Gümrük Vergi Sınırı Yükseliyor!

Yeni gelen bir bilgiye göre yurt dışı alışverişlerindeki gümrük vergi sınırı artış gösterecek. İşte yeni gümrük vergi sınırı ile ilgili detaylar!

Gümrük Vergi Sınırı

Ülkemizde yurt dışı alışverişleri adına vergi ödenmemesi için oluşturulan gümrük vergi sınırı ile ilgili bir güncelleme yapılması gündeme geldi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan İthalat Vergilerinde Muafiyet ve İstisna taslağında, mevcut olan 75 euro gümrük vergi sınırı maddesinin, iki katına çıkartılmak istendiği bilgisi yer alıyor.

Gümrük vergi sınırı iki katına çıkabilir!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan söz konusu bu taslak, eğer meclise sunulmasının ardından kabul görürse, 2017 yılı ile birlikte 75 euro olan mevcut gümrük vergi sınırının iki katına yani 150 euro seviyesine çıkması sağlanacak.

Gümrük vergi sınırı

Hali hazırda, ülkemizdeki birçok kullanıcının yoğun olarak kullanmaya başladığı yurt dışı alışverişlerine ek olarak, Amazon Almanya’nın da ülkemize hizmet vermeye başlaması, gümrük vergi sınırı değerinin önemini artırmıştı. Bu bağlamda, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan taslak kabul görürse, 150 euro değerine çıkacak olan gümrük vergi sınırı, birçok yurt dışı alışverişi için önemli bir adım olacak.

Gümrük vergi sınırı nedir?

Son olarak gümrük vergi sınırı kapsamını özetlemek gerekirse, eğer yurt dışından kargo ile teslim edilecek bir ürün satın alınırsa, 75 euro değerine kadar herhangi bir vergi ödenmemekte. Söz konusu taslak ile birlikte, vergi alınmayan yurt dışı alışverişlerindeki ürünün değeri, 150 euro seviyesine ulaşmış olacak ve 150 euro altındaki ürünlerden vergi alınmamaya başlanacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here