Gümrük Limiti Düşürülüyor! İşte Yeni Limit!

Gümrük limiti konusunda yeniden bir düzenleme yapılacak ve en son 30 Euro olan limit, daha aşağı çekilecek. İşte yeni gümrüksüz alışveriş limiti ile ilgili tüm detaylar!

Gümrük Limiti

Gümrüksüz alışveriş limiti düşürülüyor. Bundan böyle 30 Euro üzeri gümrük vergisi limiti, 22 Euro olarak uygulamaya konulacak.

Yurt dışı alışveriş gümrük vergisi limiti 22 Euro seviyesine düşürülüyor!

Öncelikle hatırlatmak gerekirse 2017 yılında gümrük vergisi için uygulanan limit, 30 Euro seviyesine düşürülmüştü. Şimdi de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından elde edilen bilgilere göre bu gümrük limiti, 22 Euro seviyesine indirilmiş olacak. AA tarafından aktarılan bilgilere göre kısa bir süre içerisinde 2018 gümrük limiti, 22 Euro üzerinden işlem görmeye başlayacak. Daha önce 70 Euro olan gümrük limiti 30 Euro’ya düşürülmüştü.

Gümrük Limiti

Bununla beraber yapılması planlana yeni yurt dışından e-ticaret yolu ile alınan ürünlere uygulanan gümrük vergisinde, ek bir açıklama da yer alıyor. Yurt dışından ülkemize gelen eğitim kitapları ve bilimsel kitaplar için 150 Euro gümrük limiti uygulanıyor olacak. Anlaşıldığı kadar ile bu ayrım, sadece kitaplar için geçerli olacak. Yani yurt dışından gümrüksüz eğitim ve bilimsel içerikli kitap almak isteyen kullanıcılar, 150 Euro limitini referans alacak. Ancak bunun dışındaki yurt dışından kargo ile gelen tüm ürünler için, vergisiz alışveriş 22 Euro olacak.

Şubat ayı sonu veya mart ayı başı uygulanmaya başlaması beklenen bu yeni uygulama ile beraber, yurt dışı ödemelerinde alınacak yüzde 18 KDV oranı, yurt-dışı e-ticaret sitelerinin Türkiye için fiyatlarını yükseltmesi ile sonuçlanacak gibi görünüyor. Zira kısa bir süre önce Apple, App Store’dan alınan uygulamalar, oyunlar ve diğer hizmetler için yüzde 18 KDV artışı yapmıştı.

Yeni gümrük limiti 2018 yorumları!

Yeni gümrük limiti ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Sizce 22 Euro limiti, yurt dışı e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişi düşürür mü? Aşağıdaki yorumlar bölümünden düşünceleriniz aktarabilirsiniz.

11 Yorum

 1. bizim ekonomimiz i kıskanan ameriga 800 euro ya çıkarmmış bu rakamı
  sinekten yağ çıkarmaya kadar geldi iş demekki kasa tam takır kuru bakır
  ehonomi çoh eyi istikrar şart tabi !!

 2. devlet baba yerliyi kullan diyor.

  ulan yurtdışında 200$’a satılan ürünü türkiyedeki ithalatçısı 999$’a satıyor. araştırmayan, değerini bilmeyen bizim insanımız üretmeyen bu firmalar sayesinde iyice soyuluyor.

  gümrük vergisi ödediğinde bile 240 hadi diğer masraflarla 300$ olsun. %400 kar ne be ??

  vergi manyağı olduk …

 3. – üretimi teşvik etme, birşeyler yapmak isteyenin önüne sürekli engeller koy..
  – turizmi baltala ülkeye döviz girmez olsun..
  – paypal ile ters düş, freelance çalışanların bile yurtdışından döviz getirmesine engel ol..
  – tarımı destekleme..
  – sanayiyi destekleme..
  – kamu girişimlerinin alayını satıp parasını fütursuzca harca..
  – özel girişimcinin sırtına bin, hiç kazanmasa bile elindekilerin yarısını iste..
  – sadece vergi sistemine yüklenerek kasayı doldurmaya çalış..

  sonra kasa dolmayınca böyle sineğin yağını çıkartcam diye uğraşır durursun tabi..

 4. Peki vatandaş ithalatçı dan almaya kalktığı her ürüne tomarla parayı nereden bulacak azıcık insaf ithalatçı 20 tllik malı 100 tl ye satıyor vatandaşı devlet sömürüyor ithalatçı sömürüyor esnaf sömürüyor

 5. Dışarıdan ucuza alınan malı, şimdi içerden zorla al demeye getiriyolar…ülkede para dönsun dışarıya muhtaç olma, içeride seni soymaya getiriyolar!!!10 adet priz koruma 2.75tl aliexpresde, A101 1adet priz koruma 3tl…fahiş fiyatla turkiyedeki tedarikçilerden almaya zorluyolar…

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here