Microsoft’ un Build 2015 geliştirici konferansında, Windows 10 işletim sisteminin mobil ayağı kapsamında geliştiricilerin hali hazırdaki iOS ve Android için, Objective-C ve Java programlama dilleri ile kodladıkları oyunların ve uygulamaların, küçük değişikliklerle doğrudan Windows 10 için port edilebileceği açıklanmıştı.

Bu açıklama, özellikle Windows 10 için büyük önem taşımaktaydı. Zira Windows 10 öncesinde de Windows Phone işletim sisteminin, kullanıcılar tarafından en çok eleştirildiği noktası uygulama ve oyun yoksunluğu olmuştu. Şimdi ise Microsoft, geliştiricilere neredeyse açık davet sunarak uygulamalarını ve oyunları Windows 10 için yeniden kodlamadan, küçük düzeltmelerle aktarabilme vaadinde bulunmuş oldu.

Lakin gelen son haberlere göre bu portlanma süreci, uygulamalar ve oyunlar için iOS ve Android odaklı yazıldığı gibi bir deneyim sunamıyor olma görüşünü doğuruyor.

iOS ve Android Uygulamalarının Windows 10 için Portlanması Verimli Olmuyor! - habertekno.com - habertekno - teknohaber - güncel teknoloji haberleri 2015 -2-

Microsoft, Build 2015 geliştirici konferansı bu portlanma sürecinin verimliliğini örneklemek amacıyla ilk geçişlerin Candy Crush Saga oyunu ile olarak örneklendirmişti. Hatta sonraki zamanlarda gelen haberler, Candy Crush oyununun Windows 10 mobil cihazlar için önyüklü geleceğini ortaya çıkarmıştı.

King.com yani Candy Crush Saga’ nın arkasındaki geliştirici ile yapılan röportajda, Windows 10 için Candy Crush Saga’ nın port edileceği ve doğrudan Windows 10 mobil tarafı için baştan kodlanmayacağı yinelendi. Ancak röportaj sonrası akıllarda şüphelerde meydana gelmekten geri durmadı.

Haber kaynaklarına göre bunun sebebi, röportaj içeriğinde çokta kesin kes kararlılığın fark edilmemiş olması olarak öne sürülüyor.

iOS ve Android Uygulamalarının Windows 10 için Portlanması Verimli Olmuyor! - habertekno.com - habertekno - teknohaber - güncel teknoloji haberleri 2015

Microsoft kanadından iOS ve Android uygulamalarının, Windows 10 için port sürecinin gerçekten de ufak tefek değişikliklerle rahatlıkla verimli bir şekilde sağlanabileceği sık sık yineleniyor. Geliştirici tarafında ise uzun yıllardır port işlemlerinin verimliliği noktasında şüphe her daim bulunmakta.

Öyle görünüyor ki bu tartışmaya açık konu, Windows 10 mobil tarafta resmi olarak kullanıma açılana ve port oyun ve uygulama örnekleri çıkana kadar spekülasyonlar sürmeye devam edecek.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here