Hands-free Kullanımı

Akıllı telefonlar dünya ile bağlantımızı o kadar kolay hale getiriyor ki, kısa süre için bile olsa onları elimizden bırakmak çok zor hale geliyor. Hepimiz kim bilir kaç kez; sinemada film izlerken, yemek masasındayken, hatta bir iş toplantısındayken bile telefonumuza bir anlık göz atmaktan kendimizi alamamışızdır.

Hands-free kullanımı, sürüş yeteneğini düşürüyor!

Çoğumuz şunu da biliyoruz ki akıllı telefon kullanımı, araba kullanımı ile aynı ana denk gelmemelidir ve araba kullanımı sırasında güvenliğimiz için telefonları bir kenara bırakmalıyız. Araba kullanırken telefonlara bakmamamız ve dokunmamamız gerektiğini bilsek de ellerimizi telefon için kullanmadığımız ve ellerimiz direksiyonda, gözlerimiz yolda olduğu sürece telefon kullanımının bir sorun teşkil etmeyeceğini düşünürüz. Fakat yeni araştırmalar gösteriyor ki, ellerimizi kullanmadan telefon kullanıyor olsak bile, araba sürerken telefon kullanımı her şekilde dikkati oldukça dağıtan bir aktivitedir.

Hoparlör ile Telefon Kullanımı

İngiltere’deki Sussex Üniversitesi‘nde (University of Sussex) bir grup psikoloğun yürüttüğü bir çalışmada, araba sürerken elleri kullanmadan da olsa telefon kullanmanın, neden sürücü performansını azalttığı ve tepki zamanını geciktirdiği araştırılıyor. Araştırma grubu, beyinlerimizin görüntüleri üretme şeklinin etkilerine ve bu görüntüleri üretmede konuşmaların nasıl bir etkisi olduğuna yoğunlaştı. Örneğin, araba sürerken ev arkadaşınızla telefonda konuşuyorsunuz ve arkadaşınız size geçen akşam artan yemekleri ne yaptığınızı soruyor.

Yemekleri nereye koyduğunuzu hatırlamaya çalışırken, beyninizin görüntü üretmeden sorumlu kısmı evinizi ve evde yaptıklarınızı görüntü haline getirmek ister ve bu sırada beyniniz normalde o sırada yapması gerektiği gibi yolu izleyip takip etme konusundaki işlemleri gerçekleştirme konusunda yetersiz kalır. Ortalamada, bu tür bir konuşma ile meşgul olan sürücülerin yoldaki olaylara tepki gösterecekleri süre için, dikkatleri bu şekilde dağılmamış olan sürücülere göre yalnızca 1 saniyeden biraz daha uzun bir sürelik gecikme yaşanıyor. Bu süre her ne kadar çok az gibi görünse de o ek 1 saniye trafikte yaşanacak ani olaylarda kritik önem taşıyabilir.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here