hızlı şarj

Hızlı şarj, batarya teknolojilerinde herhangi bir kayda değer değişim yaşanmaz ise mobil cihazların olmazsa olmaz teknolojisi olma yolunda ilerliyor. Güncel mobil cihazlarda kendini göstermeye başlayan bu yeni teknoloji hakkında bilinmesi gereken tüm detayları, Haber Tekno olarak bu yazımızda bir araya getiriyoruz.

Herkesin akıllı telefon alırken öncelik verdiği farklı özellikler bulunuyor. Kimi telefonun işlemcisine, kimi hafızasına kimi de ekranına göre seçim yapıyor. Ancak son zamanlarda hızlı şarj özelliği de kullanıcıların önem verdiği bir detay olarak öne çıkıyor. Telefonların kolay kolay elimizden düşmediği bu çağda kim saatler yerine dakikalar içinde şarj olan bir telefona sahip olmak istemez ki? Fakat maalesef bu o kadar da kolay değil. Çünkü şarj standartları aslında sanıldığı kadar basit değil. Bu standartlar fiziğin ve kimyanın kafa karıştırıcı dünyasının bir araya gelmesiyle oluşuyor. Bu birlikteliğin sonucunda da elbette kısıtlamalar ve bazı yetersizlikler ortaya çıkıyor. Üstüne bir de telefon üreticilerinin bu teknolojiler için ortaya attığı anlaşılmaz terimler eklenince gerçekten de anlaşılması güç bir hale bürünebiliyor.

Şimdi arkanıza yaslanın ve derin bir nefes alın çünkü bu yazımızda piyasadaki en popüler teknolojileri karşılaştırarak basit bir şekilde açıklayacağız. Samsung Uyarlanabilir Hızlı Şarj yani Samsung Adaptive Fast Charging, Qualcomm Hızlı Şarj, OnePlus Dash Şarj ve dahası hakkında tüm bilgilere sahip olacaksınız.

Şarj mekanizmasının temeli

Konu detaylarla derinleşmeden önce temel yapısını anlamakta fayda var. Hepimizin bildiği üzere her telefon bir bataryaya sahiptir. Bu bataryalarla güç iletimi neredeyse aynı şekilde gerçekleşir. Bir tarafı pozitif, diğer tarafı negatif yüklü olan iki elektroda sahip hücreler arasındaki etkileşimle birlikte yeni bileşenler ortaya çıkar.

Hızlı Şarj batarya

Zamanla iyonlar –çok az ya da çok sayıda elektron barındıran atomlar- elektrotlarda birikir ve bataryanın negatif yönüne doğru akmaya başlar. Böylece telefonunuza güç sağlanmış olur. Şarj edilemeyen bataryalarda bu durum biraz daha farklılaşır çünkü bu tür bataryalarda bu kimyasal reaksiyonlar yalnızca bir kez gerçekleşir. Fakat akıllı telefonlara güç sağlayan yeniden şarj edilebilir lityum-iyon bataryalarda bu kimyasal reaksiyonlar dönüşümlüdür.

Yani telefonu kullanırken harcadığımız şarj aslında bataryanın boşalmasıdır, bu sırada gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar elektrik üretir ve bataryayı yeniden şarj ettiğimizde bataryada güç depolanmış olur. Hızlı şarjın nasıl çalıştığını anlamak için öncelikle evlerimizdeki elektrikli malzemelerden tanıdığımız watt, volt ve amper gibi terimlere göz atmakta fayda var. Watt elektrik gücünü, volt voltaj gücünü ve amper akım gücünü belirtir. Daha anlaşılır olması için bir bahçe hortumuyla örneklendirebiliriz. Suyun akış hızı akım, hortumdaki suyun basıncı volt ve fışkıran suyun hacmi watt olarak düşünülebilir. Yani watt, volt ve amperin bir ürünüdür.

Bataryaya akım geçişi başladığında, yani telefon şarja takıldığında batarya dolmaya başlar. Yüksek akım ve yüksek voltaj bataryayı daha hızlı şarj edebilir. Fakat bataryaların da kaldırabileceği limitleri vardır. Şarj kontrol yöneticisi (IC) bu limitleri gözeterek, akımdaki ani değişimlere karşı koruma sağlar. Şarj denetleyici çip, bataryaya gelen ve çıkan elektrik akımını düzenler.

Lityum iyon batarya yöneticisi, bataryanın şarj ettiği akımı; batarya hücre akımını ve voltajını ölçtükten sonra elektrik akımını ayarlayarak amper cinsinden belirler. Giriş voltajını değiştirmek için alternatif akım dönüştürücüleri kullanılabilir ve böylece entegre devreler şarj cihazı girişi ile batarya arasındaki direnci ayarlayarak, gelen akımın artırılması ya da azaltılması için ayarlama işlemi yapar.

Şarj kontrol yöneticisinin kullanacağı akım miktarı genellikle telefonun yazılımıyla belirlenir.

USB şarj standartları

Eğer hala 90’lardan kalma ‘ince uçlu’ şarj aleti kullanmıyorsanız, büyük ihtimalle telefonunuzu şarj etmek için bir USB kablosu kullanıyorsunuz.

hızlı şarj aleti

USB kablolarının kolayca bulunabilmesinin yanı sıra bunun çok daha önemli bir diğer nedeni daha vardır: USB Güç Aktarım Standardı adı verilen gerçekten çok güçlü ve iyi tanımlanmış bir şarj standardı. USB’ler farklı güç miktarlarına göre 1.0, 2.0, 3.0 ve 3.1 olmak üzere dört şekilde adlandırılmaktadır. Örnek vermek gerekirse USB 1.0 ve 2.0 modelleri 5V/0.5A(2.5W)’a kadar güç sağlayabilir.

Bu standart bir telefonu şarj etmeye yetebilir ama çok fazla bir güç sayılmaz. Bir iPhone’u USB üzerinden şarj etmek 5Vx2A = 10W gibi bir güç gerektirir. Daha anlaşılır kılmak gerekirse normal bir ampulü yakmanız için 40W güç harcamanız gerekir. Standart bir USB 3.0, 5V/0.9A (4.5W) güç sağlar. Akıllı telefonlarda yeni yeni kullanılmaya başlanan USB-C tipi ise bunlardan tamamen farklıdır.

Teknik olarak USB 2.0 özelliklerini taşır fakat çoğu üretici bunun yerine daha yüksek voltaj sağlayabildiği için USB 3.1’i tercih ediyor. USB 3.1 aygıtlarının birçoğu USB Güç Dağıtımı özelliklerini kullandığından 20V / 5A (100W) maksimum güç çıkışına sahiptir. Üreticiler genellikle akıllı telefonlar için daha düşük şiddette akım kullanırlar ancak bu özellik USB-C kullanan MacBook Pro ve Google Chromebook Pixel gibi dizüstü bilgisayarlar için bir nimettir. Bataryaların özelliklerini daha karmaşık hale getiren; USB girişindeki şarjın güç kaynağıyla ilgili oluyor.

telefon Hızlı Şarj oluyor

Yeni özellikler güç kaynaklarını üç farklı seçenekle sunuyor:

 • Standart akış portu (SDP)
 • Şarj akış portu (CDP)
 • Özel şarj portu (DCP)

Şarj akış portu (CDP), modern akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlar gibi diğer donanımlara 1.5A’e kadar güç sağlayabiliyor.

Tamamen uyumlu akıllı telefonlar ve şarj aletleri USB 2.0’ın limitlerine uyum gösterse de, bu uyumluluk her telefon için söz konusu olmuyor. Bunun sebebi de, akıllı telefonların her zaman en düşük şarj hızına göre ayarlanmış olmasından kaynaklanıyor. USB standartları birer resmi açıklama olmanın ötesinde, daha çok rehber niteliğinde. Örneğin, Qualcomm’un ve Samsung Uyarlanabilir Hızlı Şarj Standartları, USB standartlarındaki gerilim parametreleri aşması sayesinde telefonların saatler yerine dakikalar içerisinde şarj olmasını mümkün kılıyor. Thunderbolt tarafında da enerji transferi yapılabilmektedir. Bu konu ile ilgili detayları şu yazımızdan edinebilirsiniz: Thunderbolt Nedir, Thunderbolt Özellikleri ve Versiyonları Nelerdir?

Hızlı şarj teknolojiler arasındaki farklar nelerdir?

Şu an için bu konuda çalışma yapan, belli başlı firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Apple
 • Samsung
 • Qualcomm
 • MediaTek
 • Motorola
 • OnePlus
 • Oppo
 • Huawei

Tüm bu isimlerin geliştirdikleri sistemler, belirli avantajlar ve dezavantajlar sunuyor. Bu bağlamda her firmanın avantajlarını ve dezavantajlarını da kısaca açıklamak gerekiyor.

Apple Fast-Charging

Avantajları

Bir endüstri standardı olan USB-PD’nin kullanıldığı cihaz sayısı giderek artıyor. USB-PD kullanan cihazlar iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Pus, 12 inç MacBook, iPad Pro, Google Chromebook Pixel ve Lenovo X1 Carbon şeklinde sıralanıyor ve zamanla yeni cihazların da eklenmesi bekleniyor.

Ayrıca, en büyük avantajı herhangi bir ekstra kablo ya da adaptöre ihtiyaç duymaması oluyor.

Dezavantajları

Bu kablo Apple kutularının içeriğinde yer almadığı için ekstra ücret ödemek gerekiyor. Yani iPhone USB-PD’nin sağladığı avantajlara sahip olmak için, onunla uyumlu olan aksesuarlara da ekstra ücret ödemek gerekiyor. Örneğin, eğer Apple’ın standart Lightning kablosunu USB-C ya da USB-A adaptörüyle kullanıyorsanız, USB-PD ile uyumlu yeni bir Lightning kablo almanız gerekecekti, aksi takdirde şarj hızınız USB-DP’nin özelliklerini göstermeden, düşük hızda devam edecektir.

Bu nedenle Apple USB-PD kullanıcılarına 29W, 61W veya 87W USB-C güç adaptörü ile USB-PD’yi destekleyen bir üçüncü parti USB-C güç adaptörü seçeneklerini sunuyor.

Şarj Hızı

Satın alınan şarj kabloları ne olursa olsun, iPhone yazılımına kodlanmış, uyulması gereken bazı güvenlik sınırları mevcut. iPhone modellerinde hızlı şarj özelliği bataryanın boş halinden %80 doluluğa ulaşana kadar kullanılıyor. Eğer telefonunuzu biraz daha hızlı şarj etmek için ekstradan para harcamayı dert etmiyorsanız, Apple’ın böyle bir seçeneği de mevcut. iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X modelleri USB-PD teknolojisini kullanarak bataryalarını boş halden %50 doluluk oranına yalnıza 30 dakikada çıkarabiliyor.

Qualcomm Quick Charge

Qualcomm Quick Charge ismi ile bu teknoloji sunmaktadır. Şu ana kadar gelen sürümler ise şunlardır:

 • Quick Charge 1
 • Quick Charge 2.0
 • Quick Charge 3.0
 • Quick Charge 4.0

Avantajları

 • En yaygın uygulanan şarj standartlarından birisi ve eski hızlı şarj versiyonlarıyla da uyumlu.
 • Aşırı ısınmayı ve kısa devreyi önleyen yerleşik güvenlik önlemleri var.

Dezavantajları

 • Hızlı şarj 3.0, USB-PD ile uyumlu değil.

Qualcomm Hızlı Şarj piyasadaki en yaygın kullanılan şarj mekanizmalarından birisi. Aslında buna şaşırmamak gerek çünkü Qualcomm bütün telefon üreticilerine Hızlı Şarj teknolojilerini kullanmaları için lisans veriyor.

Teknik Özellikler ve Uyumlu Adaptörler

Hızlı Şarj teknolojisi şarj voltajını yükselterek hızlı şarjı gerçekleştirir. Quick Charge 4.0 yani Hızlı Şarj 4.0 hala yeni bir teknoloji sayılır ve desteği pek de yaygın değil. Quick Charge 3.0 teknolojisinde voltaj aralığı minimum 3.6V ve maksimum 20V olarak belirlenmiş.

Şarj sırasında voltaj ayarı da INOV adlı bir teknoloji yardımıyla yapılıyor. Buna göre belli bir zamanda cihaza en uygun voltaj verilmiş oluyor. Hızlı Şarj 3.0 en yüksek anında 18W güç verebiliyor. 4.0 da dahil olmak üzere yeni nesil teknolojilere USB-PD şarj cihazı uyumluluğu eklendi. Ancak 3.0 ve eski versiyonlar sadece Hızlı Şarj sertifikalı aksesuarlarla çalışabiliyor. Hızlı şarj teknolojisinin geniş yelpazesi bize içlerinden seçme şansı sunuyor. Qualcomm’un internet sitesi de bu seçeneklerin en popülerlerini müşterilerine sergiliyor.

Şarj Hızı

Qualcomm, 4+ teknolojisinin son versiyonuyla birlikte kullanıcılarına akıllı telefonlarını %50 şarj düzeyine sadece 15 dakikada ulaştırmalarını vadediyor. En yaygın kullanılan 3.0’ın bu düzeyde şarj etmesi yarım saati buluyor. Yapılan performans testinde LG G5 model akıllı telefonu 3.0 ile tamamen şarj etmek 1 saat 18 dakika sürdü.

Güvenlik Önlemleri

Akıllı termal dengeleyicisi, akımın her zaman en soğuk yoldan geçmesini sağlıyor. Cihaz sensörleri farklı bölgelerde sıcaklık değerlerini devamlı olarak ölçüyor. Böylece olası bir ısınma ve kısa devre vakasının önüne geçilmiş oluyor.

Samsung Adaptive Fast Charging

Avantajları

 • Bütün Samsung cihazlarında bulunuyor.
 • Hızlı Şarj 2.0 ile uyumlu.

Dezavantajları

 • İçe kapanık bir teknoloji olma eğiliminde.

Samsung’un hızlı şarj teknolojisi Galaxy S9 ve Note 8 gibi Galaxy modellerine özel durumda. Sektördeki diğer rakiplerinin aksine bu teknoloji, bütün Samsung cihazlarının sisteminde bulunan Exynos çipi ile tamamen uyumlu.

hızlı şarj kablo

Teknik Özellikler ve Uyumlu Adaptörler

Samsung’un bu teknolojisi teorik olarak 9V/2A (18W) gibi bir güce sahip. Ancak uygulamada değişkenlik gösterebiliyor. Teknolojinin yüksek hızlara ulaşabilmesi için sertifikalı şarj aletleri gerekiyor. Ancak çoğu Samsung cihazı, uyumlu aksesuarları destekliyor.

Şarj Hızı

Samsung kendi teknolojisi için şarj sürelerini paylaşmıyor. Ancak yapılan testlerde, 3,000mAh’lik bir bataryaya sahip olan Galaxy S8 modelini tamamen şarj etmek 2 saati buluyor. Bu diğer teknolojilerle kıyaslayınca tahmin edilen bir süre olarak lanse ediliyor.

Güvenlik Önlemleri

Samsung’un Hızlı Şarj teknolojisinin özelliklerini ayrıntılı olarak anlatmak zor, ancak koruyucu bir politika izlendiği rahatlıkla söylenebilir. XDA’nın detaylı hızlı şarj analizleri sonrasında, Galaxy S8 Plus modeli sıcaklık bakımından diğer bütün rakiplerini geride bırakıyor.

Motorola Turbopower

Avantajları

 • Bütün Motorola cihazlarında bulunuyor.
 • Hızlı Şarj 2.0 ile uyumlu.

Dezavantajları

 • Bazı şarj standartlarına göre çok da hızlı değil.

Motorola’nın hızlı şarj teknolojisi, Hızlı Şarj 2.0 ile sadece küçük farklılıklar gösteriyor. Moto Z2 Force ve Moto G5 Plus gibi Motorola modellerinde bulunuyor.

Teknik Özellikler ve Uyumlu Adaptörler

Motorola’nın hızlı şarj teknolojisi olan ‘TurboPower’ 3 farklı çeşitle karşımıza çıkıyor:

 • TurboPower 15
 • TurboPower 25
 • TurboPower 30

Bunlardan en hızlı olanı, TurboPower30 5V enerji ve 5.7A’e kadar çıkabilen 28.5W’lık bir güç sunuyor. TurboPower bir şarj aletinden fazlasını vadediyor. Motorola’nın açıklamalarına göre, üreticilerin tasarladığı bataryalarla birlikte çalışabiliyor. Ayrıca, sahip olduğu güç yönetimi yazılımı ile batarya durumu ve sağlığı anlık olarak izlenebiliyor. Bu sayede verilen güç miktarı buna göre ayarlanıyor.

Samsung’un politikasının aksine TurboPower donanımlı bir cihazı hızlı şarj etmek için bir TurboPower adaptörüne ihtiyaç duyulmuyor. Motorola’nın şarj standardı Hızlı Şarj 2.0(ya da daha yeni versiyonu) ile uyumlu olarak sunuluyor.

Şarj Hızı

Motorola’nın söylediğine göre hızlı şarj teknolojileri 15 saatlik batarya ömrünü 15 dakikada sağlayabiliyor.

Güvenlik Önlemleri

Motorola’nın açıklamalarına göre, TurboPower teknolojisinin termal donanımı ısınmaya bağlı şarj etme yavaşlamalarını önlemek üzere tasarlanmış. Böylece sabit ve hızlı bir şarj etme oranı yakalanmış oluyor.

MediaTek Pump Express

MediaTek Pump Express’in 2.0 sürümünde maksimum 15 W güç, 3.0 sürümünde 25-30W güç elde edilebiliyor.

Avantajları

 • Aşırı ısınmayı ve kısa devreyi önleyen güvenlik önlemlerine sahip.
 • Hızlı Şarj 2.0 le uyumlu.

Dezavantajları

 • Bazı şarj standartlarından daha yavaş bir potansiyele sahip.

MediaTek markası, Tayvan merkezli bir çip üreticisine ait olup, özellikle bütçe ve orta seviye aygıtlara odaklanmaktadır. Pump Express adındaki şarj standardı firmanın kendisine ait. Pump Express 3.0 yüksek kaliteli USB-C telefonları, Pump Express 2.0 düşük maliyetli mikroUSB ve USB-C aygıtları düşünülerek tasarlanmış.

Teknik Özellikler ve Uyumlu Adaptörler

Pump Express 3.0’ın 2.0’a göre biraz daha avantajlı olduğu söylenebilir. 3.0 sürümü 5A ve üstü akımda, 3V ve 6V arasında çalışabilen herhangi bir USB-PD adaptörüyle uyumlu. Ayrıca 5A akımı destekleyen herhangi bir kabloyla da uyumlu olarak çalışabiliyor.

Şarj Hızı

Pump Express 3.0 ile 20 dakika içinde batarya %75’e kadar şarj edilebiliyor. Pump Express 2.0+ için aynı doluluk oranına ulaşmaksa yaklaşık yarım saat sürüyor.

Güvenlik Önlemleri

En başta da belirttiğimiz gibi markanın kısa devreyi önleyen yirminin üzerinde güvenlik mekanizması bulunuyor. Çip sisteminde kullanılan teknoloji, iniş çıkışlı akımların bataryaya verebileceği zararı önlemek ve cihaz ısısını korumak için tasarlanmış.

OnePlus Dash Charge ve Oppo Vooc

Avantajları

 • Telefonu serin tutuyor.
 • En hızlı şarj standartlarından birisi.
 • Uyumlu akıllı telefonların yanında adaptör de sunuluyor.

Dezavantajları

 • Tescilli olması (Sadece belli markaların tekelinde).

Shenzhen, Çin merkezli OnePlus şirketi bu teknolojinin lisansını Oppo’dan alıyor. Oppo’nun VOOC teknolojisini kullanan bu sistem, OnePlus5, OnePlus 3T ve OnePlus 3 modellerinin öne çıkan özellikleri arasında bulunuyor.

Teknik özellikleri ve uyumlu adaptörler

Ürünün tescilli olmasını yarattığı sorun yalnızca OnePlus telefonlarla uyumlu duvar adaptörleri ve araba şarjlarında çalışması oluyor. Dash şarj uyumlu bataryalar henüz piyasada bulunmuyor ve gelmesi de zor görünüyor, ayrıca OnePlus hızlı şarj özelliği hazır USB kablolarla da çalışmıyor. Çünkü Dash şarj kablolar ekstra voltajı karşılayabilmek için daha kalın üretiliyor.

Fakat yine de bir OnePlus telefon satın aldığınızda, bu yeni teknoloji şarj kablosuna sahip olmak için ekstra para ödemenize gerek kalmıyor. Hızlı şarj kablosu ve adaptörler telefon ile birlikte piyasaya sunuluyor.

Şarj hızı

Dash şarj yarım saat içinde bataryanın %60’ını doldurabiliyor. Ayrıca firmanın kendi yürüttüğü testlerde de One Plus3’ün sadece 1 saat 14 dakikada bataryayı %2’den %100 dolu hale getirdiği belirlendi.

Şarj standartlarını denetleyen kuruluşlar tarafından yapılan testler sonucunda da diğer hızlı şarj teknolojileriyle kıyaslandığında OnePlus’ın 10 dakika daha hızlı olduğu kanıtlandı.

Güvenlik önlemleri

Bu teknolojiyle uyumlu cihazlar beş noktalı bir güvenlik sistemi, ısı yönetimi ve dağıtımı donanımıyla korunuyor. Ayrıca, Dash şarj teknolojisi ısıyı hızlıca dağıtabilecek özellikte tasarlanmış.

Şarj aletinin çalışma mekanizması, adaptörden aldığı yüksek voltajı düşük voltaja indirerek telefona iletiyor ve bu sırada ortaya çıkan ısının telefona zarar vermesini önlüyor.

Huawei SuperCharge

Avantajları

 • USB-PD ile uyumlu.
 • Kapsamlı güvenlik önlemlerine sahip.
 • Uyumlu akıllı telefonlarla adaptörler dahil sunulmaktadır.

Dezavantajları

 • Bazı şarj standartlarından biraz daha yavaştır.

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Huawei’nin tescilli Süper Şarj isimli teknolojisi, Mate 9 ve Huawei P10 telefonlarına yerleştirilmiş durumda. Diğer rakipleriyle benzer olarak bu teknoloji de hızlı şarj için ortalamanın üstünde bir akım kullanıyor. Elbette bunun dışında gözle görülür farklılıkları da bulunuyor.

Teknik Özellikler ve Uyumlu Adaptörler

Süper Şarj teknolojisinde, telefona gelen elektrik akımı batarya durumu ve sıcaklığına bağlı olarak otomatik olarak ayarlanır.

Bu teknolojiyle uyumlu şarj adaptörleri ve araç şarjları üç farklı akım miktarını destekliyor -5V/2A, 4.5V/5A, ve 5V/4.5A (22.5W’a kadar)- ve voltajı ayarlamak için yerleşik bir çipset kullanıyor. Böylece enerji dönüşümü sırasında açığa çıkan ısıyı control gereksinimini ortadan kaldırıyor. Huawei’nin akıllı Şarj Protokolü sayesinde, hangi adaptörün takılı olduğuna göre şarj modları arasında geçiş yapabiliyor.

Huawei’nin Süper Şarj teknolojisini kullanmak için uyumlu şarj adaptörüne ihtiyaç duyuluyor. Fakat Qualcomm Hızlı Şarj Standardı ile uyumluluk sağlayan, Süper Şarj uyumlu herhangi bir cihaz da hızlı şarjın avantajlarından faydalanabiliyor. Süper Şarj uyumlu akıllı telefonlar, kullanıcılara uyumlu adaptörleri ile birlikte teslim ediliyor. Böylece hızlı şarj için ekstradan para harcamanıza gerek kalmıyor.

Şarj Hızı

Huawei Süper Şarj teknolojisinde şarj sürelerini açıklamıyor ancak Oppo Hızlı Şarj ve VOOC ile eşit performansa sahip olduğu biliniyor. Yapılan kullanıcı testlerinde, Huawei Mate 9’un bataryası sadece 1 saat içinde %90 doluluk oranına ulaşabiliyor. Bataryanın tamamı ise 1 saat 40 dakikada doluyor.

Güvenlik Önlemleri

Hemen her şarj cihazında olduğu gibi güvenlik önlemlerinin başında voltaj ayarlanması geliyor. Süper Şarj, cihaz kablosunun ve bataryasının yük kapasitesini belirleyip voltajı ayarlayarak güvenliği sağlıyor.

İlk bakışta diğer şarj teknolojilerinde kullanılanla aynı gibi görünse de, Süper Şarj farkını sekiz katmanlı soğutma sistemi ve telefonu 5 dereceye kadar koruyan özel kaplamasıyla ortaya koyuyor. Huawei’nin belirttiğine göre, Süper Şarj özellikli cihazlar bir yıl boyunca kısa devreye ve aşırı sıcaklığa maruz bırakılması gibi oldukça kapsamlı 10 farklı güvenlik testine tabi tutuluyor.

Hızlı şarj batarya ömrü için zararlı mı?

Günümüzün mobil cihazlarının en büyük sıkıntısı, güçlenen donanımlarının enerji ihtiyaçlarını karşılayan bataryasının zorluk çekmesi demek, yanlış olmayacaktır.

kablosuz hızlı şarj

Sadece mobil cihazlar için değil, elektrikli araba konseptinin geleceği için de yeni bir pil teknolojisi, olmazsa olmaz gelişmeler arasında yer alıyor.

Şu an için firmalar, mobil cihazlardaki çabuk tükenen batarya problemine, hızlı şarj teknolojisi ile birlikte cevap vermeyi uygun buluyorlar. Peki, hızlı şarj batarya ömrü için aslında bir tehlike mi? Kısaca hızlı şarj teknolojisinin mantığına değinmek gerekirse, bataryanın tam kapasite enerji depolamış haline getirmek için, akım ve voltaj değerlerinin orantılı olarak artırılması ile şarj edilmesine dayalı bir prensip olarak özetlenebilir. Lakin, Li-ion yani günümüzdeki tüm mobil cihazlarının batarya teknolojisi için hızlı şarj, olması gerektiğinin aksine olumlu değil, uzun vadede olumsuz sonuçları doğuruyor. Kimi durumlarda bu etki, beklendiğinden çok daha erken bir zaman diliminde de kendin gösterebiliyor.

Hızlı şarj teknolojisinin zararlarına değinmek gerekirse, ilk ve en çarpıcı detay, batarya ömrünün kısalması oluyor. Hızlı şarj ile şarj olan Li-ion bataryalar, toplam şarj döngüsünün düşmesine sebebiyet veriyor. Durumun böyle olması da, uzun vadede akıllı telefon bataryalarının daha çabuk sorun çıkarması anlamına geliyor. Öte yandan hızlı şarjın zararları arasında, bataryanın güvenlik şartlarını ihlal etmesi detayı yer alıyor. Bu noktada hızlı şarj destekli bir cihazın, normal şarj süresine kıyasla çok daha fazla ısındığını gözlemlemek mümkündür. Oluşan bu ısı, sınırlara yaklaştığı zaman, bataryanın en büyük düşmanı haline geliyor.

Yine bu noktada, cihazın herhangi bir sebeple ısı dengesini sağlayamaması durumunda; bataryanın bozulması, yanması hatta patlaması gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Özetle bahsetmek gerekirse hem Qualcomm hem de diğer firmalar tarafından hızlı şarj çözümleri konusunda yoğun çalışmalar gerçekleştiriliyor. Lakin, her ne kadar kısa vadede çabuk tükenen batarya teknolojisi için iyi bir çözüm gibi görünse de, aslında uzun vadede durum hiç de öyle olmayacak.

hızlı şarj cihazı

Entegre sistemlerin, şarj mekanizmalarının, kabloların ve adaptörlerin gelişimi, akıllı telefonların saatler yerine dakikalar içinde şarj olabilmesini sağlıyor.

Meizu Super mCharge

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Meizu’nun duyurduğu yeni standardı Super mCharge şu ana kadar hiç duymadığınız bir hız vaat ediyor. Bu teknolojide, bataryanın sadece 20 dakika içerisinde tam dolu hale gelebilecek. Diğer şarj standartlarıyla kıyaslanamayacak kadar yüksek güç üretimi sağlayacak olan (11 V / 5A = 55W) şarj mekanizmasının gelişmiş teknolojisi, cihazın iç sıcaklığının 38 santigrat dereceyi aşmasını önleyebilecek.

Bazı hızlı şarjların kullanımında birçoğumuz telefon bataryasının ömrünün kısalması ihtimali üzerine endişeleniyoruz. Bu noktaya özellikle parmak basan Meizu Super mCharge’ın için pil ömrünü etkilemeyeceği belirtiyor ve bu oranı şöyle açıklıyor: 3000mAh’lık bir batarya 800 dolum-boşaltım döngüsünün ardından bile batarya kapasitesinin %80’ini kullanabilecek. Meizu’nun Super mCharge’ı için unutulmaması gereken ise bu teknolojinin özel bir telefon, kablo, şarj adaptörü ve batarya gerektireceği.

Oppo Super VOOC

Oppo’nun halihazırda kullanılan VOOC teknolojisinin gelişmiş versiyonu olarak tanıtılan Oppo Super VOOC, Meizu’nun Super mCharge teknolojisini bile geride bırakarak, çok daha hızlı bir teknoloji sunacağını iddia ediyor. Bu iddiaya göre bataryanın boş halinden tam dolu hale geçmesi yalnızca 15 dakika sürecek! Oppo Super VOOC teknolojisi daha az elektrik kullanıyor ve böylece diğer hızlı şarj mekanizmalarındaki kadar ısı ortaya çıkmıyor. Bunların yanı sıra kısa devre önleyici ve dinamik olarak şarj akımıyla voltajı düzenleyen bir sistemi bulunuyor. Üstelik, Super mCharge gibi özel telefon, şarj cihazı, adaptör gerekliliği gibi sıkı uyumluluk sorunlarına sahip değil.

Özel bir bataryaya ihtiyaç duysa da Micro USB ve USB Type-C ile uyum içinde çalışıyor. Bu makalemizde konu hakkında bilinmesi gereken tüm detayları, önemli başlıkları ile birlikte bir araya getirmiş olduk. Elbette ki ilerleyen dönemlerde yeni teknolojik gelişmeler de yaşacaktır. HaberTekno.com olarak tüm bu gelişmeleri, benzer şekilde haberlerimizde açıklamaya devam ediyor olacağız. Son olarak sizler de aşağıdaki yorumlar alanından, bu konuyla ilgili yorumlarınızı ifade edebilirsiniz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here