Haber Tekno Sosyal Medya

İnsan Aklına Yeni Düşünceler Yerleştirmek Mümkün Hale Geliyor!

yeni düşünceler

Bilim Haberleri

İnsan Aklına Yeni Düşünceler Yerleştirmek Mümkün Hale Geliyor!

“İnsan aklına yeni düşünceler yerleştirmek mümkün mü?” sorusuna bilim dünyasından çok dikkat çekici bir cevap geldi! Detaylar haberimizde!

Sinirsel geri bildirim olarak bilinen yeni bir beyin jimnastiği tekniğini kullanan Brown Üniversitesi araştırmacıları, insanların daha önce onlara güçlü şeyler hissettirmeyen fotoğraflar hakkında negatif ya da pozitif düşüncelere sahip olmasını sağladı. Diğer bir deyişle, ortada olmayan yeni düşünceler bu insanlara aşılandı. Nitekim bilim dünyası, insan aklına yeni düşünceler yerleştirme fikrini gerçeğe dündürmenin yolunu bulmuşa benziyor.

Araştırmada büyük bir rol alan Profesör Takeo Watanabe yaptığı açıklamada beyin yıkama amacıyla bir cihaz geliştirmediklerini söyledi. Yapmak istediklerinin sinirsel geri bildirimin nasıl çalıştığını anlamak olduğunu ifade etti.

İnsanların aklına yeni düşünceler sokmak gerçek olabilir!

Sinirsel geri bildirim son yıllarda büyük dikkat çekti. Bu teknik, depresyon ve anksiyete gibi ruhsal sağlık sorunlarını ve travma sonrası stres bozukluğunu tedavi etmeye yardımcı oluyor. Bu teknikte hastanın beyin aktiviteleri izleniyor ve bu yönde çözüm üretiliyor. İnsanların aklına yeni düşünceler yerleştirme amacıyla yapılan çalışmada da bu teknik dikkat çekiyor.

yeni-dusunceler

Yeni düşünceler sinirsel geri bildirim yardımıyla yerleştirilecek!

Çalışma kapsamında 25 gönüllüye birçok fotoğraf gösterildi ve bu fotoğrafları negatif ya da pozitif olmalarına göre değerlendirmeleri istendi. Bu sırada fMRI beyin taraması ile sinirsel aktiviteler izlendi. İşte bu noktada sinirsel geri bildirim başladı. Yüz oylamaları sonrasında katılımcılar tekrar çağrılıp beyin taramasına alındılar ve tarama sırasında oyun oynamaları istendi. Oyunlarda daha önce oyladıkları yüzler ortaya çıktı ve akıllarını kullanarak yüzen diskleri büyütmeleri istendi. Tüm bunlar defalarca birçok katılımcı üzerinde yapıldı.

Katılımcılar diskleri büyütmeye çalıştıkça karşılarına çıkan yüzler hakkında pozitif ya da negatif duygulara sahip oldu ve böylece çalışmalar da ciddi anlamda ilerledi. Yani sinirsel geri bildirim teknikleri sayesinde yeni düşünceler insanların aklına yerleştirilebildi. Şu anda araştırmacılar bu tekniği tam anlamıyla bilmediklerini, geliştikçe daha fazla bilgi sahibi olacaklarını söylüyor.

Haberi Okumaya Devam Et
Reklam
Bunlara da bakabilirsiniz:
Yorumlara bak

Yorumlara bak

  1. Haber Tekno Okuru

    12 Ekim 2016 at 18:37

    inception 😀

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Bilim Haberleri

En Son Haberler

Netflix Barack Obama, Michelle Obama
Fortnite Android
Nokia X6

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Nokia X6 Özellikleri & Çentikli Ekranlı Nokia X6 Duyuruldu

Yazar: 17 Mayıs 2018
Honor 10

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Honor 10 Özellikleri, Fiyatı ve Honor 10 Karşılaştırmaları!

Yazar: 17 Mayıs 2018
OnePlus 6

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

OnePlus 6 Özellikleri, Fiyatı, Çıkış Tarihi ve OnePlus 6 Karşılaştırma

Yazar: 16 Mayıs 2018

Popüler Haberler

Üste çık