i9 İşlemcili 2018 15-inç MacBook Pro Isınma Sorunu Çözüldü

2018 15-inç MacBook Pro Isınma Sorunu

Apple’ın 2018 yeni MacBook Pro modelleri arasındaki Intel i7 işlemcili 15-inç’lik model ile ilgili bir süredir devam eden ısınma sorunu ile ilgili yayınlanan ek güncelleme ile birlikte söz konusu bu problem ortada kalkmış gibi görünüyor.

Yeni yayınlanan macOS güncellemesi kapsamında yapılan düzeltmeler, termal throttling ortadan kaldırdı.

Apple’ın yayınladığı güncelleme MacBook Pro termal throttling sorununu ortadan kaldırdı!

Öncelikle belirtmek gerekirse Apple, “MacBook Pro neden ısınıyor?” sorusuna net bir şekilde cevap vermiş durumda. Apple’ın 2018 MacBook Pro ısınma sorunu açıklaması ve özür dilemesi sonrasında da yeni bir güncelleme yayınlayacağını açıklamıştı.

Bu sorunun firmware içerisinde olması gereken dijital anahtarından meydana geldiğini ve yeni macOS güncellemesi ile hemen bu sorunu çözeceklerini belirtmeşti. Açıklamadan hemen sonra ise toplamda 1,49GB boyutundaki macOS High Sierra 10.13.6 Supplemental ek güncellemesi yayınlandı ve kullanıcıların indirmesine sunuldu.

2018 15-inç MacBook Pro

Güncellemenin yayınlanmasından sonra yapılan testlerde, fanların olması gerektiği gibi çalışmaya başladığı ve aşırı ısınmadan dolayı herhangi bir saat frekans hızı düşürme durumunun yaşanmadığı bilgileri paylaşıldı. Şu an için yeni modelde yer alan 8. nesil 6 çekirdekli Intel Core i9 işlemcisi beklendiği gibi çalışıyora benziyor.

Hatırlatmak gerekirse bu işlemcinin baz frekansı 2.9GHz seviyesinde iken, Turbo Boost ile birlikte 4.8GHz seviyesine kadar ulaşabiliyordu. Daha önce Apple’ın dijital key olarak adlandırdığı eksiklikten dolayı termal sistem beklendiği gibi çalışmadığı için soğutmada problem oluşuyor ve saat frekansları beklenenin altında kalıyordu. Zira 2018 MacBook Pro işlemci sıcaklığı limitlerin üzerine çıkıyordu.

Satışa başlanmasının ardından geçen kısa bir süre içinde bu sorunun çözülmesi de yeni modeli ilk alan kullanıcılar için iyi bir hamle olmuşa benziyor. Şu an için de sorunun ortadan kalkmış gibi görünmesi, yeni satın alma düşüncesinde olan kullanıcıları da olumsuz anlamda etkilemeyecektir.

Anlaşılan o ki en azından şimdilik Apple’ın 2018 yeni MacBook Pro modelleri ile ilgili ısınma kaynaklı sorunlar ortadan yok olmuş gibi görünüyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here