iOS 11 Apple’ın Şimdiye Kadarki En Başarısız iOS Sürümü!

iOS 11 sürümü için güncellemeler devam ederken söylemek gerekiyor ki iOS 11, Apple'ın şimdiye kadarki en başarısız iOS sürümü olmuş gibi görünüyor!

iOS 11 tim cook

Apple tarafından 2017 yılında duyurulan yeni mobil işletim sistemi sürümü iOS 11, şimdiye kadarki gelişim süreci ile en başarısız iOS sürümü olma yolunda emin adımlar atmayı başarmış gibi görünüyor!

iOS 11 sürümü, Apple için zorlu bir güncelleme oldu!

İlk olarak WWDC 2017 kapsamında duyurulan ve iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X tanıtımlarını takip eden haftada yayınlanan yeni mobil işletim sistemi sürümü iOS 11, şu an için birçok güncelleme alarak iOS 11.2 sürümüne kadar ilerledi.

wwdc 17 tim cook

iOS 11.2 sürümüne kadar çok hızlı bir yol alan Apple’ın bu yaklaşımının arkasında, beraberinde gelen birçok farklı hata ve güvenlik açığı yer alıyor.

Henüz daha ilk haftasında güvenlik açıkları, performans sorunları ve uygulama uyumsuzlukları ile gündeme gelen iOS 11, hemen 11.0.1 sürümüne geçiş yapmak durumunda kaldı. Daha sonrasında devam eden batarya problemleri ve kararlılık sorunları, iOS 11.0.3 ile devam eden bir süreci tetikledi. Daha sonrasında ise iOS 11.1 kullanıcılara sunuldu.

Lakin Apple’ın güncelleme sıklığı dinmek bilmedi. Art arda gelen birçok kullanıcı şikâyeti hem iPhone hem de iPad tarafında kendini belli ediyor ve destek sorunlarında sayfalarda bildirime neden oluyor.

En sonunda kısa bir beta sürecinin ardından yayınlanan iOS 11.2 ile birlikte yeni özellikler ile şimdiye kadar bahsi geçen güvenlik açıkları ve performans sorunları kapanmışa benziyordu. Bu sürüm ile birlikte de model bazlı problemler kendini gösterdi.

Şu an için iPhone 6 ve iPhone 6s kullanıcıları bildirimlerdeki titreşim sorunlarını gündeme getirirken, iPhone X tarafında ise çok daha ciddi bir sorun olan Face ID işlevsizliği baş gösterdi.

iOS 11 Apple

Apple’dan böyle bir iOS sürümü beklenmiyordu!

Aslında iOS 4 sürümünden bu yana yeni iOS sürümlerinde çeşitli sorunlar ve güvenlik açıkları bulunmaktaydı. Ancak iOS 11 sürümünde olduğu gibi güncellemelerin beraberinde farklı sorunları oluşturması ve mevcut sorunlara kesin çözüm bulamaması, beklenmedik bir olay haline geldi.

Şimdiye kadar yapılan yorumlara göre Apple’ın iOS sisteminde kararlılık ve performans noktasında problem yaşamasının bu derece artmaya başlaması, çeşitlenen ürünlere dayandırılıyor. iPhone 6 serisi ile Apple nezdinde ciddi bir ürün çeşitlendirmesi, iPad tarafına da sıçramıştı. Keza Apple’ın güncelleme alan iPhone modellerini 4 yıllık bir geçmişe kadar uzandırması, beraberinde çok farklı sorunları da getirmeye başlamış gibi görünüyor.

iPhone X, iphone 7 ve iphone 7 plus

Şu an için iOS 11.2 sürümü ile birlikte model bazlı kimi sorunlar dışında kararlılık ve performans iyileştirmesi sağlanmışa benziyor. Yeni gelecek iOS 11.2.1 sürümü ile de genel anlamda bir kararlılık sunulması umuluyor.

Ancak tüm bu sorunlu güncelleme geçmişi ile birlikte iOS 11 sürümünün Apple için en başarısız sürümler arasında yer aldığını söylemek, birçok farklı açıdan yanlış olmayacaktır.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here