vejetaryen

İnsanlar pek çok sebepten dolayı et yemeyi bırakır. Bazıları bunu daha sağlıklı yemekler yemek için yaparken bazıları da domuzların ve ineklerin çok tatlı canlılar olduğunu düşündüğünden yapar. Bazıları da vardır ki bu şekilde gezegenin daha iyi bir yer haline geleceğini düşünür. Peki, herkes vejetaryen olmaya karar verseydi neler olurdu?

Et tüketimi çevreyi nasıl etkiliyor?

Kırmızı et üretimi çevreye ciddi zararlar verebilir. Harvard profesörlerinden Walter Willett, kırmızı et üretiminin çevrenin neredeyse her alanına büyük etki ettiğini söylüyor. Bu etkilerin en ciddisinin sera gazı üretimi olduğu ifade eden Willett, gezegenimizin son yıllarda beklenenden hızlı ısındığını ekliyor.

Willett, bu durumun sığır yetiştirme sürecinin iki adımından kaynaklandığını söylüyor. Öncelikle sığırları beslemek için kullanılan tahılların büyümesi ve hayvanları besin olarak kullanmak arasında fazlaca enerji kaybediyoruz. Zira başta sığırlar olmak üzere pek çok çiftlik hayvanı verimsiz dönüştürücülerdir. Bunun nedeni veremeyecekleri kadar çok yiyecek tüketmeleridir. İkinci problem ise ineklerin oluşturduğu metan miktarıdır. İnekler günde 100 ila 500 litre gaz şeklinde metan üretir. Bu metan da ısı yakalama ya da sera fazından 30 kat daha fazla güçlüdür.

Tahıl kullanımının % 45’lik kısmı büyükbaş hayvanlara ayrılmış durumdadır. Bu süreçte de ciddi anlamda karbondioksit ve metan gazı üretiriz. Sonrasında tükettiğimiz kırmızı et de sağlığımıza zarar verir. Bu da hem çevreye hem de insan sağlığına zarar vermek anlamına gelir.

vejetaryen

Peki, hepimiz vejetaryen olsaydık?

Eğer kırmızı et bu kadar kötüyse hepimiz onu yemeyi bıraksaydık yani vejetaryen ne olurdu? Bütün problemler çözülür müydü? Uzmanlar eti bırakmanın sonucunda herhangi bir felaket olmayacağını ifade ederken sadece sebze tüketmenin de yeterince sağlıklı bir şey olmadığının altını çiziyor. Örneğin sağlıklı beslenmek adına yenilen bazı sebzeler seralarda yetişiyor ve bu ürünlerin çevreye sera gazı gibi pek çok kötü etkisi var.

Sonuç olarak fazla et tüketiminin sağlıklı olduğunu düşünmek yanlış. Ancak aynı zamanda sebzeler de yeterince sağlıklı olmayabilir. Bu durumda yapılması gereken şey ise yenilen şeylerin nereden geldiğini ve nasıl yetiştiğini araştırıp öğrenmek olacaktır. En azından bu şekilde güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Ancak tüm dünyanın vejetaryen olması pek de güzel bir fikir gibi görünmüyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here