iOS 11

Apple, yeni iOS 11 mobil işletim sistemi sürümü ile birçok özelliği de kullanıma sundu.

iOS 11 özellikleri arasında, az bilinen detaylar da yer alıyor.

İşte birçok kullanıcının şimdiye kadar farkına varmamış olabileceği az bilinen 15 yeni özellik ve detayları!

iOS 11 özellikleri ve detayları

1-Yeniden tasarlanan kontrol merkezi ile birçok kolaylık sunulmaya başlıyor. Ancak AirDrop bölümü direkt olarak bu bölümde yer almıyor. AirDrop erişimi için kontrol merkezinde yer alan Wi-Fi ya da Bluetooth ikonuna 3D Touch olarak ya da uzun süre basılı tutarak detaylı bölüme geçilebilir ve bu bölümden AirDrop kontrolü sağlanabilir.

Az bilinen iOS 11 özellikleri

2-Yeni kontrol merkezi, yeni sürüm ile beraber sunuluyor ve özelleştirme imkanı sağlanıyor. Ayarlar>Denetim Merkezi>Denetim Merkezini Özelleştir bölümünde kısayol ekleme ve çıkarma işlemi yapılabilir.

3-Güç tuşuna art arda 5 kez basıldığı zaman, bundan böyle Acil Durum moduna geçiş yapmak mümkün oluyor.

4-iPhone modellerinde sıkça kullanılan Kişisel Erişim Noktası özelliğine, Apple tarafından iOS 11’de bir kolaylık getiriliyor. Daha önceden belirlenen veya otomatik oluşturulan uzun ve karmaşık Kişisel Erişim Noktası şifresi, iOS 11 ile paylaşılabiliyor.

5-iOS 11 özelliği söz konusu olduğunda öne çıkan en önemli detaylar arasında, ekran videosu kaydetme özelliği yer alıyor. Kontrol merkezinde bu ekran kaydı butonunu kısayol olarak eklemek mümkün.

6-Yeni güncelleme ile birlikte GIF desteği geliştiriliyor ve artık GIF dosyalarını fotoğraflara kaydetmek mümkün.

7-iOS 11 özellikleri arasında AirPods için özelleştirme bölümü de getiriliyor. Örneğin sol AirPods için çift tıklama için Siri aktivasyonu ayarlanabilirken, sağ AirPods çift tıklaması için bir sonraki şarkıya geçme özelliği eklenebiliyor.

8-Apple Maps yani Apple Haritalar hizmeti de yeni özellikler kapsamında kendine yer buluyor. Artık alışveriş merkezlerinin ve havaalanlarının içleri de görüntülenebiliyor.

iOS 11 Özelliği

9-Araç kullanırken rahatsız etme modunun kullanımı da mümkün hale getirilmiş durumda. Artık araç kullanırken rahatsız etme özelliği ile iPhone’ların bildirimleri sürüş sırasında otomatik olarak durdurulabiliyor. Elbette ki bu seçim, ayarlar bölümünden tercih edilebiliyor.

10-Ekran resmi kaydında da farklılaşmalar bulunuyor. Artık erkan resmi alındıktan hemen sonra üzerinde çeşitli düzenlemeler yapmak mümkün.

11-App Store için yeni özellik, kullanılmayan uygulamaların otomatik olarak silinmesine imkan sağlıyor. Özellikle depolama alanı sorunu yaşayan kullanıcılar için bu iOS 11 özelliği, iyi bir seçenek haline gelebilir. Bu özelliği ayarlar bölümündeki App Store sekmesi içinden açmak gerekiyor.

12-Apple, yeni mobil işletim sistemi sürümü ile birlikte QR kod tarama özelliğini de kullanıma sunuyor.

iOS 11 Özelliği

13-Apple iOS 11 ile birlikte video ve fotoğraf formatlarında yenilikçi bir yaklaşım sergiliyor ve HEIF ve HEVC formatlarını kullanıma sunuyor. Bu formatlar çok daha iyi bir sıkıştırma ile daha az yer kaplayan fotoğraflar ve videolar anlamına geliyor.

14-iPad için özel olarak hazırlanan sürümde, klavye üzerinde birçok farklı karaktere erişilmesine ne imkan sağlıyor.

iOS 11 Özelliği

15-Not uygulaması da yenilikler gerçekleştirilen uygulamalar arasında kendine yer ediyor. Artık Not uygulaması ile doküman taramak mümkün.

Tüm bunlardan farklı olarak başta yeni emoji paketi olmak üzere birçok farklı iyileştirme ve detay da iOS 11.1 güncellemesi ile kullanıma sunulmuş durumda.

Buna ek olarak iPhone X tarafında da arayüz farklılıkları meydana geliyor. Bunun en somut örneği için bu haberimize bakabilirsiniz: iPhone X Tek Elle Kullanım Nasıl?

Son olarak sizler de aşağıdaki yorumlar bölümünde, yeni versiyon ile ilgili düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here