HDMI 2.1 Standardı Neler Getiriyor?

HDMI 2.1 standardı resmi olarak duyuruldu. Peki, yeni HDMI 2.1 standardı neler getiriyor ve sektöre nasıl bir etkisi olacak? İşte detaylar!

HDMI 2.1

HDMI 2.1 standardı, en sonunda resmi olarak duyuruldu. Duyuru ile beraber HDMI 2.1 standardı ile ilgili birçok önemli detay da ortaya çıkmış oldu. Yeni HDMI 2.1, yeni nesil görüntüleme teknolojilerine de hız kazandırmak için iyi bir adım olacak gibi görünüyor.

HDMI 2.1 özellikleri neler?

HDMI 2.1 ile birlikte 40 Gbps seviyesine kadar çıkılmış olunuyor. Hatırlatmak gerekirse HDMI 1.4 10,2 Gbps, HDMI 2.0 ise 18 Gbps seviyesinde yer alıyor. Nitekim 2.1 standardı ile 2 kattan daha fazla bir kazanım sağlanmış oldu.

Çözünürlük desteği konusunda da ciddi bir iyileştirme yaşanmış durumda. 4K, 5K, 8K ve 10K çözünürlüklerde 50-60 kare tazeleme hızı sunuyorken, 100-120 tazeleme hızları da aynı çözünürlüklerde sunulabiliyor.

HDMI 2.1

Ek olarak Dynamic HDR yani Dinamik HDR özelliği de yeni standardın getirdiği maddeler arasında yer alıyor.

Bunlarla beraber VRR, QMS, QFT ve ALLM sistemleri de 2.1 ile birlikte desteklenmeye başlanacak özelliklerden olacak. Kısaca açıklamak gerekirse bu sistemlerin karşılıkları şöyle:

VRR (Variable Refresh Rate): Değişken tazeleme oranı

QMS (Quick Media Switching): Hızlı görüntü değişimi

QFT (Quick Frame Transport): Sanal Gerçeklik-VR için hızlı kare aktarımı

ALLM (Auto Low Latency Mode): Otomatik düşük gecikme modu

Son olarak belirtmek gerekirse yeni HDMI standardı, şu an halen daha test aşamasını sürdürüyor. Yapılan açıklamalara göre 2018 yılının ortasına kadar yeni HDMI standardına geçiş yapılmaya başlanmış olacak.

Bu süreçte bilhassa da 120 kare tazeleme oranı destekleyen 4K monitörlerin yaygınlaşmasına tanıklık edilmeye başlanmış olacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here