İnternete RTÜK Denetimi Geliyor! RTÜK İnternet Denetimi Yolda!

İnternetin RTÜK denetimi kapsamında yer alması için çalışmaların yapıldığı ile ilgili bilgiler ortaya çıktı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından yapılan açıklamaya göre internet kanalları da RTÜK denetimine tabii tutulmaya başlanacak.

İnternet kanallarına RTÜK geliyor!

Katıldığı bir program kapsamında açıklamalar yapan Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Adnan Oktar’ın yayınları ile ilgili çok yoğun bir şikayet olduğunu dile getirdi ve bundan yola çıkarak mı hazırlanmaya başlandı bilinmiyor lakin RTÜK denetimine internet kanallarının da dahil edileceğini ifade etti.

Bununla beraber Bozdağ, bu denetimin ifade özgürlüğüne karşı bir adım olmadığını da sözlerine ekledi. Şimdilik RTÜK Başkanı tarafından ise bir açıklama mevcut değil.

İnternete RTÜK

Ancak şu an için bahsi geçen bu “internet kanalları” ifadesinin hangi kapsamda olacağı konusunda bir netlik bulunmuyor. YouTube’un RTÜK tarafından denetlenmesi veyahut sadece web siteleri üzerinden yapılan yayınların RTÜK denetiminde olması gibi konular, açıklığa kavuşturulmadı. Bu uygulamanın hangi kapsamda olacağının bilinememesine ek olarak, denetimin nasıl sağlanacağı ve uygun bulunmayan yayınlara nasıl bir yaptırım uygulanacağı da ortaya çıkmış değil.

TV tarafında olduğu gibi internet kanallarına da RTÜK tarafından para cezası mı verilecek yoksa bu adresler doğrudan BTK yardımıyla engellenecek mi, henüz bilinmiyor.

Bu kapsamda YouTube’un da yer alması durumunda, nasıl bir para veya kapatma yaptırımı uygulanabileceği de gizemini koruyan detaylar arasında yer alıyor. Anlaşılan o ki şu an için bu uygulamanın çalışmaları, son noktaya gelmiş değil. İlerleyen günlerde yeni gelen bilgileri, Haber Tekno olarak aktarmaya devam edeceğiz. Lakin uzun bir süre RTÜK internet kanalları denetimi konusu konuşulmaya devam edecek gibi görünüyor. İnternet RTÜK denetimi ile ilgili detayların paylaşılması ile birlikte, bir süre sonra RTÜK şikayet hattı, internet yayınları için de görev üstlenmeye başlayacak.

Güncelleme: Hazırlanan taslakta yer alan 73. madde kapsamında elde edilen bilgilere göre söz konusu bu denetim, radyo ve TV statüsünde olacak. Lisans almış veya almamış olan TV ve radyo yayınlarının, internet üzerindeki yayınlarına RTÜK tarafından denetleme sistemi çalışması yapılıyor. Taslak: http://www2.tbmm.gov.tr/d26/1/1-0914.pdf

2 Yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here