İnönü Üniversitesi’nden Yerli İlaç Atılımı!

Malatya İnönü Üniversitesi kapsamında açılacak Yerli İlaç Araştırma ve Geliştirme Merkezi-YİAGEM- ile yerli ilaç üretimi yapılacak. işte detaylar.

Yerli İlaç

Ülkemizde teknoloji alanında atılan yerli üretim adımlarına, ilaç sektörü adına da yenileri ekleniyor. Malatya İnönü Üniversitesi tarafından atılan yeni bir adım ile yerli ilaç üretimi ve geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapılacağı açıklandı.

Yerli ilaç üretimi yapılacak!

yerli ilaç

Prof. Aysun Bay Karabulut tarafından kaydedilen bilgilere göre İnönü Üniversitesi bünyesinde kurulacak YİAGEM kısaltması ile Yerli İlaç Araştırma ve Geliştirme Merkezi ile yerli ilaç üretimi ve araştırmaları gerçekleştirilecek.

Yaptığı açıklamalar ile Rektör adayı Prof. Aysun Bay, görevin kendisine nakledilmesi durumunda en kısa sürede Yerli İlaç Araştırma ve Geliştirme Merkezi’ni aktif kullanıma açacaklarını ve ülkemizin ilaç konusunda dışa bağımlılığını, yerli ilaç üretimi ile azaltacaklarını vurguladı.

İnönü Üniversitesi Yerli İlaç Araştırma ve Geliştirme Merkezi kapsamında; Eczacılık, Tıp, Fizik, Kimya, Biyoloji ve Mühendislik alanlarındaki akademisyenler ve ilaç şirketleri, yerli ilaç üretimi ve araştırması konusunda iletişim platformu görevini yürütecek.

 

>> Söz konusu bu yerli ilaç üretim atımılı ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.