Hollywood filmlerinin kameraları, hiç şüphesiz birçok kişi için merak konusu haline geliyor. Profesyonel kameralar söz konusu olduğunda da çok farklı bir sektöre giriş yapılmış olunuyor. Ne güzeldir ki bu bağlamda 2018 Oscar filmlerinin hangi kameralarla çekilmiş olduğu konusundaki meraklı bakışlara cevap vermek mümkün oluyor.

Listeye geçmeden önce belirtmek gerekirse, tahmin edilebileceği gibi filmlerde kullanılan kameralar fiyatları ile de dikkatleri üzerine toplayacaktır. Özellikle de IMAX film kameraları ve ARRI markasının üst seviye modelleri, bütçeleri zorlamaya yetmekten öteye geliyor. Birçok defa bu kameraları, film kamera arkası görüntüleri ile görmek de mümkün oluyor.

İşte Oscar 2018 ödülleri kapsamında ismi geçen filmler ve çekildikleri kameraları içeren liste!

Suyun Sesi orijinal ismi ile The Shape of Water Arri Alexa Mini ve Arri Alexa XT Plus ikilisi ile birlikte çekildi.

Phantom Thread filminde ise yine bir filmli kamera ile karşı karşıya kalmak mümkün oluyor. Panavision Panaflex Millennium XL2 Film Kamera, Phantom Thread filminin izleyicilerin karşısına çıkarmak için kullanılmış.

Christopher Nolan isminin yönetmen koltuğunda oturduğu Dunkirk filmi, IMAX Film Kamera ile çekildi. Hem eski tip film sistemli olması hem de astronomik fiyatı ile dikkatleri üzerine topluyor.

En Karanlık Saat yani orijinal ismi ile Darkest Hour filmi ise Arri Alexa Mini ile çekilmiş.

Star Wars: Son Jedi (Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi) filminde ise birden çok kamera ile karşı karşıya kalınıyor. Arri Alexa Mini, Arri Alexa 65, Arri Alexa XT Plus ve Film Kamerası dörtlüsü ile birlikte serinin son filmini beyazperdeye taşımak mümkün olmuş.

Galaksinin Koruyucuları 2 yani Guardians of the Galaxy Vol. 2 filminde ise ARRI markasından farklı bir kamera kendini gösteriyor. Elde edilen bilgilere göre bu film, RED Weapon Dragon kamerası ile çekildiğini söylemek mümkün oluyor.

2018’in gerek iyi gerekse de kötü yanları ile gündeme gelen filmi Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı filmi ise benzer şekilde Arri Alexa Mini ve Arri Alexa XT Studio kombinasyonu ile sinema dünyasına aktarılmış.

Beauty and the Beast yani Güzel ve Çirkin filminde de yine Arri Alexa XT Plus kamerasını görmek mümkün oluyor.

Üç Billboard Ebbing Çıkışı orijinal ismiyle Three Billboards Outside Ebbing, kamera tarafında Arri Alexa XT Plus ile kendini göstermiş oluyor.

Son olarak Uğur Böceği yani orijinal adı ile Lady Bird ise Arri markasının Alexa Mini modeli ile birlikte görüntülenmiş.

Hollywood kameraları denildiği zaman görülebileceği gibi daha çok ARRI markasını görmek mümkün oluyor. Her ne kadar halen daha filmli kameralar ve RED gibi alternatif sinema kamaraları ile karşılaşmak mümkün olsa da uzun süredir devam eden gelenekler, bozulmadan sürdürülüyor. En azından 2018 Oscar’da ismi geçen filmlerin büyük bir bölümü için bu şekilde bir geçerlilik olduğunu rahatlıkla ifade etmek mümkün oluyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here