İngiltere’den Otonom Silah Sistemleri Hakkında Açıklamalar!

İngiltere Hükümeti gündemin en çok konuşulan konularından bir tanesi olan otonom silahlar hakkında bazı açıklamalar yaptı. İşte detaylar!

otonom-silah

Birleşik Krallık, otonom silah sistemlerinin gelişmesi ile ilgili endişelere yanıt olarak ileri teknoloji silahlanmada insan kontrolünü benimseme taahhüdünü teyit edecek bazı esaslar yayınladı. Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan bu esaslar uzaktan kumandalı silahlar gibi askeri silahların hem askeri personel hem de siviller için daha güvenli olduğu savunuyor. Ayrıca bakanlık İngiltere’nin tamamen özerk silah sistemlerine sahip olmadığını ve onları geliştirme niyetinde olmadığını belirtiyor.

Otonom silah sistemleri her zaman insan kontrolü altında olacak!

Askeri silahların da her zaman otorite ve insan gözetiminin altında olacağının altını çiziyor. Silahlı Kuvvetler Bakanı olan Mark Lancaster yapılan basın toplantısında silahların inanılmaz derecede önemli kararlar verebilen gerçek kişiler tarafından işletilmesinin kesinlikle doğru olduğunu ve bu hayati gözetimi garanti ettiklerini söyledi. Ayrıca günümüzde geliştirilen bu otonom silah sistemlerinin barut ve nükleer silahlardan sonra savaşta üçüncü bir devrim başlatabileceği ifade ediliyor.

otonom-silah

Uluslararası Robot Silah Kontrol Komitesi’nin başkanlığını yürütmekte olan Profesör Noel Sharkey, Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan bu esasları memnuniyetle karşıladı. Sharkey, bu esasların sert bir taahhütten uzak olduğunu ve Birleşik Krallık’ın iyi niyetlerini belirtmek için daha fazlasını yapabileceğini ifade etti. Örneğin otonom silahlar geliştirilmesi hususunda uluslar arası bir moratoryumun desteklenebileceğini ya da robot silahların durumunu değerlendirmek için bir grup uzmanın bir araya getirilebileceğini belirtti.

Sharkey ayrıca insanların her zaman otonom sistemler üzerinde söz sahibi olacağı düşüncesini yanıltıcı bulduğunu söyledi. İngiltere Hükümeti’nin silahlar üzerindeki insan kontrolünü en anlamlı ve en tedbirli şekilde sağlayacağını umduklarının da altını çizdi.

Paylaş
Merve Öziş
Merve Öziş, 2012 yılında Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümüne başladı ve 2013 yılından bu yana makale yazıyor. Birçok elektronik yayın yapan medyada çalışmalar yapmış olan Merve Öziş, son olarak da özellikle teknoloji ve bilim ile yakından ilgileniyor ve bu konularda yayınlanan araştırmaları takip ediyor.