Grup FaceTime Özelliği

Apple’ın WWDC 2018 ile tanıttığı iOS 12 özellikleri arasında yer alan grup FaceTime, en son beta iOS 12 ve macOS Mojave ile birlikte kaldırıldı. Apple tarafından yapılan açıklamaya göre şu an için grup FaceTime özelliği kullanımda olmayacak. Buna karşın yeni işletim sistemleri sürümlerinin resmi olarak yayınlanmasından sonra, yeni grup FaceTime özelliğinin aktif hale getirileceği ifade ediliyor.

32 kişi ile birlikte sesli ve görüntülü görüşme imkanı sunan yeni FaceTime özelliği, geride bıraktığımız aylarda Apple’ın tanıttığı yeni işletim sistemlerinin getirdikleri arasında dikkat çeken detaylar arasında yer alıyordu. Bununla birlikte Animoji ile birlikte de aktif olarak kullanılabilen bu özellik, en çok da 32 kişiye kadar olan desteği ile konuşuluyordu. Ancak söz konusu bu sayı, en azından şu an için Apple adına bir sorun teşkil ediyor gibi görünüyor.

Halen daha beta süreçleri devam eden iOS 12 ve macOS Mojave sürümlerinde şimdiye kadar bu özellik kullanılıyordu. Ancak son çıkan beta sürümünde bu özellik kaldırıldı. Şu an için resmi çıkış yapıldıktan sonra gelecek olan iOS 12.1 ya da benzer bir ara güncelleme ile birlikte kullanıma sunulacak. Tahminlere göre 32 kişiye kadar sunulan destek, anlık görüşme sırasında çeşitli sorunları da beraberinde getiriyor. Her ne kadar sunucu temelli mi yoksa yazılımsal bir sorun mu olduğu bilinmiyor olsa da anlaşılan o ki test süreçlerinde ciddi sorunlar yaşanıyor. Beta sürecinde 3 ile 5 kişilik görüşmelerde herhangi bir sorun olmuyor olsa da çok daha fazla kişinin aktif olduğu grup görüşmelerinde, belli bağlantı problemleri yaşanabiliyor. Bu konuda daha detaylı çalışmalarla birlikte kullanıcı deneyimi optimum seviyeye ulaşana kadar bu özellik kullanıcılara sunulmayacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here