HBO Brexit’in Game of Thrones Prodüksiyonuna Zarar Vermeyeceğini Açıkladı!

Dünyanın en fazla izlenen dizisi Game of Thrones, İngiltere'nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı almasından etkilenecek mi? İşte detaylar!

HBO’nun kablolu TV dizilerinin en popüleri ve aynı zamanda dünyanın da en popüler dizisi haline gelen Game of Thrones, dünyanın birçok noktasında çekiliyor ve çekimlerin bir kısmı Kuzey İrlanda’da gerçekleşiyor. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı (Brexit) da dizinin gidişatı ile ilgili kafaları karıştırmaya yetti. Birçok spekülasyona göreGame of Thrones dizisinin Avrupa fonlamasını kaybedeceği söylendi, ancak HBO bunun tam tersini söylüyor.

Büyük Britanyalılar geçtiğimiz Perşembe Avrupa Birliği’nden ayrılmak için oy verdi. Hükümet liderlerinin ve ekonomistlerin verdiği bu kararın dünyadaki en büyük beşinci ekonomiye nasıl bir etki yapacağı henüz bilinmiyor ancak yatırımcılar için bu durumun son derece belirsiz olduğu ortada.

game-of-thrones

İngiltere Avrupa Birliği imkanlarından mahrum kalacak!

Elbette bu oylama sonuçları Hollywood camiasını ve kablolu yayınları da etkilemiş durumda. Sonuçta İngiltere’de kablolu yayın üzerinden birçok dizi ve film gösteriliyor ve Avrupa Birliği’nden çıkması durumunda İngiltere artık Avrupa yardımlarından ve imkanlarından mahrum kalacak.

Birkaç yıl European Regional Development Fund adı verilen fondan yararlanarak birçok çekimini gerçekleştiren HBO son birkaç sezonunu herhangi bir destek olmadan çekmişti. Ancak elbette söylentiler çabucak yayıldı ve HBO’nun en çok izlenen dizi Game of Thrones’un bu durumdan etkileneceği konuşulmaya başladı.

game_of_thrones

Game of Thrones çekimlerine tam gaz devam!

Game of Thrones, Birleşik Krallık’tan destek alarak çekimlerine devam edecek. Bu desteğe yerel işler için fon sağlayan Kuzey İrlanda da dahil olacak. Ancak bu para desteği şeklinde olmayacak.

Bilmeyenler için Game of Thrones dizisi Emmy ödülünü kazanmış ve George R. R. Martin’in A Song of Ice and Fire (Buz ve Ateşin Şarkısı) kitabından uyarlanmış fantastik bir hikayedir. Şu anda altıncı sezonunun sonuna gelmeye yaklaşan bu dizinin her bir bölümü için 10 milyon dolar harcanıyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here