İngiliz Savaş Uçağı The Tempest

İngiltere, yeni savaş jeti olan Tempest modelini ilk kez sergiledi. Buna göre The Tempest isimli savaş uçağı, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri bünyesinde yer alacak ve tamamıyla İngiliz yapımı bir savaş jeti olma unvanını taşıyacak. Her ne kadar tüm detayları paylaşılmasa da önemli özellikleri üzerinde kısa bilgilendirmeler yapıldı.

The Tempest savaş jeti 2035 yılında envantere katılacak!

Öncelikle belirtmek gerekirse yeni savaş uçağı, şu an için bir model olarak gösterildi. Yani hazır bir prototip örneği, yapılan konferans kapsamında gösterilmedi. 2035 yılında göreve başlaması ve envanterde yer alması beklenen yeni jet, altıncı nesil savaş uçağı sıfatını taşıyor olacak.

En önemli özellikleri arasında ise pilotlu ya da otonom yani pilot olmaksızın uçma yeteneği gösteriliyor. Bununla birlikte bir diğer önemli özelliği olarak farklı drone’lar yani insansız hava araçları ile birlikte de eş zamanlı görev yapabilecek seviyede olduğuna dikkat çekiliyor.

İngiliz Savaş Uçağı The Tempest

Bu bağlamda bilgi paylaşım sistemi de geliştirilmiş ve hem kendi uçuşu hem de farklı bir araca veya merkeze, sensörleri üzerinden elde ettiği bilgileri aktarabiliyor. Saldırı notasında ise öne çıkartılan detaylarda, Hipersonik hıza ulaşabilen (Hypersonic) füze kullanma yeteneği gösteriliyor. Ancak bu konuda çok fazla detaya erişilmiş değil. 2035 yılına kadar üzerindeki çalışmalar devam ederken, şu an için en güncel modeller arasında F-35 Lightning II savaş uçağı kalmaya devam edecek gibi görünüyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here