İlk Kafa Nakli Başarılı Oldu mu?

2015 yılında ilk kafa nakli operasyonunu yapacağını açıklayan Sergio Canavero sözünde durdu. Peki, bu operasyon başarılı oldu mu?

İtalyan Profesör Sergio Canavero, 2015 yılındaki TEDx konuşmasında 2017’ye kadar kafa naklinin gerçekleşeceğini söylemişti. Trend başlıklara bir göz atacak olursanız Canavero’nun sözünde durduğunu görebilirsiniz. Ancak yapılan ilk kafa nakli başarılı olmadı. Canavero da dahil olmak üzere şu ana kadar bunu kimse başaramadı. Bugüne kadar Sergio Canavero pek çok medikal haberde karşımıza çıktı ancak onu en popüler hale getiren şey şüphesiz ki kafa naklinin gerçekleşeceğini söylemesi oldu.

Kafa nakli, kas hastalığına sahip olan bir kişinin kafasının bağışlanan bir bedene transfer edilmesi ile gerçekleşiyor. Teoride bu transfer sayesinde herhangi bir fiziksel rahatsızlık düzeltilebilir. Yani organ nakli bekleyen bir hasta için yepyeni bir beden bulmak mümkün hale gelebilir. Peki, bu ne kadar etik olabilir? Eğer böyle bir operasyon yaygın hale gelirse, parası olan herkes daha genç ve daha sağlıklı bedenlere bürünerek hayatlarına devam edebilir. Bu da bir nevi ölümsüzlük anlamına gelecektir.

ilk-kafa-nakli

Kafa nakli ne kadar zor?

Bir diğer yandan da bilim dünyasında kafa naklinin inanılmaz zor bir operasyon olduğuna da değinmek gerek. Günümüzde diğer organların nakli bile pek çok riski beraberinde getirir ki bu organların naklinde uygulanan işlemler kafa naklinde uygulananlara göre çok daha azdır.

Kalp naklini ele alalım. Elbette bu operasyon son derece tehlikelidir ancak doktorların yapacağı iş sadece birkaç damarı bağlamaktır. İş omuriliğe geldiğinde ise operasyon bu kadar basit olmayacaktır. Bugüne kadar hiçbir doktor bir kopmuş bir omuriliği tekrar yerine oturtmayı başaramamıştır. Burada milyonlarca sinirin olduğunu düşünecek olursak duruma şaşırmak gerek. Daha önce Canavero fareler üzerinde deneyler yaparak kopmuş omuriliği birleştirebildiğini iddia etti ancak yayınladığı raporlar uzmanlarda şüphe uyandırdı.

Bu konudaki bir diğer sorun ise beyin. Zira kan dolaşımı kaybolduktan sonra beyin çalışmayı bırakır. Dolaşımın durması ile beyinde meydana gelen hasarları da göz önünde bulundurursak, beyni geri getirmek mümkün olsa bile sağlık ve hareketliliğin tekrar kazanılması imkansız olacaktır.

ilk-kafa-nakli

İlk kafa nakli operasyonu nasıl gerçekleşti?

Sergio Canavero, ilk kafa nakli operasyonunu yaparken iki kadavra kullandı. Bugüne kadar diğer organ nakillerinin gerçekten yapılıp yapılamayacağını anlamak adına da pek çok kadavra kullanıldı. Ancak hiçbir organ nakli yaşayan bir beden üzerinde işe yaramadan başarılı olarak anılmadı. Yani Canavero’nun “başarılı” olduğunu iddia ettiği operasyon ölüler üzerinde yapıldığı için şu anda başarının kanıtlanması mümkün değil.

Çin’de kadavra üzerinde 18 saatlik bir operasyon gerçekleştiren Canavero, daha fazla organ bağışı ile bu operasyonu mükemmelleştireceğini iddia etti. Ancak elbette bu durum tıp dünyasında büyük tartışmalar yarattı. Örneğin sinirbilimci Dean Burnett bu operasyonun sadece başlangıç olduğunu ve bu işte başarılı olabilmek için daha çok zaman gerektiğini savunuyor.

Kafa nakli bugün başarılı olamadı ancak gelecekte olabilir!

Elbette ilk kafa nakli operasyonu pek çok insana ümit verdi ancak bir düşünecek olursak bunun gerçekten de zor bir iş olduğunu görebiliriz. Canavero her ne kadar bunu başarabileceğini iddia ediyor olsa da binlerce bilim insanı bugüne dek bu konuda bir ilerleme kaydedebilmiş değil. Yani yapılan bu operasyonun gerçekten başarılı olup olmayacağını anlamak için daha pek çok bilim insanının bu konudaki görüşlerini almak gerekiyor.

Ortadaki tek gerçek ise bu operasyonun başarılı olması için uzunca zaman gerektiği. Gelecekte bu operasyon için gereken teknoloji ve bilgiler belki de başarıyı getirecek ancak yine de şu an için kafa naklinin imkansız olduğunu söylesek yanlış olmayacaktır.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here