Hackerlar Facebook Fotoğraflarıyla Yüz Tanıma Sistemlerini Kandırıyor!

Siber saldırılarda sınır tanımayan hackerlar artık Facebook fotoğraflarını kullanarak birçok cihazın yüz tanıma sistemini kandırabiliyor. İşte detaylar!

yuz-tanima

Yüz tanıma sistemleri bilgisayarların kullanıcıları tanımlamaları için geliştirilmiştir. Elbette insanlar kılık değiştiren kişiler ya da ikizleri tarafından bu noktada kandırılabilir. Ancak hackerların yeni geliştirdiği bir teknoloji sayesinde tüm bunlar sadece bir bilgisayar üzerinden yapılabiliyor. Üstelik sadece bir Facebook fotoğrafı ile!

Bahsettiğimiz bu metod 3 boyutlu çizim ve ışığa dayalı bir teknik. Geçtiğimiz ay Usenix güvenlik konferansında, North Carolina Üniversitesi’nin tanıtmış olduğu bu sistemin tüm detayları katılımcılara sunulmuştu. Sistemde 3 boyutlu yüz modellerinin oluşumu, yüz tanıma sistemlerinin yanıltılışı ve diğer tüm detaylar ortaya konmuştu. Bunun yanı sıra araştırmacıların VR sistemlerini kullanarak verileri akıllı cep telefonu ekranına aktarabildiğini de ekleyelim.

yuz-tanima

Yüz tanıma sistemini alt eden bu sistem sizi de risk altında bırakabilir!

Söz konusu sistem halka açık tüm fotoğraflar üzerinde kolay bir şekilde uygulanabiliyor. Yani fotoğraflarınız herkese açık durumda ise sizin de risk altında olduğunuzu söylemek mümkün. Özellikle hackerların ciddi anlamda ilgisini çekmiş olan bu sistem birçok insanın fotoğraflarının kullanılarak çeşitli yerlere giriş yapılmasına olanak sağladığı bir noktada doğru.

Araştırma sonuçları biraz ürkütücü!

Araştırmacıların bu hususta yaptığı araştırmalara birçok gönüllü katılım sağladı. 20 gönüllünün her birinden 27 fotoğraf alındı ve sistemde bu fotoğraflar ile 3 boyutlu veriler oluşturuldu. Araştırmacıların söylediğine göre durum biraz ürkütücüydü. Zira alınan fotoğraflar ile oluşan 3 boyutlu yüzler gönüllülerin birebir aynısıydı. Bu da birçok yüz tanıma sistemini alt etmeye yetecek düzeydeydi.

yuz-tanima

Yüz tanımaların yanı sıra bu verilerin birçok şekilde gerçek hayata dökülmesi de olası bir durum ki bu son derece tehlikeli. Günümüzde 3 boyutlu yazıcıların kullanımının yaygınlaşmaya başladığını düşününce bu durumun daha ürkütücü hale geldiğini kolayca görebilirsiniz.

Güvenlik önlemlerine gereken önem veriliyor!

Elbette bu durum ne kadar tehlikeli olsa da yetkililer gereken güvenlik önlemlerini almak adına sıkı bir çalışma yürütülüyor. Hackerların geçtiğimiz yıl 5.6 milyon insanın parmak izlerini çalmış olduğunu düşünecek olursak bu bilgilerin korunması konusunda endişeli olmamız da son derece normal. Ancak yetkililer bu noktada endişeye gerek olmadığını belirtiyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here