İklim Değişikliği

İklim değişikliği için çocuklarımızı ve torunlarımızı etkileyecek uzak bir sorun olarak bahsediyor olsak da yayınlanan raporlara göre iklim değişikliğinin hali hazırda Amerikalıları etkilemekte olduğu ortaya çıktı. ABD şu anda artmakta olan sıcaklıkları hissederken aynı zamanda kıyı bölgelerinde daha fazla sel, sıcak hava dalgası ve şiddetli yağmur ile karşı karşıya.

Söz konusu rapor NASA ve NOAA gibi kurumların da dahil olduğu 13 ajans tarafından hazırlanmış durumda. Elde edilen sonuçlar dünyadaki iklim değişikliği olaylarını belgeleyen pek çok bilimsel araştırmaya dayanıyor. Aynı zamanda bu sonuçlar Trump yönetimi üyelerinin iklim değişikliğiyle ilgili söyledikleri şeylerle de çatışıyor.

İklim Değişikliği

İklim değişikliği neden oluyor?

Raporda iklim değişikliğine sebep olan şeylerin başında insan faaliyetleri ve sera gazı emisyonları geldiği belirtiliyor. Özellikle son 60 yılda bu etkenlerin ciddi anlamda kendini gösterdiği de ifade ediliyor. Bu emisyonların azaltılmaması durumunda da küresel sıcaklıkların bu yüzyılın sonuna kadar ciddi anlamda artması söz konusu olabilir.

Küresel ısınmadaki artışın 9 Fahrenheit ya da daha fazla olabileceği tahmin ediliyor ve bunun büyük bir felaket olacağını söylemek mümkün. Zira pek çok bilim insanı sadece 3,6 Fahrenheit’lık bir sıcaklık artışını kıyamet olarak görüyor.

iklim-degisikligi

ABD şimdiden iklim değişikliğinin etkilerini görüyor!

İklim değişikliğinin etkilerini görmek içi bu yüzyılın sonuna kadar beklemek zorunda değiliz. Zira bu etkiler hali hazırda kendini göstermeye başlamış durumda. İşte yayınlanan rapora göre Amerikalıların yaşanan iklim değişikliğine şahit olduğunu gösteren olaylar!

  • Sıcaklıklar artıyor! 1901 ve 2016 yılları arasında ABD’deki ortalama sıcaklıklar 1,8 Fahrenheit artmış durumda.
  • Şehirler asıl darbeyi yiyor! Kentsel alanlarda gün içerisinde 7 Fahrenheit artış görülürken akşam saatlerinde de bu artış 4,5 Fahrenheit oluyor. Bu durum özellikle Doğu Amerika’da yer alan nemli bölgelerde geçerli oluyor.
  • Yakıcı sıcaklar artık daha fazla! 1900’lü yıllardan bu yana soğuk dalgalar daha az görülürken 1960’lı yıllardan itibaren de sıcak dalgaların sıklaştığı görülüyor. Sağlık için ciddi anlamda tehlikeli olan ısı dalgaları aynı zamanda bitkileri yok edebilir ve elektrik kesintilerine neden olabilir.
  • Yağmurlar artışta! 1901 yılından bu yana ortalama yağış miktarı yaklaşık olarak % 4 oranında artmış durumda. Şiddetli yağışlar nedeni ile ölümcül ani su baskınları meydana gelebilirken okyanus ya da deniz suyunun kalitesi bu durumdan etkilenebilir ve balıkçılık ciddi anlamda zarar görebilir.
  • Tornadolar artık daha değişken! 2000’li yıllarda tornadoların görüldüğü günlerde azalma yaşandı ancak tornadoların sayısında büyük bir artış görüldü.
  • Ağaçlar yanıyor! 1980’li yılların başından bu yana büyük orman yangınları Alaska ve Batı Amerika’da daha yaygın hale geldi.
  • Deniz seviyelerinde artış yaşanıyor! yüzyılın başından itibaren dünya genelindeki ortalama deniz seviyesi 7 ila 8 inç artmış durumda. Bu da 1960 yılından itibaren ABD’in pek çok kıyı kentinde meydana gelen gelgitlerin sayısında 5 ila 10 kat artmasına sebep oldu.
  • Alaska ciddi anlamda zorlandı! Son yarım asırda Alaska’daki sıcaklıklar ortalamaların iki katı kadar hızlı yükseldi. Buzulların erimesi de zaten uzun bir süredir gündem konusu. 1984 yılından bu yana her yıl Alaska’daki buzullarda önceki yıllara oranla daha düşük bir buz kütlesi ortalaması görüldü.

New York Times tarafından yayınlanmış olan taslak rapor şu an için Trump yönetimi tarafından kamuya açıklanması için onaylanmadı ancak Ulusal Bilimler Akademisi tarafından imzalandı. Yönetimin bu raporu bastırmaya çalışıp çalışmayacağı bilinmiyor ancak bilim dünyasının gözü bu raporun üzerinde. Bilim insanları Trump yönetiminin karşılaştığı bu ilk büyük sorun ile nasıl başa çıkacağını dikkatli bir şekilde izliyor.

Son olarak hatırlatmak gerekirse daha önce de NASA tarafından 2016 yılının en sıcak yıl olduğu ile ilgili bilgiler da aktarılmıştı.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here