Haber Tekno Sosyal Medya

İlk Evrimleşme Sürecinin Asıl Sebebi Neydi?

Evrimleşme

Bilim Haberleri

İlk Evrimleşme Sürecinin Asıl Sebebi Neydi?

Evrimleşme süreci felaket sonucu oluşan bir süreç değildir. Peki, asıl sebep neydi? İşte ilk evrimleşme sürecinin asıl sebebi ve sonuçları!

Vanderbilt Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre dünyanın ilk kitle yok oluşu, bundan 540 yıl önceydi. O zamanlar hayat oldukça basit görünüyordu. Tek hücreli canlılar zamanla suda yaşayan çok hücreli canlılar olarak evrimleşmeye başladı. Bilim adamları özellikle de 25 milyon yıllık bir dönemi ifade eden Paleozik devrin ilk dönemi olan Kambriya döneminin neredeyse tüm yaratıkları ve evrimleşme sürecini gördüğünü söylüyor.

ilk-evrimlesme-surecinin-asil-sebebi-neydi 2Soyları Tükenmiş Canlılar Şimdikilere Göre Daha Devasa Boyutlarda!

Evrimleşme döneminde bahsedilen hayvanlar daha modern bir kısmı temsil ediyor. Ahtapotlar, denizanası ve omurgalı hayvanlar çevrenin etkisi ile zorlu bir dönemden geçerek evrimleştiler.

Simon Darroch liderliğinde ve Vanderbilt’de bir asistan Profesör Namibia’ya bulunan fosilleri incelemek için gittiler. Bulunan fosiller çok hücreli organizmalara ait Avustralya fosilleri ile yeni tür canlıların karışımı olarak adlandırılıyor. Bulunan bu sonuçlar aynı grubun 2015 yılında yaptıkları araştırma ile ilişkilendiriliyor. Önceki araştırmalarda da bu hipotezin ilk evrimleşme dönemiyle alakalı olduğu ortaya çıkmıştı.

Namibia, Newfoundland ve Avustralya’da 10 15 milyon yıl öncesine dayanan fosillerdeki farklılıklar ise çok az.

ilk-evrimlesme-surecinin-asil-sebebi-neydiAvustralya fosillerinde daha az evrimleşme var!

Bu durum hakkında Darroch, “Avustralya canlılarının yaşamalarını zor hale getiren durumları değiştiren yeni türler var. Bunlara Ekolojik Mühendisler diyoruz’’ dedi.

Evrimleşme süreci canlıların %50-90’ını yok ediyor!

National Geographic’teki bilgilere göre evrimleşme sürecinde var olan canlıların %50 ile %90’ı yok oluyor.  En çok merak edilen ve de en çok popüler olanı ise bundan 65 milyon önce olan ve tüm dinazorları yok eden Kratesa çapına ait tebeşir dönemi olarak adlandırılan dönem.

Yok olmayı tamamen başaranlar ise arkalarında bir kabuk ya da somut bir bulgu bile bırakmadılar.

Peki, buradan ne anlamamız gerekiyor?

Canlıların %50’sinden fazlasını yok eden bu süreç göz önüne alındığında insanlar diğer canlılardan çok daha fazla çevreyi değiştiriyor ve değişiyor. Değişen bu çevrede canlılar sürekli yok olurken çevre bu denli hızlı değişirken, bir değişim daha neden olmasın? Tabi öncelikli olarak insanlar birbirini yok etmezse.

Haberi Okumaya Devam Et
Kim Kardashian Selfie
Bunlara da bakabilirsiniz:
Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Bilim Haberleri

Üste çık