Instagram Shadowban

Instagram Shadowban ile ilgili söylentiler artış göstermeye başladı. Öyle ki Instagram fotoğraflarına veya videolarına gelen beğenilerin ve yorumların düşüş göstermesinin sebebi olarak da Instagram Shadowban gösterilmeye başladı. Peki, tam olarak Instagram Shadowban nedir ve söz konusu olan bu Instagram beğeni ve yorum azalmalarının sebebi bu uygulama mıdır?

Instagram Shadowban ile ilgili bilinmesi gerekenler!

Shadowban konusunda ilk olarak değinmek gerekiyor ki isminden de anlaşılacağı üzere söz konusu bu uygulama, gizli ban yani bildirim yapılmadan hesapların yasaklanması veya kısıtlanması anlamına gelmektedir. Popüler sosyal medya platformlarından olan Twitter’ın da bu tarzda bir uygulama yaptığına ilişkin detaylar da bulunmaktadır.

Instagram Shadowban ile ilgili bir özet yapmak gerekirse bu uygulama, Instagram tarafından çeşitli kullanıcılara uygulanan bir yasaklama veya kısıtlama işlemidir. Bu kısıtlamalar, yasaklanan veya kısıtlanan kullanıcılara bildirilmeden uygulanır. Temel olarak belli başlı kriterler doğrultusunda uygulanan filtreler neticesinde kendini gösterir ve hashtag kullanılarak paylaşılan fotoğraf veya uygulamaların, ilgili hashtag altında gösterilmesini engelleme amacını taşır.

Instagram Shadowban

Instagram Shadowban kontrolü nasıl yapılır?

Şu an için net olarak Instagram’ın neden ve hangi kriterler doğrultusunda Shadowban uyguladığına ilişkin netlik kazanmış ayrıntılar bulunmuyor. Ayrıca bu uygulama, kullanıcılara da bildirilmediği için Instagram beğeni ve yorum sayılarında ciddi derecede düşüşler yaşanabiliyor. Neyse ki Instagram Shadowban kontrolü yapmak için çeşitli üçüncü taraf araçlar bulunuyor ve bu araçlarla kullanıcı, hesabının herhangi bir şekilde yasaklanıp yasaklanmadığını kontrol edebiliyor. Bu kontrolü sağlamak için şu bağlantı kullanılabilir: shadowban.azurewebsites net

Instagram Shadowban sebepleri neler?

Instagram Shadowban

Daha önce de belirtildiği gibi şu an için sosyal medya platformlarının net olarak açıklamış olduğu birtakım sebepler ortaya çıkmış değil. Elbette ki bu konu ile ilgili tahmin edilen detaylar da bulunmuyor değil. Genel anlamda tahmin edilenlere göre, temel amacı reklam yapmak ve viral etki oluşturmak için kullanılan ve sayısı onlarca olan hashtag kullanımları, Instagram gibi diğer sosyal medya platformlarının da uyguladıkları filtrelere takılıyor.

Genel olarak kullanıcıların bu tarz bir yaklaşım getirmeleri hesaplarının kapanmasına sebep olmadığı için de farklı bir yöntem izleniyor. Her ne kadar hesapların kapatılmasına sebep olmasa da platform kalitesi ve diğer kullanıcıları olumsuz etkileceği düşünülen bu paylaşımları yapan hesaplar da farklı bir yöntem ile kontrol edilmeye çalışılıyor. Kötüye kullanım çatısı altında da yer verilebilecek olan bu tarz paylaşımlar, en nihayetinde filtrelere takıldığı zaman, Instagram Shadowban gibi daha önceden belirlenmiş olan yasaklamalara veya kısıtlamalara maruz bırakılıyor.

Bunlarla beraber bot kullanımları da böyle bir kısıtlama ile karşı karşıya kalınmasına neden olabiliyor. Takipçi satın alma, bot kullanma ve anlamsız etiket kullanımları, bu konudaki öne çıkan nedenler arasında gösterilebilir.

Instagram Kara Liste olarak da ifade edilen bu kısıtlamalardan etkilenmeden paylaşımlar yapmaya devam etmek için, hashtag kullanımlarında daha dikkatli bir süreç izlemek gerekiyor. Bunların dışında net olarak ne sebep ne de çözüm konusunda ne yazık ki somut detaylar resmi olarak açıklanmıyor.

Instagram shadowban kurtulma konusunda şu an için ne yazık ki net bir bilgi mevcut değil. Lakin daha önce belirtilen sebepleri konusunda daha dikkatli davranıldığı zaman, belli bir süre sonrasında bu etki ortadan kalkabilir. Ek olarak daha önce yapılan yanlış kullanımlı paylaşımlar üzerinde de düzenleme yapılarak, kurtulma için iyi bir adım atılmış olunabilir. Bu konuda yaşanacak yeni gelişmeleri, detayları ile birlikte aktarmaya devam ediyor olacağız.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here