İnsülin Koklayarak Daha Az Yemek Mümkün!

Şeker hastalarının kan şekerlerini kontrol altında tutmak için kullandığı insülin, daha az yemek isteyen kişilere de yardımcı olabilir!

Pek çok kişi kan şekerini kontrol altında tutabilmek için insülin enjeksiyonlarına güveniyor. Ancak şeker hastalarına yardım eden bu hormon başka şekillerde de kullanılmaya başlamış durumda. Yayınlanan bir araştırmaya bakacak olursak, şeker hastalığı olmayan kişilerde insülin daha az yemek için kullanılabilir. Bunun için insülinin bir burun spreyi gibi kullanılması gerektiğini belirtelim.

Bu noktada insülinin metabolik yemeyle ilgisi olmadığını, sadece yemek yeme alışkanlıklarını düzeltebildiğini ifade eden sinirbilimci Stefanie Brassen, bu hormonun sonsuza kadar enerji ihtiyacını düzenleyebileceğini ve yemek yemenin verdiği hazzı azaltacağını belirtiyor.

İnsülinin etkilerini görmek için 48 katılımcı ile deney yapıldı!

İnsülinin yemek yeme alışkanlığı üzerindeki etkilerini araştırmak için yapılan deneylerde 48 gönüllü katılımcı yer aldı. Bu katılımcılardan öncelikle belirli yiyecekleri oylaması istendi ve bu oylamalar öncesinde her biri 10 saat boyunca hiçbir şey yemedi. Puanlamaları da oldukça yüksekti.

Sonrasında katılımcılardan insülin koklamaları istendi. İnsülin beyinlerine ulaştıktan yaklaşık yarım saat sonra katılımcılar daha önce yüksek puan verdikleri yiyeceklere daha düşük puanlar verdi. Bu sırada katılımcıların beyin aktiviteleri de yakından incelendi.

daha-az-yemek

İnsülin koklamanın daha az yemek konusunda etkili olduğu kanıtlandı!

Brassen salgılanan bir hormon sayesinde yemeklerin kişilere daha cazip geldiğini ifade ediyor. Ayrıca dopamin adı verilen bu hormonun yemek aramaya teşvik ettiğini ancak bu reaksiyonu zayıflatmanın mümkün olduğunu da ekliyor. Yapılan araştırma ve deneyler kapsamında beyinde yeteri kadar insülin olursa hücreler yemeklerin ne kadar lezzetli olduğunu düşünmekten vazgeçiyor. Yani daha az yemek isteyen kişilere insülinin ciddi bir katkı sağlayacağı apaçık ortada.

Ancak şöyle de bir konu var ki bazı insanların vücutları insüline karşı oldukça dayanıklı. Araştırmalara göre bu insanların yeme istekleri ne yazık ki insülin ile şekillenemiyor. Araştırmacılar da şu an bu sorun üzerine yoğunlaşmış durumda ve bir çözüm yolu arıyor. Tıp psikologu Manfred Hallschmid bu direncin üstesinden gelmenin muazzam bir şey olacağını söylüyor.

daha-az-yemek

Daha önce denek olarak hayvanlar kullanıldı!

Daha önce araştırmacılar bu çalışma için burun spreyi tercih etmedi ve hayvanların beyinlerine direkt olarak hormon enjekte ederek deney yaptı. Ancak elbette bu insanlar için uygun bir yöntem değil. Neyse ki burun spreyi sayesinde insülin hormonunun sinir yoluyla merkezi sinir sistemine gönderilmesi sağlandı.

Söz konusu çalışma araştırmacıların insülin konusunda yaptığı ilk çalışma değil. Daha önce bu tür insülin spreyleri Alzheimer hastaları için de test edildi. Ancak şu an için bu testler istenen sonucu vermedi. Belki de bir gün bu burun spreyleri yaşlandıkça hafıza kaybını güvende tutmayı sağlayabilir. Yani sadece daha az yemek için değil aynı zamanda hafıza sorunları için de bu yöntem tercih edilebilir.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here