Intel, HERE Maps’ten Hisse Satın Aldı!

Intel, beklenmedik bir hamle yaparak en popüler navigasyon servislerinden olan HERE Maps'ten hisse satın aldı. İşte detaylar!

HERE Maps

Kısa bir süre önce gelen bilgilere göre Intel, dünyanın en popüler navigasyon ve harita görüntüleme servislerinden olan HERE Maps’e ciddi bir yatırımda bulundu.

Intel’den HERE Maps’e yatırım!

Bir dönemler Nokia markasının en güçlü servisi olan HERE Maps, hatırlatmak gerekirse geçtiğimiz sene 3 milyar dolar karşılığında Audi, BMW ve Mercedes üçlüsüne satılmıştı. Son olarak da Intel, HERE Maps’in yüzde 15’lik bir diliminin sahibi oldu.

HERE Maps

Alman otomotiv devlerinin çatısı altına geçen Nokia HERE Maps, o zaman da belirtildiği gibi daha çok otomobillerin dahili sistemlerine entegre edilmek üzerine gelişim sürecine devam edecek. Bu durumla paralel olarak Intel, geçtiğimiz dönemlerde mobil alanlardan çıkarak, sadece otomobil yongaları üzerine çalışma yapacağını duyurmuştu. Nitekim, şimdi de Intel ismi, artık HERE Maps servisinin arkasındaki isimlerden biri haline geldi.

Bu yatırımın açıklamasını takiben HERE CEO’su Edzard Overbekk, Intel’in rolünün bir “silikon sağlayıcı” olacağını ve bir aracın yerini daha iyi izleyebilen sistemleri hazırlama noktasındaki çalışmalarda yer alacağını dile getirdi.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.