iOS 10 Tanıtıldı. İşte iOS 10 Özellikleri!

iOS 10

Apple’ın uzun zamandır merakla beklenen yeni mobil işletim sistemi iOS 10, en nihayetinde WWDC 2016 geliştirici konferansı kapsamında duyuruldu. Yeni mobil işletim sistemi iOS 10, temel olarak tasarım noktasında yenilikleri ile dikkat çekti.

iOS 10 özellikleri!

iOS 10

WWDC 2016 kapsamında su yüzüne çıkan iOS 10, artık bildirim merkezi tasarımında daha farklı bir yapı kullanacak. Balon şeklindeki bildirim tasarımı, kilit ekranı üzerinden ve 3D Touch özelliği ile birçok kolay yanıtlama imkanı sunacak.

iOS 10

Öte yandan iOS 10; Maps, iMessage, News, Fotoğraflar ve Apple Music uygulamaları üzerinde çeşitli tasarım yenilikleri, iyileştirmeler ve geliştirmeler içeriyor.

iOS 10

Yeni Apple Music!

Tamamen yeni bir tasarım kazanan Apple Music, iOS 10 ile birlikte kullanıcıların beğenisine sunulacak. Daha önce gelen tasarım eleştirilerini dikkate almış olan Apple, Apple Music uygulamasını baştan aşağı yenilemiş.

Apple’ın sesli asistanı Siri’de, iOS 10 ile birlikte artık daha yetenekli bir hale geliyor. Bununla beraber Siri, iOS 10 ile birlikte artık üçüncü parti uygulamalarla da kullanılabilecek. Örneğin kullanıcı, dilerse Siri ile WeChat üzerinden mesaj gönderebilecek.

Yenilenen Photos!

iOS 10

Apple, iOS 10 ile birlikte fotoğraf albümü uygulamasına da yeni bir soluk getirmiş. iOS 10 ile yenilenen Photos, artık yüzleri ve  yerleri algılayarak, bu doğrultuda listelemeler yapabilecek.

iOS 10 ile iMessage yenileniyor!

Bir diğer önemli yenilik ise, Apple’ın kapalı mesajlaşma servisi iMessage üzerinde kendini gösteriyor. iOS 10 ile artık iMessage, birçok farklı tarzda yazı imkanı ve gönderim seçeneği sunacak. Öte yandan iMessage üzerinden gönderilen linkler, doğrudan uygulama içinde açılabilecek veya video linki ise izlenebilecek.

iOS 10 ile yenilenen iMessage, emoji boyutlarını da artık 3 kat daha büyük olarak gösterecek. Bununla beraber el yazısı gönderimi de, iOS 10 iMessage uygulamasında mümkün hale geliyor.

iOS çıkış tarihi!

Genel olarak toparlamak gerekirse Apple, iOS 10 kapsamında daha çok tasarım üzerinde yeniliklere gitmiş. Yeni macOS Sierra ile de daha büyük birlikte çalışma imkanı sunan iOS 10, Eylül 2016’da tanıtılacak iPhone 7 modelleri ile birlikte iPhone 5 ve sonrası iPhone cihazlara yüklenebilecek.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here