iOS 12

iOS 12 mobil işletim sistemi sürümü ile ilgili meraklı bekleyiş başladı. Bu süreçte “iOS ne zaman gelecek?” ve “iOS 12 alacak iPhone modelleri hangileri olacak?”soruları da doğrudan doğruya Apple tarafından resmi olarak cevaplanmış oldu. Birçok modelde çok ciddi iyileştirmeler ve yeni özellikler kendini gösterecek. HaberTekno.com olarak hazırladığımız bu haberimizde, yeni iOS 12 sürümü ile ilgili bilinen detayları paylaşıyor olacağız.

iOS 12 özellikleri

 • Performans

Performans tarafında çok ciddi bir kazanım elde edildiği ifade ediliyor. Buna göre yeni güncellemeyi alan tüm modellerin uygulama açılış süreleri, 2 katına çıkmış olacak. Üstelik bu 2 katlık hız farkı, tüm iPhone ve iPad modellerinde geçerli olacak. Kamera açılış süresinde ise yüzde 70 daha hızlı bir süreç işliyor olacak.

 • AR

Yeni güncelleme ile birlikte AR yani Artırılmış Gerçeklik tarafında iyileştirmeler yapılmış.

iOS 12 AR

İlk dikkat çeken değişim ise USDZ dosya formatı oluyor. USDZ ile birlikte AR ve 3D paylaşımlar kolay bir şekilde mümkün hale getirilmiş. İlk etapta Adobe tarafında da bu dosya formatı Creative Cloud desteği sunmaya başlamış durumda. Multiplayer AR yani çoklu oyunculu AR oyunları da artık gerçek hayata geçiş yapıyor.

 • Measure uygulaması

Measure uygulaması, iOS 12 yenilikleri arasında yer alıyor.

Yeni uygulama ile birlikte herhangi bir objenin ölçümünü yapmak oldukça kolay bir hale getiriliyor. Kamera üzerinden seçime dayalı veyahut otomatik ölçümleme yapılabiliyor.

 • AR Kit 2

AR Kit 2 AR Kit uygulaması geliştirilerek ikinci versiyonuna yükseltilmiş durumda.

Çoklu kullanıcı desteği ve 3D paylaşımlar gibi yenilikler, AR Kit 2’nin temel kazanımları arasında yer alıyor.

 • Fotoğraflar

Fotoğraflar uygulamasının ilk gelişim gösterdiği alan, görsel aralamalar oluyor. Arama önerileri başta olmak üzere, iyileştirilmiş filtreleme desteği getiriliyor.

iOS 12 fotoğraflar uygulaması

Bunlara ek olarak sahnelere göre de arama yapılabilir hale gelen bir uygulama kendini göstermiş oluyor. For You yani Sizin İçin isimli yeni bir bölüm oluşturulmuş.

iOS 12 fotoğraflar uygulaması

Bu bölümle öne çıkan fotoğraflar ve önemli anlar sergileniyor ve arşivin aktif kalması sağlanıyor. Fotoğraf paylaşımı konusunda da gelişim söz konusu olmuş. Fotoğrafların kiminle paylaşılmasının daha tutarlı olduğu veyahut olmadı konusunda öneriler sunulabiliyor.

 • Siri

iOS 12 özellikleri arasında, Siri başlığı da kendine yer buluyor.

Shortcuts isimli yeni özellik ile Siri, çeşitli kolaylık sağlayabiliyor. Örneğin destek veren bir anahtarlık ile kullanılan bu özellik, Siri’ye anahtarımı kaybettim dediğinizde söz konusu anahtarlığın titreşimini çalıştırabiliyor. Bununla beraber çeşitli isteklere de daha net sonuçlar sunabiliyor. Bu özelliğe benzer bir yaklaşım, Android 9.0 P özellikleri arasında da kendine yer bulmuştu. Shortcuts App yani kısayol uygulaması ile birlikte ise uygulama detayları için özel tanımlamalar yapılabiliyor.

 • News

Apple’ın haber uygulaması News’te yeni detaylar elde ediyor. Kullanıcılar için yeni haber kaynakları keşfi için bölüm hazırlanmış durumda. iPad tarafında eklenen yeni sidebar ile birlikte etkileşim artırılmış.

 • Borsa

Borsa uygulaması da tasarım tarafında yenilikler getiriyor. Buna ek olarak Borsa uygulaması arasında piyasa bilgilerine ek olarak haberler de paylaşılacak. Söz konusu hisseler hakkında haberler aynı bölümde kullanıcılara sunulacak.

iOS 12 iPad tarafında da varlığını göstermeye başlayacak ve sidebar tarafında daha kolay bir takip sağlanabilecek.

 • Voice Memos

Voice Memos uygulaması da iCloud desteği alıyor ve yenileniyor. iOS 12 destekleyen iPad modellerinde de kullanıma sunulacak.

 • iBooks

iBooks uygulaması da Apple Books ismine dönüşüyor ve tasarımı da yenileniyor. Sesli kitaplar başta olmak üzere çeşitli yeni özellikler getiriliyor.

 • CarPlay

CarPlay bundan böyle üçüncü parti uygulamalar da destek verecek. Destekleyen uygulamalar ile birlikte artık CarPlay iOS 12 ile kullanılabilecek. Başta Google Maps olmak üzere birçok uygulama bu gelişmeden yararlanacak.

 • Rahatsız Etme

Rahatsız etme özelliği de geliştirilen uygulamalar arasında yer alıyor. Uyku zamanlarında artık ekran ışığı bildirimler de çok daha koyu bir tema ile sergilenecek ve mümkün olduğu kadar az dikkat çekici hale gelecek. Buna ek olarak Rahatsız Etme özelliğine zaman aralığı konabilecek.

 • Bildirimler

iOS 12 yeniliklerinde bildirimler de yer alıyor.

ios 12 bildirim gruplama

Bildirimleri kullanıcılar tarafından dikkate alınmayan uygulamaların ilettiği bildirimler artık kolay bir şekilde kapatılabilecek. Bildirimleri grup halinde gösteren bir yapı olacak. Sadece uygulamaya göre değil, konuya göre de gruplama yapılacak.

 • Reports

Reports uygulaması ile birlikte iPhone ve iPad kullanımlarının analizleri edinilebilecek. Ekranın ne kadar açık kaldığı, hangi uygulamaların ne kadar kullanıldığı ve hangi dönemlerde kullanıldığı gibi detaylar başta olmak üzere en çok bildirim gönderen uygulamalar gibi birçok detayın var olduğu bir bölüm yapılmış.

 • App Limits

App Limits yani uygulama limitleme özelliği ile belirli uygulamalar kısıtlanabilecek. Bununla beraber bildirimler de belirli süreler ile ötelenebilecek. Artık belirli bir süreden fazla kullanılması istenmeyen uygulamaların önüne geçilmesi adına bir seçenek sunuluyor olacak.

 • Çocuklar için Allowances

Çocukların iPhone ve iPad kullanımları da analiz edilebilecek ve limitlenebilecek. Limitleme tarafında çeşitli uygulamalar veya belirli zaman aralıklarına göre belirlemeler yapılabilecek. Öte yandan girilen web siteleri dahi ebeveynlerin kontrolünde ve iznine tabi olacak.

 • Mesajlar – Tongue Detection

iOS 12 mesajlar uygulamasına, Animoji tarafında iyileştirmeler getiriliyor. Yeni Animoji örnekleri de mesajlar kapsamına eklenenler arasında yer alıyor.

iOS 12 Animoji

 • Memoji

Memoji özelliği ile birlikte artık kullanıcılar kendi emojilerini oluşturabilecekler. Tamamıyla benzer bir hareketli emojiler yapılabilecekken, istendiği gibi farklı emojiler de gerçekleştirilebilecek.

 • FaceTime

FaceTime uygulaması da uzun süreden sonra yenlik alan uygulamalardan oldu.

iOS 12 özellikleri FaceTime

32 kişiye kadar grup görüşmesi yapılabilecek. iMessage grup görüşmelerinde de doğrudan grup görüntülü görüşme yapılabilecek. Grup konuşmalarında konuşan kişilerin görüntüleri otomatik olarak büyüyebileceği gibi kullanıcı kendi seçiminde de bulunabilecek. Bununla beraber görüşmelerde emoji yüzler de uygulanabilecek.

iOS 12 ne zaman çıkacak?

Apple, uzun yıllardır yeni iOS sürümünü aynı etkinlik ve aynı zamanda duyurmayı tercih ediyor ve bu tarih yeniden WWDC 2018 etkinlik tarihi oldu. Apple, iOS 12 güncellemesi sürümünü WWDC 2018 yani Dünya Geneli Geliştiriciler Konferansı 2018 kapsamında duyurdu.

WWDC 2018

Yani “WWDC 2018 ne zaman?” sorusunun cevabı olan 4 Haziran 2018, aynı zamanda iOS 12 ne zaman gelecek sorusunun da cevabı oldu. WWDC 2018’de duyurulan yeni macOS sürümü için de şu haberimize bakabilirsiniz: macOS Mojave Özellikleri, Çıkış Tarihi ve macOS 10.14 Güncelleme Detayları!

Resmi açıklama da yapılmış durumda. Bununla beraber yeni macOS sürümü de bu kapsamda duyurulacak. Şunu belirtmek gerekiyorki ilk etapta yeni sürümler, beta olarak çıkış yapacak. iOS 12 beta süreci, kapalı olarak geliştiriciler ile başlamış oldu. Final sürümü ise yeni iPhone modelleri ile birlikte Eylül 2018 içerisinde yayınlanacak. “iOS 12 ne zaman yayınlanacak?” sorusuna da bu cevabı vermek mümkün oluyor.

iOS 12 face id

iOS 12 hangi cihazlara gelecek?

Apple’ın açıklamaları ile resmileşen bilgilere göre iOS 11 güncellemesini alan tüm modeller, iOS 12 güncellemesini de alacak. Çıkış tarihinde daha çok merak edilen bir diğer soru ise, Apple’ın 2018 iOS sürümünü hangi iPhone modellerine süreceği olacak. Apple tarafından elde edilen bilgilere göre liste şu şekilde:

 • iPhone 5s
 • iPhone 6
 • iPhone 6 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone X

iOS 12 iPhone 5s ve sonrasındaki tüm modeller için hazırlanmış durumda.

iOS 12 ipad

iOS 12 alacak cihazlar listesi kapsamındaki iPad ve iPod modelleri ise şu şekilde:

 • 12.9-inç iPad Pro (2017)
 • 10.5-inç iPad Pro (2017)
 • 9.7-inç iPad (2017)
 • 9.7-inç iPad Pro
 • 12.9-inç iPad Pro (İlk nesil)
 • iPad mini 4
 • iPad mini 3
 • iPad mini 2
 • iPad Air 2
 • iPod touch 6. nesil

Bu noktada iPod modelinin halen daha güncelleme alıp almayacağı konusu da tartışılıyordu. Uzun süredir yenilenmeyen iPod touch modeli, 12. sürüm ile birlikte güncelleme alacak cihazlar arasından kaldırılabilir olacağı düşünülüyordu ancak böyle bir adım atılmadı. Apple için iOS 11 sürümünün en başarısız sürüm olduğu tartışmaları dikkate alındığında, 2018 yılında ciddi bir 12. iOS sürümü ile karşı karşıya kalınacaktır.

iOS 12 ne zaman güncellenecek?

iOS 12 güncelleme

Apple’ın WWDC 2018 ile birlikte yeni iOS sürümünü duyurması, ilk etapta geliştiriciler için geçerli olacak. Beta sürecine başlayacak olan yeni sürüm, bir süre daha gelişim göstermeye devam edecek. Destekli cihazlara gönderilmeye başlanması ise Eylül 2018 veyahut Ekim 2018 tarihine kadar uzayacaktır. 2018 yılında duyurulacak yeni iPhone modelleri ile birlikte veya bir hafta sonrasında, destekli iPhone ve iPad kullanıcıları, iOS 12 özellikleri ile bir araya gelmiş olacak. Bunların dışında Apple veya farklı kaynaklardan gelen bilgileri, iOS haberleri bölümümüzde aktarmaya devam edeceğiz. Bu konu ile ilgili daha önce hazırladığınız haberlere de göz atabilirsiniz: iOS 12 özellikleri ile ilgili düşüncelerinizi ve beklentilerinizi, aşağıdaki yorumlar bölümünde ifade edebilirsiniz. Ek olarak Apple’ın yeni sürümü tüm kullanıcılara ulaştırmadan önce piyasa son sürüm olarak yer alacak Android 9 konusunda da şu makalemizden detaylara ulaşabilirsiniz: Android P Yenilikleri Belli Oldu! Android 9 P Özellikleri, Google I/O 2018 Detayları!

14 Yorum

 1. Yeni iphone modellerinin hem tasarım hem de teknoloji olarak çok büyük yenilik getirmeyeceğini düşünürsek iOS 12 de çok birşey getirmez. iOS 11deki sorunlar giderilir performans iyileştirilir. Sadece sorunlar için bile çıkış tarihini öne çekmek lazım.

 2. En büyük gelişme performans artışı olmuş heralde. Özellikle eski iphone modelleri için çok iyi gelişme. Apple ın güncelleme aralığı Android üreticilerine örnek olsa bari

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here