iOS 13 Özellikleri ile iPhone’lar Yenileniyor

iOS 13 özellikleri ve destekleyen modeller ile ilgili tüm detaylar bu haberimizde!

iOS 13

iOS 13 uzun bir bekleyişin ardından Apple tarafından resmi olarak duyuruldu. Böylece merakla beklenen iOS 13 özellikleri de gün yüzüne çıktı. Apple’ın geliştiriciler konferansı WWDC 2019 kapsamında duyurulan yeni iPhone işletim sistemi ile birçok yenilik iPhone kullanıcılarına sunulacak.

Tim Cook ile başlayan WWDC 2019’da kendini gösteren iOS, bundan böyle sadece iPhone modelleri için geçerli olacak. Zira iPad modelleri artık iPadOS ile yoluna devam edecek.

Öne çıkan iOS 13 özellikleri

İlk olarak bahsetmek gerekirse iOS 13, iOS 12 özellikleri karşısında çok daha fazlasını sunuyor. Hem performans hem de yenilikler birçok kullanıcı için önemli bir yere sahip olacak.

Performans

iOS 13

Apple’ın öne çıkardığı ilk yenilik, performans ve kararlılık oluyor. Genel olarak cihaz performansının artışının yanında, bilhassa da Face ID tarafında iyileştirmeler var. Açıklanan bilgilere göre Face ID, yüzde 39 daha hızlı açılacak. Bununla beraber mobil uygulama açılışları iki kat daha hızlı bir şekilde gerçekleşecek.

Dark mode – Koyu mod

Hem iPhone hem de iPad tarafına gelmesi beklenen dark model özelliği, macOS sonrası iOS tarafına da gelmiş oldu. Artık iPhone kullanıcıları, isterlerle koyu mod yani dark mode özelliğini kullanabilecekler.

Yeni klavye

iOS 13 yenilikleri arasında yer alan klavye, artık kaydırarak yazma özelliğini sunuyor olacak. Daha önceleri bu özellik SwiftKey, Gboard ve Swype gibi üçüncü parti klavye uygulamaları ile kullanılabiliniyordu.

iOS 13

Uygulamalar güncelleniyor

Apple yeni mobil işletim sistemi ile birlikte Reminder yani Hatırlatıcı uygulamasını baştan aşağı yeniliyor. Hem birçok yeni kullanım şekli hem de AI yani yapay zeka desteği söz konusu uygulamada kendini gösteriyor olacak.

Bunlarla beraber Apple Mail, Notlar ve Safari de birçok yeni özellik ve çeşitli tasarım değişiklikleri ile yoluna devam edecek.

Apple Maps ise deyim yerindeyse baştan aşağı yenileniyor. Google Street View benzeri özellik başta olmak üzere hem harita verileri hem de kullanım şeklinde ciddi değişiklikler ve iyileştirmeler yapılmış durumda.

iMassage uygulamasında da kişilerin görünümü değişiyor. Daha çok WhatsApp benzeri bir sisteme geçildiğini söylemek mümkün. Profil resmi olarak ise Memoji kullanmak mümkün olacak.

iOS 13

Yeni fotoğraf ve video düzenleme araçları da uygulamalar tarafında öne çıkan yenilikler arasında kendine yer buluyor. Artık fotoğraflar ve videolar üzerinde edit işlemleri, çok daha detaylı bir biçimde yapılabilecek.

Find My uygulaması ise Find My iPhone uygulamasının yerini alıyor ve Find My Friends yani Arkadaşlarımı Bul uygulamasıyla da birleştiriliyor. Kayıp cihazların aranması ve arkadaşların konumla gibi detaylar, artık tek bir uygulama içerisinden sürdürülecek.

Harici depolama desteği

En nihayetinde Apple, iPhone modellerine harici depolama bağlama desteğini getiriyor. SD kart ve USB flaş bellek desteği ile birlikte doğrudan iPhone’lara bağlantı yapılabilecek. Şu an için Lightning dönüştürücü ihtiyacının olduğunu söylemek gerekiyor. Ancak bu hamle ile birlikte tıpkı iPad modelinde olduğu gibi iPhone’lar için de Lightning portundan USB Type-C portuna olası bir geçişin sinyalleri veriliyor olabilir.

iOS 13 ne zaman çıkacak?

Şu an için iOS 13 beta olarak yoluna devam edecek. Yeni iPhone’ların sonbahar ayında duyurulmasını takiben final sürümü de yayınlanacaktır.

Yeni iOS 13 alacak iPhone modelleri

  • iPhone 6s
  • iPhone 7
  • iPhone 7 Plus
  • iPhone 8
  • iPhone 8 Plus
  • iPhone X
  • iPhone XR
  • iPhone XS
  • iPhone XS Max

Apple, iPhone 6s öncesindeki modeller için güncelleme dağıtmayacağını da dolaylı olarak duyurmuş oldu.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here