Haber Tekno Sosyal Medya

Gülüşünüz Ardındaki Gizli Mesaj Ne?

Bilim Haberleri

Gülüşünüz Ardındaki Gizli Mesaj Ne?

Gün içinde yaşanan duygu değişimleri olmazsa olmazlarımızdan. Peki, mutlu olduğunuzda attığınız her içten bir kahkahanın size yararı olduğunu biliyor muydunuz? İşte gülüşünüz ardındaki gizli mesaj!

Eğlenceli bir sosyal hayatın arkasındaki dayanağın gülüşünüzde saklı olduğunu biliyor muydunuz? Tabi bununla birlikte beden diliniz, yüz ifadeniz ve kahkahanız da sizi destekleyen en önemli etmenler arasında. Gülüşünüz ardındaki gizli mesajı öğrenmek için biraz dikkat etmeniz yeterli

gulusunuzard

Araştırmalar gösteriyor ki her insanın gülüşünün farklı olduğu kadar bir insanın gün içindeki kahkahaları da birbirinden farklı. Gülümsemek, kıkırdamak, kahkaha atmak gibi durumların hepsi bizlere çevremizdeki insanlar hakkında bilgi veriyor.

Los Angeles’ta bulunan California Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda 24 çift insan kullanıldı. Grupların yarısı birbirini tanıyorken yarısı ise birbirini tanımıyordu. Bu araştırmanın amacı ise birbirini tanıyan iki insanın sohbetinde attığı kahkahaların tonu ile tanımadıkları insanlarla iletişim halindeyken attıkları kahkahaların tonu arasındaki farkı görmekti.

Business people-showing teamwork

Tüm Mesajlar Gülüşünüzde Saklı

İnsanlar zamanlarının %61’ini yabancılarla geçirdiklerini söylüyor. Ancak bu zaman dilimini dolu dolu geçirmiyorlar. Yabancılarla olan iletişim sırasında bilgi alışverişi son derece yavaş oluyor ve gülümsemeler de bir o kadar donuk oluyor. Aslında yabancılar ile konuşmalarınızdaki gülümsemelerinizin çoğu sahte ve içi boş.

En büyük fark cinsiyetler arasında oluyor

Cinsiyetlerin birbirleri ile olan iletişiminde kullandıkları mimik ve gülümsemeler arasında büyük bir fark oluyor.  İki kadın, iki erkek şeklinde eşleştirilme yapıldığında gülüşler daha kahkahalı ve önemsiz görünüyor. Ancak karşı cinsler ile bir eşleşme yapıldığında ise durum tam tersine dönüyor ve hem daha içten hem de kibar gülümsemeler yerini alıyor.

gulumsemekHer gülüşünüzün birbirinden farklı olması bulunduğunuz ortamla ilgili

Siz her ne kadar gülümsemenizin ve kahkahalarınızın hep aynı olduğunu düşünseniz de arkadaşlarınızla ya da sevgilinizle olduğunuzda gülüşünüz birbiriyle aynı değil. Profesyonel bir kişi sizin sahte gülüşlerinizi ya da gerçek gülüşlerinizi birbirinden ayırt edebiliyor. Sıkıldığınız bir ortamda bazen gülüşleriniz imdat çağrısına dönüşebiliyor. Yani, bulunduğunuz ortam gülüşlerinize şekil veriyor ve anlamak isteyen herkes gülüşlerinizden gereken mesajı alabiliyor.

>> Siz de gülüşünüzün her zaman aynı olmadığını düşünüyor musunuz?

Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Bilim Haberleri

Üste çık