Huawei Apple’dan Daha Fazla Telefon Sattı!

Huawei P20 Pro ve Apple iPhone X modelleri

Çinli Huawei, 2018’in ikinci çeyreğinde Apple’dan daha fazla telefon sevkiyatı gerçekleştirdi. Böylelikle firma, kendi rekorunu kırmakla kalmayıp, Apple gibi iPhone satışları ile konuşulmaya alışılmış bir firmayı da geride bırakmayı başardı. Ancak şunu da söylemek gerekiyor ki Apple, henüz daha 2018 iPhone modellerini görücüye çıkarmış değil. Nitekim söz konusu bu veriler de 2018 Q2 yani kinci çeyrek için geçerli durumda.

Huawei 2018’in ikinci çeyreğinde, 54 milyon telefon sevkiyatı gerçekleştirdi!

Analizleri ile sektörü detaylandırmaya devam eden IDC raporlarına göre Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden olan Huawei, 2018 Q2 dahilinde 54 milyondan fazla telefon sevkiyatı gerçekleştirdi. Aynı dönemlerdeki Apple ve Samsung’un sevkiyatlarını ise şu şekilde sıralamak mümkün oluyor:

  • Huawei 54 milyon
  • Apple 41.3 milyon
  • Samsung 73 milyon

Samsung’un liderliğindeki listede, yeni veriler ile ikinci sırada şu an Apple değil, Huawei yer alıyor. Ayrıca akıllı telefon market ağındaki yayılımda da bir gelişme yaşandı. Bu noktada da Huawei’nin kendi rekorunu kırarak yüzde 15.8 bandına tırmandığını söylemek mümkün. Apple yüzde 12.1 ve Samsung ise yüzde 20.9 seviyesinde paydalık lime hakim durumda.

Huawei P20 Pro modeli

Yayınlanan raporlardaki en dikkat çeken nokta ise satış miktarından ziyade, Çinli firmanın sevkiyatlarındaki değişim oluyor. Buna göre firmanın yıldan yıla sevkiyat artışı, yüzde 40 seviyesini geride bırakmış durumda. Bu da gösteriyor ki neredeyse her yıl, bir önceki yıldan iki kat daha fazla bir sevkiyat yapılıyor.

Son olarak ek bir paragraf açmak gerekirse söz konusu tüm bu raporlarda, genel ifade sevkiyat kelimesi üzerinden verilmektedir. Bunun anlamı ise firmaların, kendi üretimlerini ya da üretici ortaklarındaki ürünlerini, satış ağına dahil etmesidir. Yani bu miktarlar, tam olarak ürün satışı anlamına her zaman gelmez.

Sektördeki diğer analizlere de değinecek olursak, özellikle Apple için olumlu bir tablo mevcut. Bilindiği gibi birkaç ay sonra yeni iPhone modelleri satışa sunulacak ve sızıntılara göre bir önceki modellerden daha uygun fiyatlı erişimler de mümkün olacak. Bununla birlikte yenilenen ürünlerinin oluşturacağı ilgi ile birlikte 2018’in son iki çeyreğinde, şu anki tablolardan çok daha farklı bir senaryo kendini gösterebilir. Bu konuda Apple’ın 2018 yılında piyasaya sürmesi beklenen ürünlerinin detaylarına da daha önce yer vermiştik. Firmanın 1 trilyon dolar değerine de yakınlaşması, bu beklentilerin yatırımcılar tarafında da geçerli olduğunu gösteriyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here