Huawei P10’da RAM ve Depolama Sorunu!

Huawei P10 modelinde RAM ve depolama biriminde tutarsızlıklar ortaya çıktı. İşte Huawei P10'da ortaya çıkan RAM ve depolama sorunu!

Huawei P10

Huawei P10 modeli ile ilgili ortaya çıkan yeni bir detay, satın alan kullanıcılar arasında ciddi bir fark olduğunu ortaya çıktı. Buna göre Huawei P10‘da, RAM ve depolama birimlerinde, modellere göre değişen hız durumları söz konusu oluyor!

Huawei P10’da RAM ve depolama tutarsızlıkları ortaya çıktı!

Huawei P10MWC 2017’de duyurulan Huawei P10 ve Huawei P10 Plus modelleri ile ilgili ilk yorumlar, ciddi anlamda pozitif olarak şekillenmiş durumdaydı. Ancak, üretim sürecinde dikkate değer bir sorunsal ortaya çıkmış gibi görünüyor.

Huawei P10 benchmark

Çinli P10 kullanıcıları tarafından getirilen eleştirilere göre kimi modellerdeki okuma ve yazma sonuçları, ciddi anlamda farklılık gösteriyor. Benchmark sonuçları ile desteklenen bu sonuçlara göre bazı Huawei P10 modelleri 700MBps hızlarına ulaşırken, kimi kullanıcılar ise 500MBps hızlarına kadar düşebiliyor. Bununla beraber aradaki bu hız farkının, aslında kullanılan depolama biriminden kaynaklandığına ilişkin bilgiler gündeme geldi.

Huawei P10 benchmark

Depolama birimi ve RAM farklılık gösteriyor!

Huawei P10 modellerinin bazılarında UFS 2.1 depolama birimi kullanılıyorken, kimilerinde UFS 2.0 ve kimilerinde de eMMC 5.1 kullanıldığı ortaya çıktı. Kullanılan bu depolama birimleri ile paralel olarak, RAM teknolojilerinde de farklılıklar bulunuyor. Buna göre P10 modellerinde kullanılan depolama birimlerine göre RAM tipleri şu şekilde değişiklik gösteriyor:

LPDDR3 + eMMC 5.1

LPDDR3 + UFS 2.0

LPDDR3 + UFS 2.1

LPDDR4 + eMMC 5.1

LPDDR4 + UFS 2.0

LPDDR4 + UFS 2.1

Kullanılan depolama birimlerinin teknolojileri ve maliyetleri farklı olmasına rağmen tüm P10’ların aynı fiyatta satılarak kullanıcıları kandırmaya yönelik bir atılım yaptığına ilişkin gelen kullanıcı eleştirileriyle beraber ortaya çıkan bu detay sonrasında, Huawei tarafından nasıl bir açıklama geleceği büyük merak konusu haline gelmiş oldu.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here