durumdadır. Tüm bu veriler sayesinde günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi olan trafik sorununu çözmek mümkün hale gelebilir. Bunun yanı sıra yol bakımı ve yol kapasitesi gibi sorunlara da hızlı çözümler getirilebilir.

Sağlık

Sağlık sektöründe de artık sık sık karşımıza çıkan IoT sayesinde sağlık durumu görüntüleme, teşhis koyma ve önlem alma konusunda hızlı çözümler elde edilebiliyor. Bunların yanı sıra artık insanlar IoT teknolojisini bireysel şekilde günlük hayatlarında da kullanabiliyor. Bu teknoloji uyku düzeni, kilo, gövde kitle ve günlük aktivite gibi sağlık durumu kontrollerini yapmaya yardımcı oluyor.

Tarım

Tarımsal üretimi artırmak adına güzel işler çıkaran internete bağlı nesneler, her adımın gözlemlenebildiği akıllı tarlalar kurulması için kullanılabiliyor. Bunların yanı sıra gıda güvenliğini sağlayabilmek için tüketiciler yemeklerinin takibini yapabiliyor.

Günlük kullanım

Global sorunlar ve üretim sorunları için çözüm arayan IoT yaşam kalitesini artırmak isteyen kişileri de es geçmiyor. Buna örnek olarak evdeki su tüketimini öğrenmek için kullanılan modüller, sulama sistemlerini kontrol altına alan ve hava durumu hakkında bilgi veren bahçe sistemleri gösterilebilir. Nesnelerin interneti örnekler ile günlük yaşamın birçok farklı noktasında kendini gösterebilir. Son yıllarda birçok kurum ve kişi tarafından da nesnelerin interneti sunum çalışmaları, teknoloji dünyasında ilgi ile karşılanmaktadır.

1 yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here