İnsan Gözü Birbirinden Ayrı Işık Parçacıklarını Görebilir!

İnsan gözü üzerinde yapılan araştırma ve deneyler hızla devam ediyor. Şimdi de insan gözünün en az kaç foton görebileceği üzerinde duruluyor!

İnsan Gözü

İnsanlar karanlıkta tam olarak göremezler. Ancak birkaç küçük ışık parçacığın varlığında gözümüzdeki özel hücreler harekete geçer. Araştırmacılar ise yıllardır insan gözünün görebileceği minimum foton sayısını bulmak için çalışıyor. Illinois Üniversitesi araştırmacıları bu konuya bir açıklık getirdi ve minimum foton sayısını üç olarak belirledi. İnsan gözü hakkında yapılan bu çalışma Amerikan Fizik Derneği konferansında sunuldu.

Çubuklar, grinin tonlarına yanıt veren ve ışığa karşı en hassas olan hücrelere verilen isimdir. Araştırmacılar da insan gözünün en düşük ışık limitini bulmak için çubuk hücrelerde herhangi bir aktivite tespit etmeye çalışıyordu. Birbirinden ayrı çubuk hücreler üzerindeki deneyler fotonların tepki verdiğini gösterdi ancak bu durum insan vücudunda bu şekilde işlemiyor. Göze ulaşan ışığın çoğu çubuğa ulaşmadığı için sinir sistemi bunu muhtemelen bir hücresel tekleme olarak tanımlar.

insan-gozu

İnsan gözü ile ilgili yapılan yeni deney her şeyi değiştirdi!

Geçmişte yapılan deneylerde araştırmacılar insan gözü üzerindeki çubuk hücrelerin en az 2 ila 7 fotonu alabileceğini ortaya çıkardı. Ancak elbette bir miktar ışığın içindeki foton sayısını tam olarak belirleyemedi.  Şimdi ise araştırmacılar eskisinden daha iyi bir kontrole sahip. Bu kontrolü artırmak adına da yeni bir deney yaptılar.

Yapılan bu deneyde gönüllüler tamamen karanlık bir odaya konuldu. Araştırmacılar gönüllülerin gözlerinin sadece yüzde 10 kadarının çubuk hücrelere ulaşacağını varsayarak onlara 30 foton verdi. Gönüllüler her ne kadar ışığın nereden geleceğini bilmese de sağdan mı yoksa soldan mı geleceğini tahmin ettiler. Verilen ışık karşısında katılımcıların çoğu doğru yanıt vermediği için araştırmacılar onların en az üç fotonu görebildiği çıkarımında bulundu.

Gelecekte yapılacak testlerde araştırmacılar insan gözü hakkında çok daha ayrıntılı bir şekilde çalışacak. Araştırmacıların asıl isteği beyin dalgalarını izleyerek bu araştırma ve deneyleri sürdürmek. Aynı zamanda kuantum garipliğini test etmek de araştırmacıların istekleri arasında yer alıyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here