Intel 5G’de 5Gbps İndirme Hızına Ulaştı!

İşlemci devi Intel, ürettiği 5G mobil iletişim teknolojisi sağlayan modemleri ile 5Gbps indirme(download) hızına ulaşmayı başardı!

Intel 5G

4G-LTE mobil iletişim teknolojisinden sonra hayatımıza girecek olan 5G teknolojisi ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

5G teknolojisi konusunda mobil modemler üzerinde çalışma yapan Intel’de, 5Gbps indirme hızını geride bıraktığı çalışmaları duyurdu.

Intel 5G ile 5Gbps hızına ulaştı!

Hatırlatmak gerekirse işlemci üretimi ile bilinen Intel, 5G iletişim teknolojisi için mobil model çalışmaları da gerçekleştiriyor.

Daha önce bu konuda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Intel, şimdi de 5Gbps indirme yani download hızına ulaştığını açıkladı.

Intel 5G

5G internet hızları nasıl olacak?

Genel olarak 5G konusundaki detaylara değinmek gerekirse; maksimum indirme-download hızlarının, 12Gbps seviyelerine kadar ulaşacağı öne sürülüyor.

Genel olarak 5G internet hızının anlaşılması adına bir örnek vermek gerekirse, 5G kullanımı ile 50GB boyutundaki bir dosyayı, ortalama 80 saniyede indirmek mümkün hale gelecek.

5G ne zaman çıkacak?

Son olarak değinmek gerekirse; Birleşik Devlet’in önde gelen operatörlerinden AT&T ve T-Mobile, 5G hazırlıklarında ciddi bir yol kat etmiş durumda.

Açıklanan bilgilere göre 2020 yılı itibariyle, 4G-LTE geride bırakılacak ve 5G iletişim teknolojisine geçiş yapılacak.

Ayrıca 2018 yılında Güney Kore’de düzenlenecek olan Kış Olimpiyatları kapsamında, Samsung ve Korea Telecom 5G’yi kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here