Hyundai Kona Fiyatı Ne Kadar ve Özellikleri Neler?

Hyundai Kona

Hyundai Kona Türkiye siparişleri resmi olarak alınmaya başladı. Hyundai Kona Türkiye fiyatları da resmi olarak açıklanmış oldu.

2018 Hyundai Kona Türkiye fiyat listesi

“Hyundai Kona fiyatları ne olur?” sorusunun resmi olarak cevap bulması ile ülkemizde şöyle bir fiyat listesi ile karşı karşıya kalınmış oldu:

2018 Hyundai Kona FiyatlarıFiyat
1.0 litre benzinli Style paket99900 TL
1.6 litre benzinli otomatik Elite paket130000 TL
1.6 litre benzinli otomatik Elite Smart paket139000 TL

Şu an için sadece benzinli turbo motor seçeneklerinin var olduğunu da belirtmekte fayda var. Dizel motor seçeneği ve Hyundai Kona elektrikli motor seçeneği, şu an için Türkiye pazarında satışa çıkmayacak. Çift renk yani tavan ve gövdenin farklı renk seçilmesine imkan sunan opsiyon ise, 1200 TL fiyatı ile tercih edilebiliyor. Çift renk opsiyonunun seçim imkanı ise, sadece Hyundai Elite ve Hyundai Elite Smart paket seçenekleri ile birlikte sunuluyor. Bu kapsamda tavan için özel bir seçimi yapılamıyor. Sadece siyah tavan tercih edilebiliyor. Ayrıca bu çift renk seçeneğinin, marka için bir ilk olduğumunu da söylemek gerekiyor. 2018 Hyundai Kona fiyatları için şimdilik bilinenler bu şekilde ifade edilebilir durumda.

Hyundai Kona özellikleri

Temel olarak yeni modeli, 3 farklı başlık altında toplamak ve detaylandırmak mümkün olacak.

  • Tasarım
  • Performans
  • Araç teknolojisi

Bu maddeler doğrultusunda, yeni modelin detaylarına geçiş yapılabilir.

Hyundai Kona

Hyundai Kona için belirtilmesi gereken ilk nokta, bu aracın B segmenti bir araç olmasıdır. B-SUV yahut CUV yani crossover denilebilecek yapıdaki araç, yol güvenliği ve yakıt ekonomisi konu başlıkları ile yola çıkılarak hazırlanmış. Sadece Güney Kore’de üretilen ve markanın kendi çelik fabrikasının ürünlerinden oluşan Kona; benzinli, dizel ve elektrikli motor seçenekleri ile birlikte satışa çıkıyor.

  • Tasarım

Luc Donckerwolke isminin etkin bir olduğu anlaşılan yeni modelin tasarımı, birçok açıdan dikkat çeken başlıklar sağlıyor. İlk önemli detay, aracın ön bölümünde kendini belli ediyor. Üç farklı konumda kullanılan ön far sistemi ile gündüz farları, gece farları ve sis farları, sıralı olarak alt alta dizilmiş durumdalar.

Hyundai Kona far

Her ne kadar bu yaklaşım bir ilk olmasa da SUV tarafında nadir detaylardan olduğunu söylemek mümkün. Altıgen panjur tasarımı da öne çıkan diğer tasarım detayları arasında kendine yer ediyor. Aracı SUV klasmanına dahil etmek adına, tasarım tarafında önemli ayrıntılar oluşturulmuş. Çamurluk üstü kaplamaları ve doğrudan çamurluğun dışa dönük yapısı, aracın çok daha SUV tasarımına yaklaşmasını sağlamış. Coupe design yani coupe tasarım anlayışının hakim olduğu modelde, arka bölümde de far tasarımlarında ayrıştırılış alayış kendini gösteriyor.

İç tasarımda ise modern çizgiler kendini gösteriyor. Piyano black yani parlak siyah olarak tarif edilebilecek olan kapı kolları, 361 litrelik bagajın alt bölümünde yer alan ancak gerçek ölçüde olmayan yedek lastik ve Elite Smart paket kapsamında renkli emniyet kemeri ve havalandırma ızgara çizgileri gibi detaylar, öne çıkan iç mekan tasarım detaylarından oluyor.

  • Performans

Hyundai Kona teknik özellikleri, performans ve araç teknolojileri konu başlıklarında kendini göstermeye başlıyor. Daha önce de belirtildiği gibi yeni modelde hem benzinli hem dizel hem de elektrikli motor seçenekleri sunuluyor.

Hyundai Kona motor benzinli turbo t-gdi

Ülkemizde ise şu an için sadece 1.0 litre ve 1.6 litre benzinli motor seçenekleri sunuluyor. Turbo motorlarda T-GDI teknolojisi kullanılıyor. Elde edilen bilgilere göre ise şu an Avrupa’da satışta olan elektrikli seçeneği, ülkemizdeki elektrikli otomobil standardının oluşmasının hemen akabinde satışta olacak.

Hyundai tarafından uygun şartların oluşması ile kısa sürede elektrikli motor seçeneği de kendini gösterecek. Nitekim firmanın Türkiye pazarı için bu seçeneğinin üstünü çizdiğini söylemek doğru olmayacaktır. Daha çok 1.6 litre Turbo benzinli ve 7 ileri otomatik şanzımanı ile öne çıkan motor seçeneği, 177 beygir güç üretebiliyor. 4×4 formatında olan çekiş sistemi, 40 km/h seviyesine kadar devam ediyor. Saatte 40 km hız seviyesi geride kaldığında ise otomatik olarak 4×2 çekiş sistemine geçiyor.

Hyundai Kona 4x4 diferansiyel kilidi tuşu

Bu geçişte çekişin ön tekerleklere kaydırıldığını da söylemekte fayda var. 4×4 sebebi ile araç içerisinde diferansiyel kilidi için de bir buton yerleştirildiğini belirtelim. Sürüş modları seçenekleri de farklı koşullar için sürücülere sunuluyor.

  • Teknoloji

Araç içi tasarımına eklenen teknolojiler arasında ilk dikkat çeken detay, head-up display seçeneği oluyor.

Hyundai Kona iç tasarım

Elite Smart paket kapsamında kullanıcılara sunulacak olan bu head-up display, diğer firmaların yansıtmalı yaklaşımları yerine, hareket edebilen şeffaf camile sunuluyor.

Hyundai Kona head-up display ekran

Hız göstergeleri ve uyarılarını yansıtan bu ekran, ne yazık ki navigasyon gösterimi sağlayamıyor. Acil durum fren sistemi, çapraz uyarı sistemi ve çarpışma önleme sistemleri gibi detaylar, Kona’da üstünde durulmuş teknolojilerden oluyor. Akıllı telefonlar için de detaylar eklenmekten geri durulmamış.

Hyundai Kona kablosuz şarj telefon

Ayrıca yine Elite Smart’ın getirileri arasında, akıllı telefonlar için kablosuz şarj desekli bölüm de kendini gösteriyor.

“Hyundai Kona ne zaman Türkiye’de?” sorusuna da cevap vermek gerekirse, şu an için resmi olarak siparişlerin alındığını söylemek gerekiyor. Dileyen kişiler, showroom‘lar üzerinden araçları deneyimleyebilir ve satın alabilir durumdalar.

  • 2018 Hyundai Kona çarpışma testleri Euro NCAP

Hyundai’nin yeni SUV modeli, çarpışma testlerine de konuk oldu. Euro NCAP tarafından gerçekleştirilen çarpışma testleri ve güvenlik teknoloji gerçekleştirilen otomobil, 5 yıldız elde etmeyi başarmış. Bilindiği gibi artık NCAP’in güvenlik testleri kapsamında, yol güvenliği teknolojilerine de yer veriliyor. Çarpışma önleme, çizgi takibi ve otomatik fren sistemi gibi detaylar da artık testlerin 1 yıldızlık bölümünü oluşturuyor. Yapılan çarpışma testlerini kapsayan videoyu, aşağıdaki bağlantı aracılığı ile izleyebilirsiniz.

2 Yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here