elektrikli hattı hacker

Geçtiğimiz Eylül ayındaki haberlere göre hacker grupları ABD’nin elektrik hattını kuşattı, pek çok enerji firmasının bilgilerini ele geçirdi ve patlatmak için de bir zayıf nokta aradı. İç Güvenlik Bakanlığı da bu saldırıların gidişatı hakkında bir tehdit uyarısı yayınladı. Bu kuşatmanın 500 milyar dolara mal olabileceği ifade edildi. Savunmaları desteklemek adına federaller küçük uzman ekiplerini finanse ediyor ve sistemi korumayı, hackerların da başarısız olmasını ümit ediyor.

Hacker saldırısı hayatı durdurabilir!

Bir hackerın ilk amacı ana kontrol merkezine sahip olmaktır. Bu kritik merkezlerde sistem operatörleri hattın ilerlemesi için video kaplı duvarlara ve butonla dolu konsollara güvenir. Ancak eğer kullanılan programlar kırılabilirse verilerin de bozulması olası. Bu nedenle pek çok enerji firması kopyalar yapıyor ve bu şekilde çalışanlar temiz bir program kullanabiliyor.

elektrikli hattı hacker

Black Sky saldırısı sonrasında mühendislerin yemek, su ve ilaç bitmeden, bataryalar ölmeden ve halk paniklemeden önce 3 günü vardı. Hızlı düzeltmeler hayati önem ifade eder ancak elektrik hattına gerçekleşen bu saldırının hızla düzeltilmesi oldukça zordu. Ancak ABD’de pek çok enerji firması bu noktada müdahale etmeye hazır durumda. Ancak özellikle yerel elektrik trafo merkezindeki cihazların pek çok yamaya ihtiyacı var.

Amerikanlar akıllı sayaçlara güveniyor!

İnsanlar her ne kadar kablosuz akıllı sayaçlara güveniyor olsa da bu sayaçlar da siber saldırı tehlikesi altında ve bu saldırılara karşı son derece savunmasız halde. Şu anda BAE Systems adlı firma hacker gruplarını ağdan uzak tutmak için bir yol geliştiriyor. Ağır şifreleme ve çoklu kimlik doğrulama yöntemleri ile bu sistemlerin güvenliğinin sağlanabileceği ifade ediliyor.

Trafolarda yer alan eski model bilgisayarlar pek çok kötü niyetli koda karşı savunmasız durumda. Şimdi bu cihazları daha pahalı olanları ile değiştirmek yerine yeni programlar yazma yöntemi tercih ediliyor. Bu şekilde bilgisayar korsanlarının kablolara müdahale etmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Bu konu ile ilgili olarak daha önce de hacker’ların DDoS saldırısından para kazanması konusunda özel bir içerik hazırlamıştık. Bu ve buna benzer diğer önemli haberleri, siber güvenlik haberleri bölümü kapsamında iletmeye devam edeceğiz.

Sizler de hacker’ların elektrik hatlarına yapabileceği siber saldırılar ile ilgili düşünceleriniz, aşağıdaki yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here