overclock nedir

Genelde overclock olarak bilinen ancak dilimize hız aşırtma olarak geçmiş olan bu işlem, bir bilgisayar işlemcisinin hızını yükseltme amacı taşımaktadır. Bu işlem genel olarak CPU ya da GPU işlemcilere uygulanıyor olsa da diğer işlemcilere de uygulanabilir.

Overclock nedir?

Bilgisayarınızın sahip olduğu CPU işlemci, fabrikada belirli bir maksimum hız ile üretilir. Eğer bu bilgisayarı uygun soğutma işlemleri ile kullanırsanız herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ancak işlemcinin hızının sınırlı olmadığı bilmenizde fayda var. Bilgisayarınızın işlemcisine daha yüksek bir clock rate yani sayaç oranı ya da çarpan eklediğiniz takdirde performans hızını yükseltmeniz mümkün.

Overclock işlemi sayesinde bilgisayarınız bir saniyede eskisinden daha fazla işlem yapabilecek ve daha hızlı olacaktır. Ancak bu işlem sonrasında CPU daha fazla ısınacaktır ve bu nedenle bilgisayarınızın fiziksel olarak zarar görmesi mümkün. Bu nedenle bilgisayarınızı mutlaka soğutucu ile kullanmalısınız.

overclock nedir

Her işlemciye overclock yapılabilir mi?

Intel’in ürettiği pek çok CPU kilitli çarpanlara sahiptir ve bu bilgisayarınızda değişiklik yapmanıza engel olabilir. Ancak firma artık daha fazla kilitli olmayan CPU işlemci satmaya başladı ve bu kararı özellikle overclock işlemine ilgi duyan kişiler için aldı. Kilitli olmayan bir CPU almak istiyorsanız model numarasında “K” yazdığından emin olmalısınız.

Neden tercih ediliyor?

Donra akla gelen ilk soru şüphesiz ki “Bu işlem neden tercih ediliyor?” olacaktır. Ancak overclock avantajları son derece aşikar diyebiliriz.  Bu işlem sonrasında işlemcinin bir saniyede çok daha hızlı bir şekilde daha fazla işlem yapacaktır. Ancak şu anda overclock yani hız aşırtma işlemi eskiye göre daha az tercih ediliyor. Zira günümüzde üretilen bilgisayarların işlemcileri son derece güçlü ve bu bilgisayarların hızını yükseltmek de biraz zor. Son dönemde overclock yapmayı deneyen pek çok kullanıcı bunu fark etmiştir ancak yine de küçük performans iyileştirmelerinin olduğu da inkar edilemez.

overclock nedir

Overclock nasıl yapılır?

Bu konuda merak edilen bir diğer soru da kesinlikle nasıl yapılacağı sorusudur. Öncelikle her CPU işlemci fark gösterir ve her işlemciye aynı overclock adımları uygulanamayabilir. Ancak genel olarak izlenen adımlardan şu şekilde bahsedebiliriz:

  • Bilgisayarınızı uygun şekilde soğuttuğunuzdan emin olun: Bilgisayarınızın ısınma durumu fabrika ayarlarındaki standart işlemci hızına göre değişiklik gösterir. Eğer siz işlemcinizi hızlandırırsanız bilgisayarınızın ısınma süresi de kısalır. Bu da yeni ve daha etkili bir soğutucuya ihtiyaç duymanıza neden olur. Ancak bu soğutma işlemi sadece CPU fanı ya da ısı emicisinin yapabileceği bir iş değildir. Aynı zamanda bilgisayar kasasında fazla alan olması da soğutmaya ciddi anlamda yardımcı olacaktır.
  • Sıvı soğutma sistemlerini göz önünde bulundurun: Üst düzey overclock işlemi yapmak isteyen kullanıcılar en iyi çözüm şüphesiz ki sıvı soğutma sistemi olacaktır. Ancak bu sistemin klasik sistemlere göre daha pahalı olduğunu bilmekte fayda var. Yine de bilgisayarı kısa ve hızlı bir şekilde soğutmak için sıvı soğutma sistemi kesinlikle tercih edilebilir.
  • BIOS’ta overclock yapın: Bunun için bilgisayarınızın BIOS bölümüne giderek CPU saat hızını ya da voltajını artırmalısınız. Öncelikle küçük bir miktar artırarak bilgisayarınızı tekrar başlatın. Bilgisayar yeniden açıldığında her şey düzgün görünüyorsa biraz daha artırmayı deneyin. Bu esnada sıcaklığı da kontrol etmeniz gerekiyor. Bunun için sıcaklığı izlemeyi sağlayan bir program ya da web hizmeti kullanmalısınız. Sıcaklık aşırı derecede artana kadar bu değeri biraz biraz artırarak işleme devam edin. Yani değerleri bir anda değil yavaş yavaş yükseltmelisiniz.

overclock nedir

Dezavantajları nelerdir?

Konu ile ilgili cevaplar verirken bilgisayar işlemcilerine sağladığı pek çok avantajdan da bahsettik. Ancak elbette bahsetmemiz gereken bazı overclock zararları da mevcut. Öncelikle eğer bu işlemi yapmak, olmaması gereken bir şeyi gerçekleştirmektir ve bu da bilgisayarınızın garantisini geçersiz kılacaktır.

Bunun yanı sıra işlem sonrasında CPU işlemcinin ısısı inanılmaz derecede artacak ve uygun soğutma koşulları hazırlanmadığı takdirde işlemcinin zaman içerisinde kalıcı bir hasar görmesi bile mümkün olabilecektir. Ayrıca işlem sonrasında CPU’da bazı sistem hataları çıkması da muhtemel bir durum. Yani overclock yapmak bazen istenen sonuçları vermeyebilir.

Bu konuda çeşitli overclock programları da bulunduğunu belirtmekte fayda var.

Sonuç olarak overclock işlemi pek çok bilgisayar işlemcisinin hızını ve performans gücünü artırıyor olsa da kesin sonuç vermeyebilir. Üstelik eğer işlem esnasında bir hata meydana gelirse ve bilgisayarınızın tamir edilmesi gerekirse bilgisayarınız garantiden çıkacağı için bütün yük sizin omzunuzda olacaktır. İşlemi yapmadan önce bu koşulları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Son olarak, aynı modeldeki işlemciler bile tamamen aynı olmayabilir. Yani her işlemci overclock işlemine aynı yanıtı vermeyebilir.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here